Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #4  
Vanha 22.08.2004, 13:12
anttir:n Avatar
anttir anttir ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.07.03
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 866
Perusasetus

Hmm... no täälläpäinhän ei ole niitä ylitsepääsemättömiä vetisiä jänkiä, mutta teoriassa:

Joo, välityksillä ei tietenkään mitään väliä sillä koneitten ei tarvitse pyöriä samalla nopeudella. Ja autojen nopeus on tietty sama kun ovat kiinteästi kytketty toisiinsa.

Ohjaaminen varmasti vaikeaa jos takana tuleva puskee, mitäs jos autot järjestäisi niin että tehokkain/paras kulkemaan olisi etunenässä..? Jaa-a, kyllä siinä saattaisi huonosti käydä silti: etummainen jumittuisi -> kääntyisi poikittain -> takana tulevat pyrkisivät päälle tai kaatamaan auton. Jos taas etummainen ei jumittuisi, niin mikä ylitsepääsemätön se sitten olisi?

Eli takana tulevat joutuisivat joka tapauksessa työntämään etummaista.

Jos taas kytkentä olisi taittumaton eli autot kulkisivat aina täysin samaan suuntaan... hm, ainakin kytkentä joutuisi tosi koville. Jos autot pysyisivät kiinni toisissaan, voisi onnistuakkin. Toisaalta pystysuunnassa kytköksen olisi pakko joustaa, eli voisi käydä niin että etummaisen nokka sukeltaisi ja seuraavat nostaisivat etummaisen perseen ilmaan.

Niin ja vielä se, että kun suossa pitää ajaa sudittamatta, niin olisi luultavasti hyvin vaikea pystyä säätelemään kaasua niin ettei sudi eikä myöskään moottorilla jarruta niin että pinta menee rikki. Siitähän taas pääsisi sillä onnellisella ratkaisulla, että kaikilla olisi tasan samanlaiset autot, kuten esim BJ:t tai LJ:t.

Oolrait, jonkinlaiseen lopputulokseen tässäkin päästiin! Osta Toyota! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Lopputuloksen jälkeen vielä lisävisio: pyörät saisi olemaan sutimatta myös jos ne kytkisi toisiinsa. Eli kiinteä kytkentä ja pitkä telamatto kaikkien renkaiden ympäri! Oo, kimppa-telavaunu!


--
Antti R.
1978 HJ-45LP


Edited by - anttir on 22/08/2004 14:14:14
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kuinkahan käy.. Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 45 20.07.2004 17:29


Sivu luotu: 16:17 (GMT +2).