![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Googlella löytyy aika hyvin tietoa lehtijousista ja riipuista, tuossa yksi -> http://gitout.com/content.php?179-Le...-Shackle-Angle Oikea riipun asento saadaan kun piirretään kuvitteellinen linja jousen etusilmukasta takasilmukkaan, ja asennetaan riippu 90 asteen kulmaan e.m linjaan nähden. Mutta siihenhän ei vielä kannata syventyä kun auto on palasina. Eipä tuohon akselien suoruuteen autotallitasolla ole muuta kuin mittaa akselien sijainnin runkoon nähden sekä pituus, että leveys suunnassa, ja ristimittaa lisäksi.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Tuossa linkissä olikin ihan kivasti tietoa ja helppo tapa tuo mitata. Tosissaan eihän tuota voi oikein mitata/siirtää ennen kuin on taakka päällä.
Otin konetta vähän suuniin ennen kuin mentiin mopoilemaan jäälle ja tuli tommoinen pulma eteen. Miten porukka on tuon ratkaissut. Ajanut vingulla reijät keskemmälle ja sovittanut tuohon reikään? Laittanut jonkun välilaipan millä supistanut nuo sopimaan. Kyseessä siis turbon imusarja ja pakosarja. Turbossa taitaa tuo vaijeri mennä polkimelta pumpulle ja vaparissa juurikin tuohon "kaasariin". Ajattelin vaan kysäistä ennen kuin tekee jotain tyhmää. ![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tuleeko turboa? Miks kaasuläppä pitää laittaa jos on orgis turbon pumppu?
Oisko helpompi laittaa sit vaparin imu ja pakosarja. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tulee turbo ja vaparin pumpulla. Näköjään tuon saa tuohon reikiä suurentelemalla. Ajattelin vaan onko se paras tapa tuo toteuttaa.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Willys Jeep CJ3B ´54 ja Willys kärri ´43 | Rambleristi | Maasturiprojektit | 5 | 09.01.2011 23:25 |
Myyty Big-Willys | Big-Willys | O/M/V Ajoneuvot | 19 | 12.01.2010 14:50 |
Ostetaan Jeep Willys | Rekisteröimätön | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 13.06.2009 18:59 |
Big Willys | Kentsu | Maasturiprojektit | 5 | 23.08.2007 21:35 |
O:Willys Kansipahvi | J-4880 | O/M/V Muut | 2 | 06.07.2004 21:37 |