![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tässä on suzukimiesten märkä päiväuni, vaikka ei nyt ihan suzukin moottori olekkaan ![]() ![]() http://www.youtube.com/watch?v=Nv1hWjzjgMc
__________________
____________________________ Harbor Cruisers |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Onkos kukaan vaihtanu tuollaiseen Vitaraan risukeulan tilalle jäykkää akselia? Ja jos niin liekköhän millainen homma ja käviskö esim sj suikasta tai josta muusta.
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Akselimassoista ei tarvi huolehtia koska ei tuollaista muutosta katsastettua saa? ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Samurain akseli kunnon vetareilla ja murroksilla kestää kyllä ihan kivasti rääkkiä. Sitten vaan jostain tukivarret ja panhard, niin melko helppo operaatio sinänsä. Ainoa paska puoli on juurikin tuo ettei enään leimaa saa, mutta kyllä jäykkäakselinen Vitara olis aika asiallinen lelu! ![]()
__________________
-Pauli- |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
RASOR |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
En ainakaan muista että tässä maassa olisi tuollaista swappia tehty, mutta kyllä kannustan ja kehotan sellaisen suorittamaan jos intoa piisaa, koska lopputuloksena olisi tosiaan ihan mukava metsälelu! Kokemusta kyllä löytyy meiltä moneltakin täällä noista akseliswapeista sun muista muiden vehkeiden osalta, että kyllä ne samat niksit pätee Vitaran kohdallakin, joten apua saat varmasti jos homman aloitat. ![]()
__________________
-Pauli- |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
http://www.calmini.com/detail.php?b=...t=1&p=951&n=66
Calmini tekee melkein bolton sarjaa tuolle swapille. Vaikkei tuollaista ostaisikaan, niin voi käydä vakoilemassa palikoita miten ne on sen toteuttanut.
__________________
RASOR |
#10
|
|||
|
|||
![]() foxit
tietäiskö kukaan sanoa kuika helposti samuraihin sais taakse asen. foxit kun on alkup. akselit sopiiko pyörien ja rungon väliin nyt on kierre alusta
![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Tuli tossa mieleen että ohjaakos moottorin ohjainlaite flektiä noissa swifteissä ? (Mistä on otettu noita ruiskusarjoja maastureihin) vai onko se flektin ohjaus toteutettu ihan erillisellä piirillä? Ja missä se flektiä ohjaava anturi siellä sijaitsee
Btw. Selviskö se pajareksen laatikko murhe ?
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#12
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Oisko se anturi ollut swiftin koneessa imusarjassa ja näissä samurain ruiskuissa ei ole kun on viskolla,Mulla on imusarjassa ainakin ylinääräinen tulppa mikä näyttäisi olevan yhteydessä vesitilaan,siihenkö liene tulisi?? Mä laitoin yläletkuun 85.c asteisen mikä vaikuttais hyvältä. edittiä. eli swiftissä se tosiaan on imusarjassa lähellä termarikoteloa keltainen 2-napainen anturi! Viimeksi muokannut Pajares : 23.03.2014 11:38 |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Nyt olis hj:n akselit vaihdettu.. mikähän olis helpoin tapa muuttaa tuota välitystä kun on aika kova kulkuinen vehje..?
|
#14
|
||||
|
||||
![]()
En tiedä onko helpoin, mutta silppuaa sen orkkis jakiksen ja tekee sj jakolaatikon kanssa tuplat. Google kertoo lisää. Sidekick double transfercase.
__________________
RASOR |
#15
|
|||
|
|||
![]()
Paljonko vitaran etumurikkaan menee öljyä?
|
#16
|
||||
|
||||
![]()
Laita sen verran että alkaa täyttöropusta tulla yli, sillon on riittävästi.
__________________
LaMaas offroad Pohjois-suomen offroad Offroad Oulu Www.Suzuki4x4club.fi www.laplandtrophy.com Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !! |
#17
|
|||
|
|||
![]()
Nyt tarttis apua viisaammilta. Tollanen 2.5 v6 GV nykii tasakaasulla lämpimänä ja vie bensaa kohtuu reippaasti. Toisinaan kun ajat auton lämpimäksi ja sammutat, laitat uudestaan käyntiin ja lähdet liikkeelle ni pudottaa kierrokset jonnekkin kolmeensataan ja yrittää sammua mutta ei kuitenkaan sammu vaan korjaa ite ja sit ku lähet liikkeelle ni hyppii ku kenguru jos yrität varovasti lähteä liikkeelle. Maantienopeuksissa ja kovemmilla kierroksilla ei nykimistä huomaa mutta kaupunkiajo on todella ärsyttävää.
Tähänmennessä autoon on vaihdettu kaikki puolat,kaasuläpän asentotunnistin,ilmamassamittari,tulpat,ilmanputsa ri,molemmat lambdat,EGR tulpattu,suuttimet putsattu,tyhjäkäyntimoottori putsattu,pilotin kanssa etsitty mahdollisia imuilma vuotoja mutta mitään ei löytyny,imusarjan tiivisteet uusittu. Bensansuodatin ja moottorin lämpötila-anturi odottaa tallissa vaihtoa, mutta jos ei noista ole apua ni mitäs sit? Mitään vikakoodeja ei anna. |
![]() |
Luokat |
samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 13 (0 jäsentä and 13 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |