![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Mistä vanttiruuveja?Tarvis jostain löytää sellaisia pieniä lenkki/lenkki päisiä vanttiruuveja about M8 kokoa, joiden "runko" on sellainen jatkomutterityyppinen, eli lenkkiavaimella kiristetään keskeltä, mutta ei näytä löytyvän kun kaiken näköisiä köysien ja vaijereiden kiristämiseen tarkoitettuja malleja. Vai onko näillä joku ihan oma nimityksensä sitten kun ei tunnu löytyvän? Olin siinä uskossa että ovat ihan peruskamaa joka paikassa... ![]() Sellaisia on kyllä olemassa, koska aikoinaan jonkun merkkisten ilmastointikoneiden mukana tuli sellaisia, ja niillä koneen palaset ruuvailtiin toisiinsa kiinni, ja vähän vastaavaan hommaan niitä tarvitsisi nytkin.
__________________
-Pauli- |
#2
|
|||
|
|||
![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Enemmänkin jotain tämmöistä. Eli ruuveilla täytyy saada molemmat päät kiinni, ja lenkillä kiristettyä keskeltä. ![]()
__________________
-Pauli- |
#4
|
||||
|
||||
![]()
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/885321/0
ja sitten jos hinnalla ei ole väliä niin ilmailukaupoissa on koneiden ohjausvaijereiden säätöön olevat. Maksaa sit oikeasti paljon.
__________________
Hilux 2.4TD + MADzuki 3.0 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Hinnalla on väliä, ja nuo iv-koneiden mukana tulleet olivat ihan tyyliin kilopulttilaatua, eikä sen kummempia tarvitsisi olla nytkään.
Täytyy varmaa tallin nurkkia kaivella jos vaikka löytäisin mallikappaleen jostakin. Täytyyhän sellaisia nyt jostakin löytyä... Tuon tyylistä "jatkomutterirunkoa" tarkoitin, eli tuollainen runko, ja silmäruuvit päissä, ja perus kilopulttilaatuisena olis hakusessa. ![]()
__________________
-Pauli- |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Oikeissa vanttiruuveissahan toinen on vasuri kierteellä. Keskiosaa kääntämällä siis säätyy ulos tai sisään koko sydeemi... Wurtillä on noita pienempiä ja sit toinen hyvä mesta vois Liukkosen pultti.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Mistä stefa | ukkonen7 | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 24.06.2012 18:32 |
Mistä Hi-liftejä? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 43 | 19.06.2012 22:11 |
mistä cromolongfieldit | puananen | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 05.10.2010 19:01 |
Mistä nestepää? | Wille87 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 30.01.2010 16:13 |
MISTÄ VANTEET?? | eituuleimaa | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 17.08.2005 14:30 |