Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 28.01.2014, 16:56
Messätissari:n Avatar
Messätissari Messätissari ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 26.02.13
Sijainti: Joensuu, Severnaja Karelija
Viestit: 114
Perusasetus

Purupiikin ulkoreunan puolelle on rintattu piikin ohjeellinen alennus tuumissa. Todennäköisesti siellä on numero 25, tarkoittaa 0,025 tuumaa eli 0,65 millimetriä. Männylle voi pikkasen sitä alentaa, ehkä sinne millin hujakoille. Sen matalampaa purupiikkiä ei ole perusteltua käyttää, koska se tuhoaa sahan hallittavuuden täysin. Leikkuutehoa saa semmoisillakin tavoilla, jotka säilyttää jonkinlaisen kontrollin.



Kuvassa on selvyyden vuoksi olennaiset kulmat.

Viilauskulmaa voi männylle hiukan lisätä. En nyt tarkalleen tiedä mitä huskin normiketju tarkoittaa, mutta luulen kulman olevan tehdasasetuksena 30°. 35° on todennäköisesti sopiva. Ei yli.

Sivulevyn kulmaa loiventamalla saa lisää leikkuunurkkaa hampaaseen. Auttaa pehmeässä puussa, mutta tylsyy nopeammin. Viilatessa kulmaa säädellään sen mukaan, kuinka iso osa viilan ympärysmitasta on hampaan yläpuolella. Mitä alempaa viilataan, sitä loivemmaksi etukulma tulee ja hammas menee silmällä katsoen "haukan nokalle". Kulman jyrkentyessä nurkka häviää ja hammas menee sian seläksi. Jossain 60° ja 85° välillä etukulmien ohjearvot heittelevät.

Ketjun myyntipakkaus kannattaa aina säilyttää. Siinä ovat aina kyseisen kettinkin tarkat speksit.

Ylälevyn leikkuukulmasta sen verran, että sitä säädellään viilauksen kulmalla laippaan nähden. Huskin ketjuja ei muistaakseni viilata ihan suoraan, vaan loivennetaan, eli työnnetään viilaa 10° kulmassa alhaalta ylöspäin.

Viimeksi muokannut Messätissari : 28.01.2014 18:01
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Turbo topicci Mappe Tekniikka & Jutustelu 165 26.09.2016 18:31
Mystinen vika samuraissa JoniS Tekniikka & Jutustelu 1 08.09.2011 11:26
Rangen mystinen käyntihäiriö rangemies Tekniikka & Jutustelu 29 24.09.2010 12:44
Mystinen ABS-vika rhm Tekniikka & Jutustelu 5 13.08.2009 19:41
Banaani - mystinen herkku mikk0 Cooking & Food 0 16.05.2002 12:54


Sivu luotu: 10:01 (GMT +2).