![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Eihän siinä perjaatteessa muuta väliä ole kuin, että jousen alapää vaan asettuu hyvin ja molemmilla puolilla samaan tasoon. Mutta kun aattelee, että jousen pää on suoraan suzukin foliosta tehdyn akselinputken pinnassa, ni herää kysymys, kuinka nopeasti jousi "hinkkaa" putken puhki?
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Turhaan murehdin tuota sisäänjoustoa. 33*13.5 -44 vanteella ottaa runkoon kiinni ääriasentoihin käännettynä.
Sisäänjoustoa tarvii rajoittaa reilulla kädellä. Ideoita panhardiksi? |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
100mm rajoitan sisäänjouston. Eli rungon ja aksulan väliin jää tuon verran. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Iskarit tein näin:
Kestääkö vai hitsaanko rungosta kolmiotuet putkiin? |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mitä tapahtuu iskareille maksimi joustoissa?
Iskari on melkein kiinni jousipedissä, jos akseli siirtyy joustossa sivuun niin iskarihan ottaa petiin kiinni ? Nouvvokaahan nyt noviisia. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Ei jos, vaan KUN akseli siirtyy sivuun joustossa, eli kyllä varmasti tulee ottamaan kiinni. Iskari kannattaisi laittaa jousen takapuolelle, niin silloin ei tule ongelmia.
__________________
-Pauli- |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Sun kannattaa "venytellä" sitä akselia kylmintään siinä alla, kun näyttäisi olevan pukeilla muutenkin, siinä huomaat miten akseli kättäytyy suhteessa runkoon. Iskari tulee ottamaan kiinni jos noin jää.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Olisko jollakin mahdollista tehdä sisäänjousto stopparit? | korbimotors | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 06.08.2012 21:37 |
| Ostetaan Samurain syyläri | Paavo | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 23.06.2010 05:38 |
| Ostetaan Samurain takajousi | Rekisteröimätön | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 23.05.2010 19:59 |
| Samurain Rättikatto. | savlari | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 16.09.2009 08:45 |
| Sisäänjousto | Rytari | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 16.01.2008 11:21 |