Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 06.12.2008, 19:40
elhapero:n Avatar
elhapero elhapero ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.07
Sijainti: Tammela.Finland
Viestit: 1.479
Question

BJ 40 B koneen turbotuksesta


Paljon löyty juttua bertan turvotuksesta mutta... se kaasuläppä??? onko läppä siirrettävä turbon imu puolelle vai saako olla orkkis paikassa?? entäs ne alipaine letkut kaasuläpältä pumppuun?? onko ketään kokeillut ahtopaineella toimivaa pakkosyöttöä?? nyt kaivataan bertan turbottajien kokemuksia millä ja miten toimii parhaiten.

__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK
Maplehill Productions
http://www.pajakallio.fi/
http://www.ipefix.fi/
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 06.12.2008, 21:41
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Anna läpän olla vakiopaikalla mutta sitä toista letkua pitää kuristaa. Omassa nyt kuristettu se 3mm muistaakseni. Aiemmin läppä oli ennen turboa mutta mielestäni toimii jotenkin paremmin vakiopaikalla ja silleen saa dumpinkin sihisemään.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 06.12.2008, 22:14
BJ45 BJ45 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.12.05
Sijainti: Kuru, .
Viestit: 60
Perusasetus

Kumpaa letkua pitäs kuristaa ja mitä se tekee pumpun säädöille. Mennään kuitenkin alipaineesta ylipaineeseen.
Nyt olisi kyllä hyvät neuvot tarpeeseen. Itse painiskelen nyt juuri 3B moottorin turbottamisen kanssa.
Koska vapaasti hengittävässä on suurimmat alipaineet vedetettäessä, kovilla kierroksilla vai koska ?
Turbossa paineet nousee ilmeisesti kierrosten mukana maksimiinsa, voisko tätä hyödyntää pumpun säädöissä.
Onko hyviä ideoita ? Mekaani säätö : miten ja mistä ?
Ohessa ruiskupumpun kuvia.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	ruiskupumppu1.jpg‎
Views:	319
Size:	54,3 Kt
ID:	2792   Click image for larger version

Name:	ruiskupumppu2.jpg‎
Views:	306
Size:	84,9 Kt
ID:	2793  
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 06.12.2008, 23:25
elhapero:n Avatar
elhapero elhapero ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.07
Sijainti: Tammela.Finland
Viestit: 1.479
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikjus Näytä viesti
Anna läpän olla vakiopaikalla mutta sitä toista letkua pitää kuristaa. Omassa nyt kuristettu se 3mm muistaakseni. Aiemmin läppä oli ennen turboa mutta mielestäni toimii jotenkin paremmin vakiopaikalla ja silleen saa dumpinkin sihisemään.
Mitäs jos laittas ne pumpulle menevät letkut turbon imu puolelle ja läpän jättäs alkuperäiseen paikkaan? saiskos tällä konstilla pumpun syöttö systeemin toimimaan paremmin,eikä pääsis sinne pumpun kalvolle ylipainetta.
__________________
Hämeen Off-Road Kerho HOK
Maplehill Productions
http://www.pajakallio.fi/
http://www.ipefix.fi/
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 07.12.2008, 09:42
lepoantti lepoantti ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.01.05
Sijainti: Sawo, Leppävirta
Viestit: 2.710
Perusasetus

älä tee yksinkertaisesta asiasta liian monimutkaista!! kokeile ensiksi niin että letkut ja putket on omilla paikoillaan ilman kuristuksia ja muita virityksiä. ja oletettavasti huomaat että toimii loistavasti....
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 07.12.2008, 13:39
mikkohen mikkohen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 24.05.06
Sijainti: Suomussalmi Finland.
Viestit: 209
Perusasetus

Komppaan edellistä! Ei mullakaan mitään kuristuksia letkuissa ja hyvinhän tuo tuntuu pelittävän! Tiedä tuota sitten onko tuo pumppu ihan iskussaan, mutta näillä mennään!
__________________
SLCK#378
ORK
http://kuvablogi.com/blog/2396/14/
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 09.12.2008, 19:24
BJ45 BJ45 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.12.05
Sijainti: Kuru, .
Viestit: 60
Talking

Tietoa Austraaliasta


Kirjoittelin AXT turbo firmaan Australiaan. Ne kun myy 3B moottorille turbotussarjaa ja kysyin: " Mites pumpun alipainesäätö reagoi turboon ?".
Ja nehän vastas että, jotta:
" The vacuum lines on the intake manifold read "pressure differential / absolute pressure", so the rack in the inline pump as still altered with airflow.
The airflow over the top of the butterfly, creates a low pressure zone at the "Signal Line", allowing the internal spring on the pump diaphram to force open the rack.
this is why the pump works regardless of boost pressure or ambient pressures ( like high altitude )."
Ja sehän tarkoitaa noin suunnilleen sinnepäin ehkä:
Alipainelinjasto imuputkessa lukee" paineeroja/ todellista painetta", joten pumpun hammastanko on silti muuttuva ilmavirtauksesta.
Ilmavirtaus ylitse perhosen(ehkä kalvon), luo matalan paineen vyöhykkeen " Signaali linjalle" sallien sisäisen jousen pumpun kalvolla avata hammastangon.
Siksi pumppu toimii huolimatta yli tai alipaineesta. ( kuten korkealla)
SAA KORJATA.
Eli ei muuta kun TURBO kylkee.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
BJ-40 B koneen öljynpaineet? mikjus Tekniikka & Jutustelu 12 30.11.2012 21:16
Koneen keittolämpötila jnu Tekniikka & Jutustelu 9 29.10.2007 19:25
2l- koneen huohotus Tekniikka & Jutustelu 0 27.10.2007 23:05
2l-t - 2l koneen männistä Kumikameli Tekniikka & Jutustelu 18 10.06.2006 11:07
GMC s15 koneen vaihto Tekniikka & Jutustelu 4 11.02.2005 16:45


Sivu luotu: 05:08 (GMT +2).