Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 26.04.2014, 22:23
kassu94:n Avatar
kassu94 kassu94 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.08.12
Sijainti: Nurmijärvi
Viestit: 86
Perusasetus

mystinen latausongelma


joo eli aikasemmin laitoin ongelmasta kun latausvalo paloi lämpösellä koneella... laitoin myös et ongelma ratkes tai ainakin luulin että ratkes

eli ongelma oli aikasemmin että ei ladannu kunnolla ja se kyllä fiksaantu kun vaihoin latausreleen. pari päivää toimi ihan ok mutta kesken katsastuksen sytty taas latausvalo ja tällä kertaa palaa koko ajan kirkkaana. kierroksia nostettaessa jännite mitari hyppää 18v . eilen vaihdoin vanhan latausreleen takasin (mikä ei aikasemmin ladannut kunnolla) niin sama vika kuin uudella eli lataa liikaa. myös ryyppy menee koko ajan päälle.

noh tänään vanha latausrele piti kaameeta naksutusta ja vilkuttaa latausvaloa ja lataa 16v. vaihdoin sitten uuden releen taas paikoilleen ja ehkä n.1 sekunnin verran käynnistyksen jälkeen ja rele pärisee ja lataus valo palaa sitten loppuu, mutta uudella releellä puskee kans 16v

kaikki liitokset käyty läpi mitkä menee laturilta akulle, laturin diodisilta ok, akku kengät putsattu, oskiloskoopilla mitattu ettei tule vaihtojännitettä läpi ja kaikki diodit käyty läpi yleismittarilla.

ja auto on 89 yn110 2.2 bensakoneella. keksiikö kukaan että mistä nyt kiikastaa????
AUTTAKAA
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 3 (0 jäsentä and 3 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? henteri Tekniikka & Jutustelu 20 02.03.2008 20:02
LN 65 Hiluksiin korotus jouset? -Ville- Tekniikka & Jutustelu 8 20.02.2008 21:15
käykö HDJ:n jouset LJ:hin? Jari_M Tekniikka & Jutustelu 2 23.05.2007 20:24
M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! A45 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 25.04.2006 18:14
MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? Tekniikka & Jutustelu 7 03.12.2004 21:34


Sivu luotu: 19:58 (GMT +2).