![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() mulla oli hiacessa ct20 jota vähä muutettu, vakiopumpulla syöttöjä vaan nostettu toimi noin 40tkm nyt hajos tosin aika rajua käyttöä oli. nyt rakenteilla on 2lt2 10mm nestepäällä ja muutenkin roplattu kkk k16 billet turbo saa nähä mite tää kestää
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Joo elikkäs ny rupeis oleen aika selvillä... sit viä olis ylimäräsenä nurkissa 2Lt moottorin pumppu.. kannattaisiko se laittaa ahtimelle kaveriksi (ja käykö suoraan) vaiko tehdä vaan tolla 2L2 moottorin omalla pumpulla??
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Se Turpon pumppu toimii paremmin,ja muistaakseen sopii heittämällä. Ainoo ongelma oli se et se turbon pumpun kalvokello saattaa ottaa imusarjaan kiinni,eli tilan puutetta saattaa tulla siltä osin,äläkä käännä sitä pumppua myötäpäivään niin et mahtuu vaan laita se pumppu suunnilleen keskelle säätöä, siellähän on tehtaan merkki joka on se paras. Eriasia sillon jos oikeen heittokellolla säätää sen,sen vois kans tarkistaa et suutinten avautumispaineet on samat siinä mist se turpon pumppu on ja sit siinä mist ne suuttimetki on tai vielä parempi jos ottaa suuttimet siitä mistä se pumppukin on otettu.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
bertan ahtaminen... | jv | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 19.03.2009 11:22 |
BJ40 AHTAMINEN | jaska77 | Tekniikka & Jutustelu | 76 | 26.07.2007 09:50 |
Suzukin ahtaminen | salpa | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 24.03.2007 20:50 |
patrollin ahtaminen!! | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 27.02.2006 21:51 | |
uazin ahtaminen | uakkeri | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 16.05.2005 17:22 |