Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #29  
Vanha 06.06.2014, 13:21
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jaska77 Näytä viesti
Mulla kans ongelmaa peräkärryn sähköjen kans Patrollis. joku edellisestä oli irrottanut koukun ja sille lähtevät johdot alentimesta pois. johdot kytkin takaisin oikein netistä löytyneiden ohjeiden mukaan ainakin siinä määrin että valot ja vilkut toimii nyt mutta virtaa tulee läpi se n.24v led valot ei vaihtoehto ku käytän useita kärryjä ni tarvii vissiin tehdä joku rele hässäkkä jos noissa ei sit mitään yleistä korjattavissa olevaa vikaa ole. onko jotain mitä kannattas eka siitä alentimesta tarkistaa? otin pari kuvaa ennen kuin liitin sen


http://i968.photobucket.com/albums/a...ps4cbdad15.jpg

http://i968.photobucket.com/albums/a...ps1b496f70.jpg

http://i968.photobucket.com/albums/a...ps8c9fc296.jpg
Kokeilitko mitata yleismittarilla? nuo vanhat alentimet antaa sen verran läpi, että kokeile vaikkapa 5 watin hehkulla kuormittaa, ja mittaa sitten.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kumpumäen seppä Näytä viesti
Eikön noissa 24 V autoissa ole käytännössä aina kaksi akkua sarjassa? Silloinhan akkujen välisen kaapelin ja rungon välillä on tuo 12 V. Tietysti jos toinen akku on oikein huono, niin tuo jännite saattaa poiketa paljonkin tuosta latausjännitteen puolesta välistä, mutta normaali akuilla luulisi olevan sen verran lähellä tuota 12 - 14 volttia, ettei siitä peräkärryn valoille luulisi vielä olevan ongelmaa. Ei tietysti kannata mitään radiota jne. kytkeä tuohon jännitteeseen, jollei asuntovaunussa ole omaa akkua joka tasaisi tuon jännitteen.

Takavaloista sitten vaan releiden kautta tuonne peräkärryn pistorasialle. Yksi piuha akuilta olisi pienempi paha minun mielestä kuin jännitteen alentaja. Sulake heti akulle ja ennen releitä vilä esim. 15 V zener-diodi. Tuolloin jos jännite akun huonokuntoisuuden takia alkaa nousta ladattaessa liian korkealle, niin polttaa sulakkeen ennen kun tulee muuta vahinkoa.
Ja taas alkaa mennä akkuja paskaksi.... jos ei ennestään ole ollut.
-> ei missään nimessä saa ottaa sähköä akkujen välistä....
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Sähköt Män! KuningasHytti Chit-Chat 8 29.10.2006 10:18
ostaapi uakkeriin ratin ja sa-vetokoukun Valko-bandiitti O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 28.03.2006 08:32
O: Ostan Uaz:n vetokoukun ( SA-malli) IsoA O/M/V Muut 9 27.07.2005 07:54
Vetokoukun "painoista" pee Tekniikka & Jutustelu 16 13.05.2005 22:24
Missä on Toyota HJ vetokoukun jännitemuunnin? Joukka Tekniikka & Jutustelu 6 23.03.2005 09:20


Sivu luotu: 21:38 (GMT +2).