Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Osto ja myynti > O/M/V Muut
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

O/M/V Muut Kaikki edellisiin alueisiin sopimattomat osto-/myynti-/vaihtoilmoitukset tänne osastolle.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #4  
Vanha 29.11.2004, 09:56
Nalle:n Avatar
Nalle Nalle ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 16.12.03
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.665
Perusasetus

Kun ei ole varaa priimaan pulittaa, niin ostetaan valmiiksi koulittua roitoa. Ja mistäpä muualta sitä roitoa tarttuis messiin, ku kaivoksesta.. Ja emännän enolla on kyllä jonniinmoisia suhteita maanalaiseen maailmaan.

Sen koneen tarina:

Ollut paikoillaan edellämainitussa rungossa, joka siis JOSKUS ollut elävä HoJo. Josain vaiheessa synkkää historiaa PALLOPÄÄT tuikanneet HoJon tuleen, elikkäs liekkeihin. Siinä paloi HoJo, mutta muutamat osaset pitivät kuosinsa. Se Mjoottori on siten kärsinyt, että PÄÄLLISIN PUOLIN öljykorkki on kadonnut... Suunta ollut ilmeisesti alaspäin. Moottorin etuosassa oleva alumiininen nokansuojalevy on palanut puhki.

KUITENKIN, moottori on muuten koossa. Pyörii jakoavaimella ja silleen. Ymmärrettävistä syistä johtuen en voi myllylle antaa minkäänlaista takuuta ja senpä vuoksi sen hintakin on melko hyvin keskusteltavissa. Sen mikä minä kuitenkin moottoreista ymmärrän, luulen/uskon, että kone on kärsinyt vain lähinnä kosmeettista rumaa. Eli aihion pitäisi olla loistava. Purkaa ja puhdistaa se kyllä pitää ja siinä samalla rengastaa ja pahvittaa uusiksi. Koneessa muistaakseni on paskaksi palaneet ruiskut ja hehkut, sekä vähemmän paskaksi palaneet pako- ja imusarjat, sekä huisin hyvä vauhtipyörä kytkimineen paikoillaan. Ruiskut ja hehkut onneksi siksi, että koneeseen ei kovin monesta reiästä pääse paskaa sisään.

Käy katsomassa, niin juuaan ainakin kauppakahveja. Mitä tuolle nyt vois hinnaksi sanoa... Kerran mietin, että ne romut saa hakea 250Erkkiä/Kpl pois pihalta kuleksimasta. Pistetään moottorillekin sitten löhtöhinnaksi 250E. Mutta nyt pitää, ennenkuin nauratte itsenne tärviölle, muistaa, että kaikki minkä tinkii, on mahdollisesti hinnasta pois.

Ainiin, se HoJo on ilmeisesti ollut jotain vm 81 tai silleen.

Kiitos ja Anteeksi


Eespäin ja vinssillä loput..
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
m:lj 70 runko make4444 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 10 13.06.2008 20:28
O: hj:n runko JV73 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 12.12.2006 06:40
M: LR ser 3 109 runko Traveler O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 04.11.2006 21:22
M: LJ:n runko hakoteilla O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 23.02.2006 22:13
Runko Vuosimallit 1984-1996 1 29.05.2003 19:00


Sivu luotu: 20:25 (GMT +2).