Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.02.2013, 13:00
Samsonite:n Avatar
Samsonite Samsonite ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.07.06
Sijainti: torttunotko
Viestit: 2.758
Perusasetus

Hyvin toimii ohjelmat.

__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 09.02.2013, 15:16
nelosnuhvi nelosnuhvi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.02.12
Sijainti: Rantasalmi
Viestit: 100
Perusasetus

170 evo ollut käytössä kolmatta päivää nytten, hyvältä tuntuu.

Itse en nähnyt tarpeelliseksi hankkia tuota kalliimpaa mallia, varsinkin kun automaattiohjelma arpoo levyn paksuudella säätönsä kohdalleen..

Eli koitin tuolla 170 hitsata ohjekirjan arvojen mukaan, niin eihän se sattunut sinnepäinkään. Paremmat arvot käsikopelolla tuli nopeammin.

Toisin sanoen parasta 200-mallissa on se että automaattiohjelmat pystyy kytkemään poispäältä Kannattaneeko siitä sitten kolmea sataa maksaa, jää jokaisen päätettäväksi..

Niin ja se hinta, konepakettina eli hitsauskone+unisyl seoskaasupullo+kaasumittarit+5kg lankakerä hinnat pyöri kolmesta liikkeestä kysyttynä aika tarkalleen siinä 1300 euron kieppeillä.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 09.02.2013, 20:10
Black Bear:n Avatar
Black Bear Black Bear ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.12.10
Sijainti: Muhos
Viestit: 195
Thumbs up

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Samsonite Näytä viesti
Hyvin toimii ohjelmat.

Samaa mieltä!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 09.02.2013, 20:22
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Ainakin ne ohjelmat auttaa ihan hyvin tämmöistä ei ammattilaista harrastelijahitsaria. Minulla tosin se vanhempi 180A malli. Siihen ollut ihan tyytyväinen.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 09.02.2013, 20:43
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.107
Perusasetus

Nii, en tiijä minkälaista on hitsuutella vaikka rosteria 170:llä, se ku ei Kempin mukaan siihen sovellu. 180:llä onnistuu amatööriltäkin hienosti, kaveri hitsaili mun koneella ekaa kertaa alumiinivenettäkin menestyksellä.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 27.02.2013, 22:48
Jarkko T Jarkko T ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.10.12
Sijainti: Värtsilä
Viestit: 85
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Nii, en tiijä minkälaista on hitsuutella vaikka rosteria 170:llä, se ku ei Kempin mukaan siihen sovellu. 180:llä onnistuu amatööriltäkin hienosti, kaveri hitsaili mun koneella ekaa kertaa alumiinivenettäkin menestyksellä.
Tuo rst/alu pointti ratkas miun päätöksen 200evon hyväksi. Jotkut kauppiaat väittivät että 170 evollakin pitäisi pystyä samaan kuin 200 evolla materiaalien suhteen, mutta tosiaan, sitähän ei kemppi lupaa.

Juttelin erään ammattilaisen kanssa tuosta, ja hiän äity jopa kehumaan, että tuolla 200 evolla palaa ihan nätisti alumiini. Noh, sehän nähdään että miten amatöörin käy..

Edullisin kone löytyi taas kerran vähemmän yllättävästi briteistä: http://www.rapidwelding.com/dynamic/...=61008200&zl=1
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 27.02.2013, 23:46
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.107
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jarkko T Näytä viesti
Tuo rst/alu pointti ratkas miun päätöksen 200evon hyväksi.

Edullisin kone löytyi taas kerran vähemmän yllättävästi briteistä: http://www.rapidwelding.com/dynamic/...=61008200&zl=1
Joo, enemmän saattaa harmittaa ettei tullu ostettua parempaa mallia kuin se että hitsi kun palo pari saturaista enemmän. Hyvä hitsauskone kun saattaa olla jopa hankinta koko loppuikää varten, koskaan ei tiedä minkälaisia hitsaustarpeita eteen tulee.

Jännä homma että Kemppi kannattaa ekaks lähettää Lahdesta sumusaarille ja sieltä raiata tänne. Joku nyhtää täälläpäin välistä liikaa.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 10.03.2013, 18:32
Jarkko T Jarkko T ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.10.12
Sijainti: Värtsilä
Viestit: 85
Perusasetus

No nyt on otettu savut evo 200:sta, ja eipä tuohon oikeen muuta voi kommentoida kun että, mistä niitä Kemppi kalsareita saa?

Pitkästä aikaa oli mukava hitsata kun ei ainakaan koneesta jää homma kiinni. Nättiä saumaa tuli ihan amatöörin käsistäkin.

Patrollin peltejä liimasin kasaan ja kaasuna oli Co2. Ainakaan ite en huomannu merkittävää eroa Misonin ja Co2 välillä.

Eli jos joku miettii salkku Kempin ostamista, niin mie voin suositella ainakin ihan varauksetta.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
kemppi, minarc


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Kemppi mig allu-85 O/M/V Muut 0 10.01.2009 18:54
kokemuksia minarcmig 180:stä?? Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 7 11.12.2008 22:34
Myyty Kemppi mig Pauli O/M/V Muut 0 08.10.2008 20:08
Myydään Kemppi Mig Hehkutulppa -98 O/M/V Muut 6 11.08.2008 10:33
Mistä halpa pakoputki? okkiM Tekniikka & Jutustelu 14 31.03.2005 21:51


Sivu luotu: 05:21 (GMT +2).