Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 01.09.2009, 10:56
Hartzaq Hartzaq ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.08.08
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 86
Perusasetus

Kokemuksia katsastuksista?


Mielenkiinnosta ja pelko persvaossa kyselen porukalta miten teillä on katsastukset sujunu noissa offivehkeissä. Itsellä arvelluttaa eniten bensatankki. Tuli tekastua suikkaan 60 litran säiliö ja sehän käytännössä on puoli pohjaa nyt. Lakihan kieltää itsetehdyt mutta sitähän vois jonku meriselityksen keksiä katsastukseen? Originelleja kun ei tahdo enää mistään saada jne... Toinen mikä askarruttaa on muutoskatsastukset. Mihin ne kasuriherrat on vetäneet rajan koska paukahtaa muutoskatsastusmaksuja? Mulla olis tuossa nyt täysin läpi käyty SJ410 leimaa vaille valmiina, eikä omasta mielestä moitteita pitäis liialti olla.

__________________
Suzuki - Miehille jotka kulkevat omia teitään!
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 01.09.2009, 11:05
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

saa tankin itse tehä, ja jos oot vaihtanu jonkun vanhan osan uuteen samanlaiseen, ei se katsuri sitä tiedä, onko se vaihettu vai ei.

Jos autoa on korotettu, tekniikkaa vaihdettu radikaalisti tai renkaita vaihettu reilusti isompiin, niin pitää muutoskatsastaa. Helpoimmat kokemukset varmaan saa, kun menee auton kanssa laimalle. Siitä se sitten selviää.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 01.09.2009, 11:10
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.613
Perusasetus

Muutoskatsastus suoritetaan jos alkuperäiseen tekniikkaan on tehty muutoksia. AKE:n sivuilta kyllä löytyy tietoa.

Tankin saa tehdä itse, mutta päivämäärästä xx.xx.xxxx lähtien pitää olla testiraportti että kelpaa. Päivämäärää en muista, mutta näin minulle kerrottiin kun asiaa tiedustelin konttorilta.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 01.09.2009, 11:13
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.613
Perusasetus

Viipo ehtikin ensin.

Mutta katsastus asioissa kannattaa olla yhteyksissä siihen konttoriin minne auton vie, silloin homma menee sujuvasti eikä tartte kinata että ku netissä sanottiin et tällee voi tehdä jne.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 01.09.2009, 11:39
Hartzaq Hartzaq ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.08.08
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 86
Perusasetus

Mulla ei ole korotusta kuin yksi lehti lisättynä. muuten täysin vakio tekniikka ja rakenteet. lokasuojat leikelty avarammiksi ja teiten uudet pellit niihin laitettu ja lokasuojan levikkeet tehty parlokista. Renkaat mulla on katsastusta varten erikseen, suikka riepuun kun ei saa minkäänkokoisia kunnon renkaita leimalle niin häätyy olla kahdet, toiset ajoon ja toiset katsastukseen... kiitosta tuosta tankki-infosta! tuo päivämäärä kyllä haluttais tietää ja missä ja millaisella testillä tuo sen päivän jälkeen hoituu?
__________________
Suzuki - Miehille jotka kulkevat omia teitään!
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 01.09.2009, 12:06
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

ei mulla ainakaan se yksi lehti jousissa korottanut juuri mitään.. ehkä palautti ryhtiinsä joten ei tarvinnut muutoskatsastaa.. ja levikkeistä kehui kun oli siistit.. eikä niitäkän otteeseen merkattu.. kyllä ne sitten konttorilla selviää

Juudeni töistä
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 02.09.2009, 22:37
Hartzaq Hartzaq ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.08.08
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 86
Perusasetus

Suikkahan meni leimalle kuin ajatus! kasuri ei puhunu sanallakaan tankista ja muutenkaan sillä ei ollu valittamista mistään. Turhaan pelkäsin kuin ruttoa... Tankki kyllä sinänsä pikkusen lipsahti kun siihen meni täyteen tankatessa 70litraa ja teidän varmuudella että entistä oli viel jonkinverran jäljellä.
__________________
Suzuki - Miehille jotka kulkevat omia teitään!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
kokemuksia petrool Tekniikka & Jutustelu 3 15.12.2008 20:14
l-200 kokemuksia Tekniikka & Jutustelu 5 07.04.2007 06:28
KOKEMUKSIA ? Tekniikka & Jutustelu 1 22.02.2006 09:10
Kokemuksia POR-15:stä? Tapsa Tekniikka & Jutustelu 2 13.10.2005 23:08
lisää katsastuksista! battis Chit-Chat 4 11.05.2005 10:40


Sivu luotu: 15:02 (GMT +2).