Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.06.2013, 20:48
k81:n Avatar
k81 k81 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 01.07.07
Sijainti: helsinki, Finland.
Viestit: 1.377
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja osru Näytä viesti
Sama huijari myy olemattomia kameroita Huuto.net sivuilla joka viikonloppu.

Christian Siren niminen henkilö myy joka sunnuntai Canon eos 60d kameroita samaan hintaan. Hän kaappaa muiden henkilöiden huuto.net tunnuksia, joten hän vaikuttaa hyvältä myyjältä, koska hänellä on aina positiivista palautetta. Huuto.net ylläpito ei ole tällöin paikalla. Tyyppi vaikuttaa helposti asialliselta, koska hänen yhteydenpito on aktiivista ja hän itse ehdottaa noutoa ja käteisellä maksua.

Kohteen tunnistaa siitä, että hinta on ainaa 400-420€ ja kohde on auki yhden vuorokauden. Hän on huijjanut todella monia!

Eniro.fi sivuston haulla löytyy suomesta yksi Christian Siren niminen henkilö. Hän asuu Paraisilla, Turun saaristossa. Luulen, että kyseessä on sama Christian Siren, koska hänen yksi pankkitileistään on Piikkiön osuuspankissa, joka on aivan turun vieressä.

Mistähän tollaseen sais varmistuksen,jos sit meneekin väärän ihmisen oven taakse...itellehän siitä tulee tuomioo

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.06.2013, 13:38
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k81 Näytä viesti
Mistähän tollaseen sais varmistuksen,jos sit meneekin väärän ihmisen oven taakse...itellehän siitä tulee tuomioo
Varmemmin saat tuomion, jos satut oikean oven taakse

Tuon alan (huijaus) ammattilaiset on samalla tavalla alansa ammattilaisia, kuin kaikki muutkin, puusepät yms.

Ja tuo Ammattilaisuus tarkoittaa sitä, että amattitaito on sinun rahojen saaminen, ja jos on kova ammattilainen niin se onnistuu helpommin/varmemmin kuin harrastajalta..... siis korvaukset kivusta ja särystä, yms.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 17.06.2013, 13:49
k81:n Avatar
k81 k81 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 01.07.07
Sijainti: helsinki, Finland.
Viestit: 1.377
Perusasetus

Näinhän se on..Mut kyl sitä pikkasen on aina valmis ilosta maksamaan.Eikös se harrastaminen aina maksa jotain.
Mulla ei itellä henk.kohtaisesti ole vielä kadonnut penniäkään rahaa.
Vivukselle olen vain velkaa toistaiseksi.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 19.06.2013, 14:24
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10867254

http://www.huuto.net/kohteet/suomi-k...171?ref=hm_vah

http://www.huuto.net/kohteet/suomi-k...937?ref=hm_vah

http://www.huuto.net/kohteet/iphone-...uusi/271358903

Viimeisen linkin kysymykset ja kommentit vie eteenpäin.


Joku helanen taitaa omistaa Suomi kp,ta enempi ja löytyy tuolta suomi24 keskustelusta no en ihan heti 0,lla palauteen saanneen kanssa ainakaan isoja kauppoja ala tekemään ja niin tämäkin edullisesti myyvä alkoi paljastumaan perin normaaliksihuijariksi.

Tarkkana siellä
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.09.2013, 13:14
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.381
Blog Entries: 5
Perusasetus

Eikös huutonetissä näe niitä aikasempien myyntien/ostojen kokemuksia elikkä millaista palautetta on kaveri saanut, vai oliko sillä aikasempaa historiaa? Itse aina kattonut ne ennen kuin maksanut mitään huutonetin tuotetta.....
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone

Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 15.10.2013 19:38 Perustelu: Poistettu lainaus pyynnöstä
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 29.09.2013, 19:23
bluevan:n Avatar
bluevan bluevan ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 31.03.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 4.234
Perusasetus

Numerosta 044 9538680 yritetään kaupata osia ja ei ole puhtaat jauhot pussissa koska myyjä ei tiedä yhtään mitä kauppaa.
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 29.09.2013, 19:38
ssuvik:n Avatar
ssuvik ssuvik ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.02.12
Sijainti: Nurmo
Viestit: 2.748
Perusasetus

Mersuforumilta:

Lainaus:
Tälläinen yritti mua huijata kun pasi korpela.
Mulla oli nettimarkkinassa osto ilmoitus airhot lämmittimestä niin tuli sähkö postia kyseiseltä herralta:moro ois Airhot lämmitin
Minä vastaan:Moro olen jo ostanut airhot lämmittimen mutta minkälainen sinulla olisi ollut ja minkä hintainen?ja ei sulla piippua olisi sellaiseen myidä?
Ja"pasi":mulla ois ihan uus airhot lämmittimen missä ois piippuki mukana sais 150 eurolla
ja minä:Minkä kokoinen airhotti on ja missä päin?voisiko kuvaa saada?
Ja "pasi":mikä malli se pitäs olla sanoppa mulla monta
Ja minä:Missäpäin nämä siaitsee?
Ja "pasi":haapajärvellä voin laittaa matkahuollon kautta
Ja minä:Ei kuule matkahuolto lähetä reilu parisataa kiloisia lämmittimiä..

Ei enää vastausta...Elikkä tuolta näkee minkälaisesta vehkeestä on kyse ja hinnat ja painot..:http://www.ikavote.info/index.php?/airhot-lammitin.html
Niin ja pasin sähköposti osoite on : ollila.ollila@luukku.com ja puhelin numero on :0443459876
että sellainen tällä kertaa..
__________________
HJ61
MMC
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 07.10.2013, 10:20
Stare:n Avatar
Stare Stare ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 02.12.11
Sijainti: Lappi
Viestit: 210
Perusasetus

No nyt se Sami Sinisalo on karannut turun vankilasta. Joten olkaa taas tarkkana! On se kumma ko ei pikkunilkkii pystytä pitämään aisoissa.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 29.10.2013, 18:00
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

No niin ihan kiva Huutonetistä tuli viestiä sähköpostiin viikonloppuna että olisin muuttanut tietojani kyseiseen palvelimeen (pari kuukautta sitten viimeksi kirjautunut sinne)
No tänään vasta sain mahdollisuuden kirjautua uusilla salasanoilla sinne ja eikös jokin onnellinen ollut käyttänyt tunnustani myydäkseen nimissäni tuotteen ja otin ostajaan yhteyden oli kerinnyt maksaa ja odotteli tavaraansa postissa (ei taida toteutua)

Näköjään uusin tapa huijata kaapata jonkinlaisilla palautteilla oleva tunnus ja kirjautua omilla tiedoilla ja tämä vesseli oli vielä tunnistautunut (peukuttaja) jonka jätin turhana ominaisuutena jo 3kk sitten.

Voihan helvetti kaikki on näköjään mahdollista.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
ei vittu p...le taas eläköön hurraa..jipii..KHO päätös taas toyota4x4 Chit-Chat 4 02.03.2010 17:37
Myyty 1kpl UUSI 33x12.5 bogger+uusi 8"vanne make-lj O/M/V Renkaat ja vanteet 4 05.11.2008 16:36
m: uusi rullakita super-winssin ja vaijeri uusi. toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 05.06.2008 11:55
Äetsän kämmäkässä ajellaan (taas uusi alue) 12.1 kares Tapahtumat 19 18.01.2008 08:58
Uusi pajero tuli taas taloon. offipete Tekniikka & Jutustelu 1 22.09.2006 14:32


Sivu luotu: 08:11 (GMT +2).