Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.05.2013, 16:57
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Tätä tuli tänään käytyä kokeilemassa maastossa ekan kerran noilla isoilla renkailla ja muutamia havaintoja kertyi:

- Renkaat ei ottaneet maastossa ajellessa mihinkään kiinni, paitsi äärikäännössä jousiin, mutta se olikin tiedossa.

- 0,9 paineilla eturenkaat alkoi verryttyään muotoutua ihan mukavasti, mutta takarenkaissa voisi olla vielä pienempi paine, kun ne ei tuolla paljon pullistellut kyljistä.

- Tosi hyvin nuo renkaat tuntui toimivan ja ainoastaan märillä kivillä meinasi sutia.

- Moottorista loppuu voima, vaikka syöttöä lisäsinkin eilen. Se kyllä auttoi melko paljonkin. Ehkä siitä voi vielä pienen lisäavun saada kun nyt vasta 1/2 kierrosta käännettynä lisää ja korkeimmilla kierroksilla ei näy savuttavan lainkaan, mutta turboahan tuo tietty olisi vailla... Tuohan ei tietty ole ongelma kuin pitkissä, jyrkissä hiekkanousuissa ja pehmeissä paikoissa.

- Etupuskuri on tehtävä uusiksi. Semmoinen, jossa alareuna on korkeammalla ja materiaali vahvempaa. Taas on puskuri solmussa ja valot sen myötä sojottaa mihin sattuu. Tuo alkuperäinen vaan ottaa liian helposti kiinni eikä sitä kestä. Muita muutoksia uuden puskurin tekeminen ei aiheuta kuin valojen uudelleensijoittamisen.

- Sekin havainto tuli tehtyä, että renkaat saa yllättävän nopeasti täytettyä takaisin siihen 2 bar paineeseen ottamalla ilman jarrupainesäiliöstä, kun auto käy vähän korotettua tyhjäkäyntiä. Huomattavasti nopeammin kuin pienellä verkkovirtakompuralla.

Kaikenkaikkiaan oli ihan positiivinen yllätys, kuinka hyvin auto toimi noilla isoilla renkailla!

Sitten vielä pikkuinen loppukevennys. Olin mennessä aamulla tankkaamassa Ruskeasannan Shellillä. Siihen sitten joku heppu tuli autoa katselemaan ja sanoi, että pistit sitten pihan järjestyksen uusiksi. Vähän sitä ihmetellen kattelin, ennenkuin sanoi, että kun kaveri tuossa tuota Hummeria pesemässä katoksessa...

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.05.2013, 19:04
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

Nosta ne valot sinne ylempiin paikkoihin, koitin kaivaa meiän ex mannista kuvaa vaan en löytäny ...

Joissain ne on siellä jo alunperin ... (real LT look )
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 25.05.2013, 19:22
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
Nosta ne valot sinne ylempiin paikkoihin, koitin kaivaa meiän ex mannista kuvaa vaan en löytäny ...

Joissain ne on siellä jo alunperin ... (real LT look )
Sehän oiskin paras paikka! Tässä vaan alkujaankin jouduttu nuo paikat korkeuksien mukaan muuttamaan. Kuvassa näkyy alkuperäisten vilkkujen paikat tuossa villkujen yläpuolella, joissa vaan peitelevyt ja "real LT-lookin" valojen paikoissa on vaan vilkut. Sääntöjen mukaan ajovalojen yläreuna saa olla 1200 mm korkeudella ja tässä nyt se asettuisi "LT-paikoilla" 1550 mm korkeuteen. Ei mahda katsastusmies noin paljon pystyä joustamaan... Siispä ne on kai sommiteltava puskurin päälle jollain hienolla taitettavalla kiinnityksellä, että hytin saa kipattua valoja irrottamatta.


Viimeksi muokannut vmt : 25.05.2013 19:29 Perustelu: lisäysselvennys
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.05.2013, 19:42
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

Eikun joo, noinhan se meneekin - mä haavelin kans niiden nostosta, vaan tuohon se tyssäs, valot oli puskurissa.

Eiks tuohon löytys jotain maastokuorkkipoikkeusta - tyyliin : "haittaa oleellisesti maastokäytössä" tms.

-MaTTi- varmaan kommentoi ...
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 26.05.2013, 14:22
Mikki:n Avatar
Mikki Mikki ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 14.06.05
Sijainti: Hyvinkää, Finland.
Viestit: 1.462
Perusasetus

Mites jos "laittaa" hytikkaliittimen (ja levyn vinssille) jotta olisi "aurausvarustus", jolloin valot saa aika vapaasti asentaa???

Ja noista rengashommista, vedät kiinni KUNNOLLA ÖLJYN KANSSA eikä tervaa tjms mämmiä joka kuivuu kierteisiin (on mukavaa pyöritellä matkalla käsin pultteja kun kierteet on tahmeat!!!), ja muistat TARKASTAA VASEMMAN PUOLEN ERITYISESTI jälkikäteen, koska se puoli löystyy ajosuunnan mukaan!!!

Lukkovanteiden kanssa ei kannata leikkiä, nm. toimistoon tuli ylimääräinen ikkuna, kun lukkorengas katkesi ja lukkokehä poistui paikalta. Ittellä pari metriä takapakkia ja reidet / sääret mustaksi. Saikkua 2viikkoo (26v sitte ja vieläki jännittää lukkovanteiden kanssa...) ja pikku kammot päälle!!!

Asiallinen peli, tollanenha alkaa kiinnostaa ihan oikeasti, JOS VAIN SAIS sopivamman koneen sinne...
__________________
---------------------------------------------
# # # Jos se ei satu, silloin se maksaa... # # #
---------------------------------------------
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 26.05.2013, 14:36
Yölento Yölento ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 31.08.08
Sijainti: Ylä-Savo
Viestit: 1.740
Perusasetus

Vaan kun niiden vapaasti asennettujen valojen käyttöä ilman sitä auraa katsotaan hieman karsaasti...tarkempi poliisisetä saattaa huomauttaa asiasta. (kai?)
__________________
Siitä lähetään mihin etuveto jätetään.
www.kaivinkoneet.com
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 26.05.2013, 16:36
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Kattelin jo, että Biltemasta löytyisi aika pieniä ajovaloja, jotka saisi matalampaankin puskuriin upotettua sisälle. Varmaan noista saa vaihdettua umpioiden paikat tai käännettyä niin, että molemmilla puolilla ajovalo olisi ulkopuolella.
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...tamusta-82746/

Rengashommaa ei ole tullut ollenkaan tutkittua, kun ollut aika vähän kortilla. Ainakaan mitään muutosta ei tapahtunut, vaikka eturenkaat notkistui huomattavasti maastossa ajellessa.

Laitoin jo tuonne tapahtumiinkin tän videolinkin eilisestä ajelusta, mutta laitanpa nyt tähänkin:
http://youtu.be/rSwtagkNczE
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
8.136, fae, maastokuorma-auto, man


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Spider man 4 SL Chit-Chat 1 08.08.2007 13:39
Brave man SamppaFIN Jokes 0 14.11.2002 17:48
Spider-Man mikk0 Movies 0 02.09.2002 22:37
Business man SamppaFIN Jokes 0 22.08.2002 14:14
Man with a problem SamppaFIN Jokes 0 19.08.2002 17:13


Sivu luotu: 20:40 (GMT +2).