![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Tuommonen uutinen osu silmään.ei ihan suoraa eläkkeisiin liittyvä mutta taaloudenpitoon kuitenki. http://yle.fi/uutiset/euroopan_sosia...aliban/7492557
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Ai vielä päälle 36-vuotta eläkkeeseen. Eipä taia tässä vaiheessa aiheuttaa harmaita hiuksia, niitä tulee muualtakin tarpeeksi. Millähän aikavälillä päättäjät kuvittelee, että 1962 syntyneiden ja sitä nuorempien eläkeiän nosto alkaa vaikuttamaan yhtään millään tavalla valtion talouteen? Olis tässä vissiin paljon parempiakin työkaluja ja ennenkaikkea säästökohteita olemassa, mutta kun nuo vaalit on taas ihan ovella ja sen jälkeen käydään taas asemasotaa eduskunnassa seuraavat 4 vuotta, että varmastikkaan ei tulis tehtyä yhtään mitään, mikä voisi vaikuttaa millään tavalla siihen, ettei tule uudestaan valituksi eduskuntaan.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#3
|
|||
|
|||
![]()
No ehtiipähän asuntolainan kuittaan paremmin, jos ehtii.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Pakkohan se on nostaa eläkeikää kun ei ole rahaa maksaa niitä eläkkeitä?
Ja jotainhan se pitää keksiä että riittää rahaa kehitysapuun, taideapurahoihin, kukkenheimiin, pakolaisten elättämiseen ja muuhun sellaiseen pakolliseen mikä on paljon tärkeämpää kuin tavallisen duunarin arki ja köyhyys... ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
En oo edes jaksanut lukea ainuttakaan uutista koko aiheesta sillä asia tuskin koskee minua lainkaan. Mä en nimittäin usko että tulen saamaan valtiolta penniäkään eläkettä ja sen lisäksi mun kohdalla eläkeikä tulee todennäköisesti olemaan +70 jotakin. Ikää kun mittarista on "vasta" inan vajaa 30v niin ennen kuin tuo seitsemänkymppiä on täynnä niin Suomi Oy Ab on tehnyt sen tason konkurssin että mun makasamista eläkemaksuista ei ole jäljellä kuin tuulen halkoma perse.
On myös aivan päivän selvää että jotain on pakko tehdä sillä kun miettii vainhainkodissa asuvaa isoäitiäni joka saavutti tuossa juuri 93-vuoden rajapyykin huolimatta siitä että hänen elämänsä alku aikoina ihmisten keskimääräinen elinajanodote oli jotain ihan muuta kuin tänä päivänä. Kun ihmiset tulevat työelämään keskimäärin varmaan noin 23-vuotiaina, jäävät eläkkeelle 63 vuotiaina ja elävät 83-vuotiaiksi niin on ihan selvää ettei tuo yhtälö voi toimia ilman jatkuvan kasvun periaatetta, mikä itsessään on jo mahdottumuus. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kyllähän asia on niin, että eläkkeitä maksetaan niillä rahoilla, jota nykyiset työssäkäyvät maksavat eläkevakuutusmaksuina. Osa rahoista tulee eläkeyhtiöiden sijoitusten tuotoista. Me, jotka ollaan töissä, maksetaan niitä eläkemenoja koko ajan. Maksamisesta ei pääse kun olemalla työtön, jolloin ei taida kertyä eläkettäkään.
Ongelma on se, että kun eliniän ennuste koko ajan nousee, niin eläkesumma kasvaa ja se tarkoittaa joko eläkeiän nostoa tai eläkkeiden pienenemistä, jos meinataan jotain eläkkeitä maksella. Pienennys voidaan tehdä absoluuttisena tai sitten eläkkeistä maksettava vero nousee. Suurempi ongelma on ns. huoltosuhde eli se, että työssä käyviä on aina vaan vähemmän suhteessa eläkeläisten määrään. Tämä ei ole hyvä uutinen eläkkeen suuruuksien kannalta. Mutta uskon siihen että eläkejärjestelmä pysyy pystyssä koska niin monen ihmisen toimeentulo on siitä kiinni. Aiemmin mainittiin erilaiset muut menot, jotka rasittavat talouttamme. Nämä saattavat tulla uudelleenarviointiin.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Ihan sama, joka tapuksessa oon melko varmasti kuollu ennen eläkeikää :-)
|
#8
|
|||
|
|||
![]() Uraohjausta kaikille nuorille....
Ne jotka vielä kuluttavat kolunpenkkiä.
Sitä penkkiä pitää kuluttaa niin pitkään ja hyvin että on mahdollisuudet ja pätevyys esim. eläkeyhtiön johtajaksi. Jos vähänkin tuntuu siltä ettei rahkeet riitä niin eläkemaksut kannattaa jätää maksamatta eläkeyhtiöihin ja perustaa oma eläke foundation. Eli tee työtä "seisontavaloilla", "lähivaloilla" tai "yrittäjänä". Tee se aina mahdollisimman suurella korvauksella/voitolla. Osta aina sijoitushuoneisto/kiinteistö kun pystyt ja halvalla saat, mitä suuremmalla omalla pääomalla pystyt sen tekemään niin aina parempi. mitä useamman saat kerättyä, sitä suurempi eläke. Vuokralainen maksaa joka tapauksessa vuosien kuluessa lainan/lainat pois jolloin arvioidussa eläke iässä elelet velattomien vuokrahuoneistojen/kiinteistöjen tuloilla. Ja bonuksena saat sen mitä SUOMALIAN VALTIO tai ELÄKEYHTIÖT ovat sitoutuneet ns. normi eläkettä maksamaan. Eli jos nyky-yhteiskunnan johtajat ja niiden toimet perustuvat todelliseen AHNEUTEEN niin miksi sinäkin et voisi olla sellainen? Mitä nuorempana pääset juoksun aloittamaan niin sitä pidemmälle pääset itse asetettun eläkeikään mennessä. Viimeksi muokannut H_Nietu : 27.09.2014 18:48 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
vIHAan Loskaa | VonLeka | Chit-Chat | 6 | 04.04.2010 11:18 |