Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja A.I
Onko kokemusta moisesta ongelmasta?
Vika tuli kun pesin auton moottoritilan painepesurilla ajopäivien jälkeen.
Vika alkoi ensin siten että auto latasi vain vähän liikaa 15v? ja mittariston punainen akkuvalo vilkkui, parin km ajon jälkeen lautauksen vikavalo jäi palamaan ja mittasin latausjännitteeksi n. 16v
Otin laturin piuhat irti ja ajoin kotiin akkujänniitteellä. Iillalla sain lainaan LJ:n lataussäätimen joka sopi suoraan RJ:n lataussäätimen pistokkeeseen.
Tulos: latausvalo palaa edelleen ja jännite 16.7v eli lataa vieläkin enemmän. -Tämän säätimen pitäisi olla ehjä.
Avasin myös RJ:n oman säätimen ja kaikki näytti ehjältä eikä kontaktit olleet sulaneet. Liittimet on myös tarkastettu.
Akkujännite 12.7v joten ilmeisesti akkukin ehjä.
Ennen auto on toiminut hienosti valot päällä mutta jos käynnistin auton valot pois päällä niin jännite nousei punainen vikavalo vilkahti ja jännite laski tämän jälkeen jännite nousi uudestaan ja valo vilkahti. Tätä jatkuu niin kauan kunnes kytkin valot päälle.
Nyt kaivattaisiin apua.
|
Onko mitattu jännite akunnavoista käynnissä?