Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.06.2005, 19:29
GaryBlade:n Avatar
GaryBlade GaryBlade ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.04.05
Sijainti: Kajjjaani, Finland.
Viestit: 79
Perusasetus

HJ 60 Tankin päällä imu/paluuputket


Alkaa pikkuhiljaa hiipimään mieleen ajatus polttoaineen sekaan pääsevästä ilmasta. Tankin päältä tuhrustaa löpövä, käy niinku terve kone ei, ja kylmäkäynnistys huonoa. Uusittu on hehkut ja suuttimien kärkisarjat, myös EDIC systeemi pelaa. Kuulostaapiko kellekään tutulta. Mimmonenkas operaatio on päästä kurkkimaan tankin päälle? Matot nykäisin takahudlarista helvettiin ja pienen luukun löysin keskeltä lattiaa mutta sen alta löytyi vaan se polttoainemittarille? menevä anturi. Itse letku"liitin" ei kai ole kallis ja putket/letkut varmaan kannattaa samalla uusia?

Joukkohaudassa et lepää yksin

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 27.06.2005, 20:40
ttapio ttapio ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.12.04
Sijainti: ivalo, Finland.
Viestit: 789
Blog Entries: 1
Perusasetus

Joo sinne letkun sissään menoon ei juurikaan pääse ilman että ottaa tankin irti ja pois paikoiltaan, mulla oli samat oireet tossa vanhassa hj kulkijassa ja tankkiin menevä rautaputki oli poikkiviassa ja veti ilmoja,
tankkiin menevä rautainen letku on laipalla kiinni samanlailla kuin mittarin antura mekanismikin, lisäksi tankissa on pikkainen noin puolenlitran astia mihin imuletku menee, se on saatava juuri samaan reikään jotta se vielä pelaa. ole siinä tarkkana koska välissä on laipio ja siinä vain yksi oikea reikä ´joka vie imuputken siihen pikku kippoon mihin jää poltoa jos tankki kallellaan ja vähä polttoa, mulla oli tossa yhdessä sellainen ratkaisu tuon asian korjaamisen helpottamiseksi tehty että sille kohtaa missä on tuo polttoaineen imuletkun sisäänmeno kohtaan oli tehty yksi ylimääräinen luukku peräkontin lattiaan, elikkä se on helpoin ratkaisu, mutta kannattaa ottaa huomioon myös se että hj- tankit tahtoo ruostua puhki juuri tankin päältä ja laidoissa olevilta "hylly" kohdilta joten ne jää tarkastamatta ja laittamatta jos tekee sen luukun. kaverilla oli tankki kuin avoin astia siitä puuttu 20cm kokoinen pala päältä ja tankkikin oli täynnä hiekkaa ja moskaa.

pakko mahtua ku on vihitty
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 28.06.2005, 07:24
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Kiits vaan! Pitänee puottaa se tankki poies. Miten se kätevimmin tapahtuu?

terv. GaryBlade nyybinä

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 09.04.2007, 14:25
kauhanen kauhanen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.04.07
Sijainti: leppävirta, Finland.
Viestit: 153
Perusasetus

pohjassa on 6 kipaletta pultteja jotka pitää pyöritellä irti.. ongelma voi olla letkujen irroitus ite hipasin lentävällä pohjaan reiän ja sitä kautta pääs paremmin käsiks sinne.. mulla löytyy myös 2 kappaletta hj:n tankkeja jos tarvetta..

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Tien päällä... moggirange Chit-Chat 43 21.11.2007 11:19
HJ: n tankin kytkentä puskajussi Tekniikka & Jutustelu 5 20.11.2007 20:41
kingcap paluuputket Tekniikka & Jutustelu 1 01.04.2007 11:49
Tankin kiinnityksestä. Latekki Tekniikka & Jutustelu 3 14.01.2007 14:19
Ei pysy 4wd päällä KajdePuu Tekniikka & Jutustelu 7 16.02.2005 14:50


Sivu luotu: 13:30 (GMT +2).