Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.05.2013, 02:18
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sos Näytä viesti
Miksköhän ei lupia enää saa
Jaa, varmaan koska räjähteet ovat no-no today. Ihan samanlaiset pellet niitä vieläkin käsittelee...

__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään,
Se joku tahtoo olla ihminen,
Minä en!

Timo Rautiainen & Neljäs sektori
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 09.05.2013, 06:15
Raakakone Raakakone ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.07.11
Sijainti: Pori
Viestit: 88
Perusasetus

Aika paljon tullut kantoja kaivettua omalla kaivurilla.. Monille tulee yllätyksenä että keskikokoinen kanto jättää aika ison reijän maahan (ja rakkaaseen nurmikkoon).. Juuren voi mennä talon alle, että tuollainen videossa nähty "vauhdilla vetäminen" ei ole oikein hallittu vaihtoehto, lähinnä huvittava.
Puhumattakaan siitä että ei ne kannot lähde maasturilla vetämällä mihinkään. Jos kanto on talon takana, fiskarssilla vähän pintamaata pois ja moottorisahalla mahdollisimman alhaalta poikki ja multaa niskaan. Tai soitat jyrsimen paikalle ja sitten multaa niskaan.
__________________
Luonto kiittää luonnonystävää
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 09.05.2013, 08:01
Samppa79:n Avatar
Samppa79 Samppa79 ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 18.07.04
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 903
Perusasetus

Kantojenpoisto on enempi taitolaji kuin voimalaji. Tontilla oli paljon kantoja ja osa niistä jäi maahan kun tyhmyyksissäni ajattelin että eipä noita kaikkia tarvitse poistaa. Piha laajeni pikkuhiljaa ja ne isot kuusen, männyn ja koivun kannot löytyi. Traktorilla niitä oli turha vedellä, ei tuullut kuin kaksi uraa pihaan ja löpön menetykset päälle. Pikkukoneella kaivelu oli kanssa pettymys. Tulee julmettu kuoppa niinkuin aiemmin joku jo totesi. Helpoin on varmasti kantojyrsin. Siihenkin tulee aikanaan kuoppa kun maahan jääneet kannon osat lahoaa. Meiltä on tosiaan helpoiten irronnut käyttämällä kahta liftiä. Valitaan suurin juuri ja liftiä alle mahdollisimman kärjestä. Monesti kanto halkeaa jostakin jolloin homma helpottuu. Mutta yllättävän helposti nousee suurikin kanto kun sen oikean nostokohdan löytää. Paukutteluhommat ei kuulosta pihamaahommilta.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
topic poisto Heguli Ongelmia palstalla? Kysyttävää ylläpidolta? 2 11.05.2011 08:28
Ostettu Kaivuri kantojen irrottamiseen Leksa_ O/M/V Muut 5 01.06.2009 21:13
Helinän poisto tanet Tekniikka & Jutustelu 9 20.10.2006 10:15
Puskurin korkeus maasta -Stedt- Tekniikka & Jutustelu 9 13.08.2006 07:26
Hunnien maasta Huuru Chit-Chat 8 02.12.2005 17:39


Sivu luotu: 14:50 (GMT +2).