Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.06.2014, 20:41
Bj 40:n Avatar
Bj 40 Bj 40 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 26.09.09
Sijainti: Ilomantsi
Viestit: 201
Perusasetus

Tässä vaiheessa alkoi auton laitto leimalle täydellä teholla! Kaikki jarrut tuli syynätä ensimmäiseksi, männät ulos ja sylinterit hiontaan sekä uutta tiivistettä. Ja hyvät tuli! Uudet öljyt joka reikään ja tottakai hitsiä vähän joka paikkaan, viime jännitys tuli kun runkonumeroa ei meinannut löytyä sitten millään.. Mutta onneksi paikannus ohjeiden mukaan sekin lopulta löytyi, vanhoissa bertoissa sehän on apukuskin runkoaisassa eturiipukkeen ja puskurin välissä. Tuli haeskeltua vähän taaempaa.. Uudet rasvattavat riiput ja tapit tuli dopinsonia uretaanipuslilla ja olen ollut tyytyväinen!

Myös jarrujen alipainesäiliö tuli tehtyä uusi, vanha oli horo ja vuoti.



Sitten tulikin se suuri välietappi näille projekteille, rekisteröintikatsastus..
Ja läpihän se meni heittämällä! Kolme varttia mahtoi mennä kun piti katsurin mittailla koko auton mitat uusiks, melkein jännätti taas vaihteeks kun ristimittoja otettiin.. Heh!

Mutta lopputulos oli tämä! Pihassa komia juuri leimattu bj! Ajatella että nuo pakurenkaat jotka alle tuli hankittua oli tarkoitus silloin jopa pitää alla.. Pikkasen läks lapasesta tuon suhteen..



Sitä ajatteli että nyt on oikein neliveto ja tollahan pääsee vaikka ja minne ja ehkäpä vielä poiskin vaikka renkaat oiskin vähän sileämmät! Jep Jep..

Nyt siis alkoi prokkiksen toinen iso sysäys, autossa oli leima ja uutta maalipintaa se tuntui kaipaavan!

Siis purkuun ja hitsaamaan jälleen, tällä kertaa niitä asioita jotka ei leimalla paljon kiinnosta. Konepeltiä yms.. Ja pirusti hiontaa! Vanha konemaali piti saada pois kun ei tiennyt miten se tulisi suhteutumaan uuteen kaksikomponenttiseen normandur konemaaliin.



Ja tuosta ei pitkä matka ollutkaan enää tähän.



Pari päivää edellisestä tilanne näytti tältä!! Ja ajatella, tähän piti tämän tojon jalostus lakata.. Siinä oli metsälläkäynti autoa ja sillähän pääsee.. Ei mennyt siis ihan noin!!



Joka tapauksessa tähän tilanteeseen pääsy suorastaan vaati pieniä pirskeitä joissa toitsua ihailtiin ja potkittiin renkaita, ja kaverit toi asian eteen mitäpä muutakaan kun dieseliä berttaan. (upposi lopulta kyllä omistajaan)




To be continued..


Viimeksi muokannut Bj 40 : 24.06.2014 21:24
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.06.2014, 08:13
Tuoppo:n Avatar
Tuoppo Tuoppo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Lehmäjoki
Viestit: 509
Perusasetus

On muuten viimesenpäälle siisti BJ johan tässä kuume alkaa nousta. Koita pitää mopo aisoissa että pysyyki siistinä
__________________
2X suzuki sj410 -83
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 25.06.2014, 08:20
4x4_88:n Avatar
4x4_88 4x4_88 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.12.06
Sijainti: SUOMI
Viestit: 286
Perusasetus

Hienoa! Voi kunpa mullakin ois säilyny tuulilasinkehys ja lokarit noin hyvänä
__________________
BJ40 ´75
http://www.offroadoulu.com/
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.06.2014, 14:51
lepa77:n Avatar
lepa77 lepa77 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 26.10.10
Sijainti: Salo
Viestit: 3.647
Perusasetus

komee bertta tykkää nappia painetaan
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.06.2014, 16:35
Bj 40:n Avatar
Bj 40 Bj 40 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 26.09.09
Sijainti: Ilomantsi
Viestit: 201
Perusasetus

Isot kiitokset kehuista! No arvaattekos jäikös nuo gummit sitten alle ja näin päästiin elämään vain rauhaisaa yhteiseloa autovanhuksen kanssa..? No ei ihan!

Nuo sirkkelit oli alla kokonaisen viikon, ainakin melkein.. Tajusin töihin ajaessa gps:llä nopeutta tarkistellessa että ensiksikin bj on meluisa auto ilman äänieristystä varsinkin isoilla kierroksilla, ja sen että nopeusmittari taisi valehdella jotain 15km/h noilla leikkureilla! Ei siis ollut 80 lapusta persiessä juuri haittaa!!

Vaihdeltiin sitten mustia ja pyöreitä ristiin rastiin kavereiden kanssa ja minulle päätyi ensimmäiset MMAAAstokumit! Mahottoman muhkean näköiset allterrainit mangelseilla, 255 jottain oli koko.. Ja tottakai lainkuuliaisena leimatakkin nuo piti heti kättelyssä, ja tuskin kai tarvetta isommille enää tulisi..

Pari kuvaa todisteeksi moisista maastogummien aatelisista!



Huomatkaa mahtava rekan takapönttö (vaimennin), ei muuten ahistanut!



Noilla eväillä mentiin kesä ja mittarivirhekkin pienentyi vähän mutta jäi sitä vielä ihan omiksi tarpeiksi..

Syksyllä piti saada sitten talvinakkia alle, olihan bj minulla aivan käyttöautona eikä harrastepelinä. Metsästysharrastuksen yhteydessä kun sai vielä harrastaa motorsporttia niin mikäs sen mukavampaa!

Mutta mitäs sitten tapahtui, autoon piti ruveta ihme viivoja koristeeksi vaikka muodot oli ennestään kun madonnalla!!



No joku päähänpisto oli iskenyt ja kylki tuli rälläköidä auki!!



Ja kun siitä oli selvitty niin vielä isompi järkytys oli kun siihen ilmestyi joku tuollainen helvetin ruma räystäskouru! Poikakin tuumi että hyi helvetti kun on ruma!



Pakko sitäkin oli rälläköidä!!



Vähän siedettävämpi, mutta ei näytä vaan hyvältä..



Miksi ihmeessä siis moiset piti saada?? No joulupukki tuli etuajassa (kuten miehet yleensä) ja toi tuollaset gummit talveksi. Extreme avalanche 265/75r16.



Ja taas kiireellä konttorille merkkaamaan koko ylös kun on kerran kauheat monsterigummit saatu hankittua! Eikä isommat edes alle mahtuisi, näkeehän sen tuosta kuvastakin!

Tällä setillä talvi tuntui menevän kivasti ja jänis safareilla etenemiskyky oli ihan kelvollinen.



Sitten taas rakentelu hammasta alkoi kolottaa, tallin pyödälle ilmestyi outo kasa hi-tech metallikikkareita mustalla kumilla maustettuna.. Minnes nuo menee!?



No sinne akseleitten kaveriksihan ne meni!



Sivuprofiilia!!



Tulihan renkaalle taas kivasti tilaa pyöriä! Ei ahdistele enää rengas pyöränkaaria..

Mutta samalla tuli huomata että hieman kovahan siitä tuli ajella, no jouset herkistelyn alle ja ylimääräiset lehdet mäkeen!!



Käytös parantui huomattavasti! Loppui töyssyissä tuntuva joustamattomuus ja jousituksen pintaherkkyys oli paaaaljon parempi kuin originelli kokoonpanossa. Kierrevieterihän on pintaherkempi ja nyt auto oli yläasennossaan pelkästään niiden varassa, ja mikä parasta tämähän näytti taas avaavan uusia portteja tuleviin rengasvalintoihin!

Tästä on taas hyvä jatkaa..

Viimeksi muokannut Bj 40 : 25.06.2014 17:23
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.06.2014, 18:50
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.048
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 4x4_88 Näytä viesti
säilyny tuulilasinkehys ja lokarit noin hyvänä
Ne ovat vain tarua tahi fotoshoppia!

Tuosta kyllä ihqu Bertta kuoriutuu.




Sfarttiröörille ehkä kyllä kannattaisi miettiä päätyä uudestaan jos metsätieltä ajatus poistua...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.06.2014, 19:15
koira koira ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.11
Sijainti: Lappeenranta/Hamari
Viestit: 357
Thumbs up

Tyylikäs Toyota! Mielenkiinnolla seurataan.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 25.06.2014, 21:03
Bj 40:n Avatar
Bj 40 Bj 40 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 26.09.09
Sijainti: Ilomantsi
Viestit: 201
Perusasetus

Ei ois tuulilasin kehykset tai lokarit säilyneet tänne asti noin preameana ilman peltitöitä.. Tuo auto oli perheeseen tullessaan yllättävän korroosion raiskaama jota oli tietysti peitelty kaikin mahdollisin tavoin, kun se aikoinaan vain jonkun verran toistakymmentä vuotta vanhana tuli taloon niin yllätys oli suuri kun isäukko oli teutaroinut sitä koivunkylkeen hirvijahdissa persepäästä ja pakkelikasa katiska vahvikkeineen tippui maahan.. Muistan vieläkin että sen jälkeen autoon vaihtui peltiä kohtalaisen paljon, etuovista taaksepäin ei mahdottomasti originelliä peltiä ole ja ovet kahvoista alaspäin on pellitetty uusiksi. (muistaaksen tuo tuulilasin karmikin on rakenneltu uusiksi) Mutta hyvä että työ on tullut tehtyä kohtalaisen hyvin ja korjauspeltien vahvuus on ollut jopa himpun lujempaa kuin orkkis, helpotti auton uudelleen henkiinpuhaltamista kummasti!

Tuo autohan on ollut luultavammin myös kohtalaisen paljon kiertänyt aikoinaan, auton ikkunoissa oli kaikkia mahdollisia kengurumaan tarroja ja katolla oli isolle vesisäiliölle jonkun kaltainen "safariteline". Auto oli toiminut asuntovaunun veturina, siitä minun mielestä kertoo myös noissa kuvissakin näkyvät valtavat peilinvarret, asuntovaunupeilit?? En ole muissa nähnyt tuollaisia.

Mutta kuten kuvista näki niin ei nyt noin paljon lunta enää ole! Kevään tullessa autoon piti taas harkita uutta kesärengastusta kun nuo allterrainit näytti vähän jo aneemisilta..

Tulipa sitten keväällä pyöriteltyä käytetty satsi 285/75 R16 mutiaisia auton viereen.



Ja Kuten kuvasta näkyy nehän mahtui allekkin ihan hienosti! Tässä vaiheessa nuo mahtavan pitkät peilin varret tuli jo lyhenneltyä sellaisiksi että autolla mahtuu sillan alta.. Ja nythän rengaskoko tuli valittua jo viimeistään niin miehekäs ettei koskaan tarvitsisi harkita isompaa ainakaan, ja mittarivirhekkin oli jo kateissa..



Auton sisätiloja tuli päivittää tuollaisilla matalilla säilytyslaatikoilla joihin mahtui liinoja, kirves ja muuta pientä tarvittavaa sälää. Äänieristykseksi tuli hätäpäissään liimailtua telttapatjaa, no eipähän äänet kumise ihan niin pitkään. Tuossa tuli olla varovainen ettei sitä survonut paikkaan jossa se voisi kostua ja aiheuttaa muhiessaan lisää korjattavaa pitkässä juoksussa.





Tässä vaiheessa tuli lupailtua lähteä autolla ensimmäiselle tutun järjestämälle "makkaranpaistosafarille" joka on aika kiitettävästi kerännyt porukkaakin! Mutta siitä sitten seuraavalla rykäisyllä, eikä se bertta vielä noilla eväillä mahoton menijä tuntunut olevan!
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 26.06.2014, 09:40
4x4_88:n Avatar
4x4_88 4x4_88 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.12.06
Sijainti: SUOMI
Viestit: 286
Perusasetus

No nyt kun tarkasti katsoo niin tuulilasinkarmista puuttuu pokkaus alareunasta Ja noi peilinvarret oli alkuperäiset.
__________________
BJ40 ´75
http://www.offroadoulu.com/
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
BJ-42 Kunnostus käyttöpeliksi. tp Maasturiprojektit 5 27.11.2015 16:12
Myydään Cosworth kisamoottorin ja käyttis. Kala92 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 8 12.05.2012 23:21
BJ-42 kunnostus? tp Tekniikka & Jutustelu 4 08.08.2011 20:55
Ostettu Käyttis autoa toyota Hj,Bj tai nissan patrol, YM Anfi O/M/V Ajoneuvot 5 09.12.2010 17:16
Ajo jälkien hoito ja kunnostus Peeveli Tekniikka & Jutustelu 3 23.01.2006 14:33


Sivu luotu: 19:59 (GMT +2).