Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Viestiketju on lukittu
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.08.2013, 11:31
Ranee:n Avatar
Ranee Ranee ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.09.07
Sijainti: Seinäjoki
Viestit: 1.049
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Sami89 Näytä viesti
Ja onhan tuota viinaa salakuljetettu jo kautta aikojen.. Ja kyllähän ne sen virosta tuomisenkii jollaa konstilla kieltää..
Jos en väärin muista niin homma menee jotenkin näin.
Tuo virotuonnin kieltämisen vaikeus on siinä että panimoteollisuus voi tehdä kanteen ey tuomioistuimeen tavaran vapaan liikkuvuuden estämisestä.

Panimot on varsin kivasti toistensa omistuksessa että heillä on iso ja vahva rintama vastustamassa Suomen päätöksiä.

Kärjistettynä
Sakun myynti Virossa tippuu- Carlsberg suuttuu, maailman neljänneksi suurin panimoalan konserni- tämä omistaa Sinebrychoffin- jonka tallissa on Koffit, Karhut ja sunmuut- nämäkin kantelisivat yksityisentuonnin kiellosta.

A. Le Coq- Olvin omistuksessa- iisalmelaiset suuttuu.

Tässä vain pari esimerkkiä, terävempien puolelle en ole perehtynyt.


Ruotsiin verrattaessa muistetaan aina puhua miten heillä on vain kakkonen kaupassa ja viinakaupassa isompirosenttiset ja homma toimii hyvin, puheissa kummasti unohtuu että siellä viinakauppa ne kolmos/nelosoluet on kokolailla samanhintaisia kuin meillä kaupassa. Eikä tuplahintaista kuten meillä, kolmonen kaupassa 25e ja nelonen alkossa 50.

__________________
Joop
  #2  
Vanha 25.08.2013, 12:05
0ltzi:n Avatar
0ltzi 0ltzi ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 31.12.08
Sijainti: Karjalohja
Viestit: 4.617
Perusasetus

ketun motonetin pikku skidi myi väärän jarruputken! kiva pujotella etupää paikoilleen ja sitte huomata et takaa puuttuu metri.. noh jatkoa vaan. täytyy kaivaa vanhasta raadosta se jatko ni näyttää vanhalta.

montako kertaa pitää vielä käydä samat ennenku oppii. pitäs aina parkkiksel ziigaa kaikki osat läpi.

koska motonettiin tulis itsepalvelu tiskit
Viestiketju on lukittu


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kerro mikä ei vituta... miksi on hyvä olla? FinnDRZ Chit-Chat 1829 07.01.2013 09:50
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28
Kerro peräkärrystäsi Blaaseri Tekniikka & Jutustelu 35 08.07.2007 20:10
Mikä auto peltoautoksi vuonna 2020? samisami2 Chit-Chat 13 05.09.2005 08:32


Sivu luotu: 18:51 (GMT +2).