Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.10.2014, 16:12
piipari:n Avatar
piipari piipari ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 13.08.08
Sijainti: Joensuu
Viestit: 805
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tattiwatti Näytä viesti
Tuli tuommoinen idea mieleen, kun tuommoinen löytyy ylimääräisenä ja pitäisi patrolliin tuo soitin vaihtaa, niin miksei sitten laittaisi tuota hoitamaan myös soittimen virkaa.

Suunnitelmissa olisi 7" kosketusnäyttö, usb gps kikkare, raspberry pi remote control -moduuli (saisi kaukosäätimellä vaihdella biisejä yms.).

Onkos ketään tuollaista tehnyt? Valmiina näyttäisi löytyvät hyvin carputer distroja käyttikseksikin.

Onkos ketään perehtynyt täällä noihin arduinopiireihin? Niillä saisi periaateessa myös ahtopaineet,EGT yms. Näkymään tuohon näyttöön.
Miksei..Kerro kun löydät jonkun hyvän&halvan(tm) ja helposti raspissa toimivan koskettelunäytön joka kestää myös autokäyttöä. Raspilla saa kyllä ihan siinä kun arduinoillakin sopivalla oheiselektroniikalla näkymään mitä vaan näytöllä.

Miulla oli autossa raspi vähän aikaa ajatuksena että sillä voi näytellä kaikkia kivoja informaatioita, pyörittää minipalvelinta yms. Lopulta se toimi kuitenki vaan eeperin termostaattiohjauksena ja on vähän liian järee pelkästään siihen. Tuolla koskettelunäytöllä pääsis kyllä uusiin ulottuvuuksiin, harmi vaan että kustannukset tahtoo karata äkkiä sellasiin lukemiin ettei kannata.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 16.10.2014, 16:23
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Sopisi myös muuhunkin?


Arduino tms. olisi mahdollista pistää ohjaamaan myös vnt-ahtimen siipiä?
kun noihin minitietsikoihin saa näköjään aikahyvin noita lisäkortteja, niin vois lukea kaasupolkimen asentoa, pyörimisnopeutta yms.
Tuo ahtopainetiedon muuttaminen singaaliksi on varmaan hivenen kalliimpaa?
Ja saisi vielä eri kartat eri käyttöön, siis maantiellä voisi optimoida pienelle kulutukselle, ja maastossa voisi minimoida turboviivettä tms.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty PI-säiliö jakenbj O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 7 06.11.2013 16:37
Myyty RST PI-säiliö jakenbj O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 30.09.2012 21:39
Myydään / Vaihdetaan PI-kompressori 230 V / 16A T3Syncro O/M/V Muut 2 12.11.2011 14:45
Parhaat pi**un vonkaus repliikit hutikka Chit-Chat 51 05.02.2011 20:04
Vaihtoa Volvo 303 / asunto autoon / LINJA autoon? O/M/V Ajoneuvot 1 27.04.2008 18:48


Sivu luotu: 00:45 (GMT +2).