![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Ääni tälle, Jimny tai Vitara, jos ja kun pitäis olla helppo ja toimintavarma pidettävä eli tältä vuosituhannelta eikä paljoo ajettu. Alennusvaihteisto must jos yhtään pienemmälle raitille tarkoitus mennä.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jimnyä tarkoittanet. Onpa hyvin pitäneet hintansa, tommosen olis saanu jo markka-aikaan jotain 70000 mk ja siitä on jo yli 10 v. aikaa.
Nää on kyllä mukavan näköisiä laitteita kun pikkusen renkaita ja jousia vaihtelee. Virosta 3800 €: ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Niin siis ihan kävellen ajattelin lähteä vaeltamaan enkä autolla rallaamaan pisin mettiä. Mutta on kivempi päästä vähän lähemmäs jo autolla niin ei tarvi niin paljoa sitten kävellä. Joskus tiet, varsinkin jos mesta ei ole mikään kansallispuisto ja varsinaiseen vaeltamiseen tarkoitettu, on hyvinkin heikossa kunnossa, kuten jo sanoinkin.
Suzukin vaikuttais ihan hyviltä, koko vaan hieman arveluttaa. Että paljonko sinne sisälle sitten mahtuisi. Ja olenha mä täältä nuita artikkeleita lukenut ja hieman oppinut tuota terminologiaa (sanastoa) joka on kyllä harvinaisen hukassa. Yks syy siihen miks on helpompaa aloittaa oma threadi ja kysyä ihan palikkakielellä että mitä tarkoitetaan milläkin ja mihin ne vaikuttaa. Hieman oppinut termejä ja tarpeellisia ominaisuuksia maastossa ajettaessa näitä lukiessa. Tuota Hilman laittamaa threadia lukiessa tuli esiin myös Nissan Terrano II. Samaisessa linkissä oli myös tuosta Fronterasta joka taitaa olla hieman kyseenalainen... Niissä ainakin vaikuttaisi olevan tilaa. Ja vaika itsellä ei taitoa tai välineitä ole auton maavaran lisäämiseen niin kai jostakin joku löytyy joka hinnasta sovittuna moisen tekee. Hieman ajatellut, että moisen operaation tekisi ja hommaisi isommat renkaat alle. Kilometrit on kanssa yks mikä on noussut kysymyksenä mieleen. Monissa on kilometrit yli 400tkm. Miten paljon kilometrit käytännössä vaikuttaa? Riippuu vissiin automallistakin. Mutta kun ottaa huomioon, että ei oikeen löydy rahkeita kuin pienimuotoisiin korjailuihin Googlen avustuksella niin ei varmaan mitää hirveän paljoa ajettua autoa kannata alle ottaa. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Itse mieluummin korjaaan tekniikkaa jos vaihtoehtona on ruostekorjaus (=mätähommat). Tosin kumpikin vaatii sopivat tilat, vehkeet, aikaa ja ammattitaitoa. Ja vanhan auton kanssa on aina hommia, oli merkki, malli ja vuosimalli mikä tahansa.
Kyllähän tekniikka nykyautoissa kestää, ei joku 400000 km ole vielä mikään loppuunajettu romu. Toki remontti tulee joskus vastaan mutta senkin voi ottaa monella tavalla. Esim. itse olen päättänyt ostaa omaan harrasteleluun jossain vaiheessa vaihtomoottorin, pääsee kaikkein helpommalla. Mites joku tollanen: http://www.nettiauto.com/land-rover/discovery/5058890 Jos ladot myyjälle 5000 e kouraan niin eiköhän kaupat tule, tuo pyyntihinta on melko kova.
__________________
Tumpula Racing Team |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Ilmeisesti edellinen menopeli on ollut tuo HR-V? Silloin on ihan sama mikä nelivetoinen vimpain siellä on. Siellä mitään maasturia tarvi. Esim. Suzukilta Ignis nelivetona ajaa saman asian kuin HR-V. Tosin Igniksiä ei kovin paljon ole tarjolla. Subaruita on myös tarjolla. Hieman suurempaa maavaraa jos haluaa niin Forester. Mutta esim. Legacy menee jo melko pitkälle hangessa ihan vakiona. Jos ottaa henkilöauton niin käyttökulut on huomattavasti pienemmät kuin maasturilla. Verot on pienemmät ja vakuutusmaksut halvemmat henkilöautossa.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
"Tällähetkellä katsastettu 2+2-hengen pakettiautoksi, takana siis tilapäiskuljetukseen soveltuvat istuimet kahdelle" Onko noilla kuvissa näkyvillä takalisäistuimilla mahdollista katsastaa toi 2+2 paikkaiseksi vai onko tää taas niitä, et joku on aikanaan saanut ja enää ei onnistu?
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 18.02.2013 18:42 |
#9
|
|||
|
|||
![]() Tuolta yksi palstalaisen Discokin tyrkylle
Tääkin Disco taitaa vielä olla kaupan tai sitten ei mut kannattaa varmaan kysellä. Hintaluokka oli ainakin aika lähellä tavoitetta
![]() ![]() http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=102377 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
helsinki-vantaan kaupunkien yhdistyessä uudeksi nimeksi ryönälahti | toyota4x4 | Chit-Chat | 7 | 17.01.2011 06:27 |
V: Ford farmi maasturiksi | mechanic-71 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 27.03.2007 22:20 |
Mikä maasturiksi? | legro | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 06.01.2007 16:48 |
L200 Maasturiksi | L200-01 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 05.09.2005 19:19 |