![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
Hilux mutinaa muutoksistaNäin hassun unen ja sen pohjalta siis... ![]() ![]() Hitsasin 110.n koppaan kiinni 4-runnerin takaosan ja vielä typistinkin sellasen takaseinä siis hävisi samalla. Venän reissu oli menossa ja.... se siitä unesta.. Aamulla pettymys oli suuri kun hangessa lötkötti peruskoppi jäisenä ja lumisena . Olisiko tälläinen muutos edes suomen maassa mahdollista? Uneen antoi ehkä vauhtia 4x4 piratella nähty kopin+lavan naittaminen yhteen ja penkit lavalle versio. Tähän ketjuun voisi laittaa kyselyt koskien esim. risuista lehdiksi tai lehdistä kierteiksi muuttoksista yms? Hankala selattava tuo "kysy hiluxista" ja viestit taitavat jäädä nopeasti unholaan siellä. Siirretään tai poistetaan tämä jos siltä tuntuu?
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ittee kiinnostas tuo etupään muutos lehdistä kierteille. Tukivarret jo löytys, mut nuo jouset askarruttaa ja panhardtanko. mistä vermeestä ne laittaa
ja mitäs ne nuo jenkkiläisten kaiken maailma 3 linkit on? ei taida niillä leimaukset onnistua suomenmaalla?
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Läjän romuja et halua pistää? Ainakin 110 runko ja läjän runko passaa leveydeltään jakarien kiinnitys pisteiden kohdalla. panhardille vaan kiinnitys rauta runkoon ja hiukan vahviketta. Jouset tulee omaan myöskin läjästä ( 2" nostavat ) ja iskarit on hodarin vakiot. Tuntuisi ainakikin piisaavaan sisään ja ulos joustoissa ( varret ei taivu lähellekkään niin paljoa kun iskari antaisi ). Sisään jousto pitäs vissiin rajottaa kumeilla? Eli missä läjän orkkis pohjaanlyöntikumit on?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
khyllähän ne kävis jos jostain edullisesti saapi
. onko ne muuten läjässä etuvarret suorat vai mutkamallia? ei oo ikinä sillä silmällä niitä etes tullu kateltua. nuo mitkä mulla on (en nyt muista mistä vehkeestä)nii ne onpi sellaset mutka mallit. hj:hin aikoinaan hommasin.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Mutkalla etuset ja suorat takana. Kuvittelis että vanhempi koppaseen hiluun vielä helpompi homma.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
niihän sitä vois kuvitella
meikäläinen aivan noviisi näissä kierrejousi hommisa.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Sama vika mutta jotain jo opittu. Kokeillaan noilla aluksi.
takapäähän katotaan joskus jotain muutosta. Eiköhän uni senkin kerro. petollisia nää älyluurit ku googlettelee pehkuissa.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
täytynee rueta haaliin osia lissee nii pyssyy emätäki tyytyväisenä
nytki nyrkit mustana tallisa tuota keksintöä rappaamasa. (siis minä ei emäntä)
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
|
#9
|
|||
|
|||
Tukarit...
Parhat etutukivarret löytynee p38 rangeroverista,on pisimmät mitä käytännössä tehdas tekosena löytyy. Niissä on vielä semmonen väistö ettei rengas ota ääriasennossa kiinni tukivarteen. Kantavuutta tais olla 1400jotain kiloa,ei riitä taakse mut eteen riittää 110 hiluksiin ja kuusvitoseen vielä paremmin.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
|
#10
|
||||
|
||||
|
jotain tuota luokkaa ne painot oli niissä miunki varsissa. lappuki josaki tallesaku löyvy
taisivat olla jostain lantikasta. hj:hinki olivat painot riittävät nii eiköhän nuo tuohonki passais.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
|
#11
|
|||
|
|||
|
Mites tämä minun uni ja hytti muutokset? Takaseinä veke ja jatkoa.. Meneekö mistään tulkista läpi? Rupesi kiehtomaan evo 52 versiossa toteutettava muutos.
Entäs akselien levennys/kavennus? Muut hitsaukset akseleissa? Muistaakseni näitä ei joskus saanut korjaus hitsata? mutta väkisinhän noita kiinnikkeitä joutuu tekemään yms vahvistuksia. Lähinnä tuo 110 perän kavennus vastaamaan 65 akselia kiinnostaa. Säästyisi nekin prosentit autosta..
|
|
#12
|
||||
|
||||
|
mulla on 65 akseli putki siistillä panssarilla 50e
|
|
#13
|
||||
|
||||
|
Runnerin takajakarit ei ole kovinkummoiset, niitä en laittaisi. Tietysti jos ne saa edukkaasti mutta ei ne parhaat ole.
|
|
#14
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Kyseessä oli siis kopan yhdistely ei rungon.
|
|
#15
|
||||
|
||||
|
Mitäs tämmösellä ratkaisulla saavutetaan? Ostat sen runnerin ja laitat siihen jäykän etuakselin
|
|
#16
|
|||
|
|||
|
Runneriin ei taida saada leimaa jäykälle akselille? Samoin oma kun on "105" mallinen niin runkokin on lyhkäsempi. Oli pakko paintilla tehä lyhyt 2 ovinen töpö runnerihilux. Aikasta kivan näkönen tuli.. tämä kysymyshän oli vaan teoreettisen mahdollisuuden utelua.. vai oliko sittenkään...
|
|
#17
|
||||
|
||||
|
Erikoiset rojektit on aina kiinnostavia
![]() Jatka ihmeessä mietiskelyä ja kuvien kanssa tuotkset näkyviin. |
|
#18
|
|||
|
|||
|
10min paintaus ja kuvan käsittely taito 0... Tuon tapainen mutta perä jäi vielä pitkäksi.. Fotosoppaajia linjoilla??? Väri biohilun vihreäksi, kaaret ympäri ja pokkerit alle. ![]() Edit: Ovet tuossa 10cm liian lyhyet ( 1/1 malli ). Katon leveys täsmää. uni voikin käydä toteen..
Viimeksi muokannut hitoy : 01.02.2013 22:00 |
|
#19
|
|||
|
|||
|
Neljä kuppipenkkiä ja takaloosterissa rivakat kiinnitykset kaikille tarpeellisille mukaanlukien joku tolkun säilytys keikkalaukuille? Sopivalla hylly/laatikko/yms järjestelyllä tonne pikkusen ahtaaksi jäävään takatilaan saattais saada tarpeeksi paikkoja asiallisesti karsitulle retkivarustukselle. Nelistään suunnistukseen ja kaksistaan sitten pitemmille reissuille jotta mahtuu teltat ja kaminat sun muut...
Hyvältä näyttää ja kuulostaa, ei muuta kun toteutukseen... Jollei muuten niin 4Runnerista koppa lyhennykseen ja tähän päälle Mitä ajatukseen sanoo foorumin katsastusraati?
|
|
#20
|
|||
|
|||
|
2 paikkaseksi taitais jäädä ellei jotenkin huoltoauto verukkeella saisi yhtä paikkaa lissää mutta epäilen. Muuten joo safari ainesta olisi ( en siis sano että tämmösessä järkeä olisi ). Ei varmasti tulisi samanlaista vastaan.
Mahtuis nukkumaan sisällä tai vähintään kamat olisi sisätiloissa. Toki lavakin on suunniteltu semmoiseksi puoli umpinaiseksi mutta olisi se mukavamapaa jos ohjaamo olisi hiukan isompi.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään hilux taka akseli 4.56 välitys , hilux perä murikka 4.56 | toyota4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 25.10.2012 21:25 |
| Myyty -82 hilux takalaita ja -89 hilux konepelti. . | Hilux_TD | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 21.07.2012 19:58 |
| Muutoksista ja muutoskatsastuksesta | hjvaltzu | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 13.12.2011 23:19 |
| Myydään toyota hilux,RJ . 8" perämurikka, hilux korotus jouset. | toyota4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 22.07.2011 08:30 |
| Bertan renkaiden muutoksista (raideleveys) | JiiBee | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 01.12.2006 21:41 |