![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Onko tällaisessa lastauskorkeus 20-30 senttiä?
__________________
Jukka |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kossun levikkeet ottaa kipeetä jos keikahtaa kärry ennen aikojaan. ja ei voi vauhdilla syöttää kun etuspoileri särkyy jo ramppien etuseinään ja sit ku sintteri kytkin ammuttaa metrin kerrallaan eteenpäin.
Viimeksi muokannut hunter hdj : 02.08.2013 20:56 |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Esim Aisapoikien tekemässä/teettämässä omassa mallissa on kippi vapaa, eli kallistuu itsestään vaakaan kun kuorma menee riittävästi eteen. Sariksella on hydraulikippi, eli pysyy tarvittaessa kipattuna, vaikka kuorman ajaa tai vetää päälle. Sariksen kipin lasku on venttiilillä. Jos se on auki, menee lava itsestään vaakaan kuten Aisapojassa, kun kuorma siirtyy tarpeeksi eteen.
__________________
Jukka |
#4
|
|||
|
|||
![]() Kippi trailerissa.
Halvin, mutta käyttökelpoinen kipin jarru; siirrettävä vinssipukki käsivinssille, siis vinssin liinalla/vaijerilla pidetään kippi ylhäällä niin pitkään, että auto on kyytissä.
Ja samalla vinssillä voi yrittää repiä halvaantunutta/sintterikytkimellä olevia kyytiin, kun pistää vinssin taittopyörän lavan etureunaan. Mutta jos rahasta ja/tai painosta ei ole kiinni, niin hydraulikippi ja erillinen vinssi lienee parempi.... Olen monta kertaa miettinyt tuota "trukilla lastattavuutta"; jos pitää kuskata satunnaisesti trukilla lastattavaa tavaraa, niin ottaa 2 kpl lavoja korokkeeksi, ja sen päälle sitten trukilla lava. Nuo "lavettimallin" kärryt on yleensä pienipyöräisiä, ja kun kokonaispaino on 3500kg, niin nuo 13"? tuuman extra matalat kumit pistää kovasti vastaan tiukoissa käännöksissä, esim. viimmeksi kun kuskasin hodarilla toista hodaria, niin oikein säälitti piirtää mustia kaarteita pestylle asfaltille, kun joutui kääntymään jyrkästi. -> onko kokemusta, kuinka noissa lavettikärryissä kestää pyöränlaakerit? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
maasturin hankintaa | pete4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 12.09.2012 17:31 |
Maasturin hankintaa | Nerd-O | Tekniikka & Jutustelu | 75 | 20.08.2012 13:49 |
Pajeron hankintaa.. | Machist | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 28.03.2012 17:59 |
Ajoalueen hankintaa | Nerd-O | Chit-Chat | 3 | 20.12.2006 21:14 |
Iskareiden hankintaa | jallu80 | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 28.05.2006 12:02 |