Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.12.2012, 21:44
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja suzukirby Näytä viesti
Kannattaisko katsastaa pakuksi, itellä on gen1 pätkä pakuna ja kaikki veroluonteiset maksut n280e vuodessa..huoltoautoksi muuttaessa veron osuus on toki pienempi, mutta vakuutus maksut huomattavasti suuremmat. Niin ja pakettiautolla saa ajaa 100km/h kun huoltoautolla 80km/h.
Otetaas nyt pikakertaus:

Huoltoauto on pakettiauto, joka on vaan tarkoitettu huoltokaluston ja huoltohenkilöstön kuljettamiseen. N1 tai N1G luokkaan kuuluvat molemmat.
Pakettiauto/huoltoauto vakuutus on sama. Henkilöautona voi olla eri.
Pakettiautolla saa ajaa satasta jos se on uudempi kuin -80 ja sen kokonaismassa on alle 1800kg. tai sitten uudempi kuin jotain ja massa alle 1875kg. Tai siinä on absit ja turvatyynyt.
Huoltoauton PITÄÄ olla YLI 1800kg omamassaltaan. Siitä se 80-lätkä. Miksikö huoltoautoksi? No maasturit on tuotu alennetun autoveron alaisina suomeen, kun ne on olleet nelipyörävetoisia (saatiin suomelle sodan varalle nelivetoja). Ja kun ei niistä oo maksettu aikanaan veroja, niin ei niitä nytkään voida muuttaa verotetuiksi autoiksi.
Pätkä pajeroon on veikee repiä yhtenäistä yli 3m³ tavaratilaa, jolloin sen sais alennetun autoveron pakuksi. Siksi pitää muuttaa huoltoautoksi, joka on myös verovapaa pakettiauto.

Joo, korjalilkaa itse puutteet ja epäkohdat, jos ette jaksa googlettaa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.12.2012, 20:57
suzukirby:n Avatar
suzukirby suzukirby ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 16.10.08
Sijainti: Isokyrö
Viestit: 113
Perusasetus

Ainakin IF kohtelee huoltoautoa ankarammalla vakuutusmaksulla on kuulemma erikoisajoneuvo, näin ainakin yhtiöstä kerrottiin kun kaveri kyseli vakuutuksia.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 23.12.2012, 12:53
Nuhapumppu:n Avatar
Nuhapumppu Nuhapumppu ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.08.10
Sijainti: MUHOS
Viestit: 1.777
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja suzukirby Näytä viesti
Ainakin IF kohtelee huoltoautoa ankarammalla vakuutusmaksulla on kuulemma erikoisajoneuvo, näin ainakin yhtiöstä kerrottiin kun kaveri kyseli vakuutuksia.
Ei ainakaan perus liikkennevakuutuksessa kohtele,nuissa lisä vakuutuksissa sitten tuli itselläkin info "huomioi käyttökohde" ja hinta on hieman korkeampi,vaan kuka ottaa jonkun kaskon 88 pajeroon
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla.
LaMaas ry
www.lamaas.fi
www.lamaas.1g.fi
https://www.facebook.com/LaMaasRy
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään gen1 pajeron osia (pätkä) JP89 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 29.10.2012 10:08
Ostettu O: Gen1 Pätkä pajeron muovilokarinkaaret Kris O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 06.11.2011 21:30
Ostettu O: pätkä Pajero gen1 rättikatto ja kaaret vittaniemi O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 02.09.2011 17:37
gen1 pajeron vikoja ja rakentelua. tapsa4x4 Tekniikka & Jutustelu 8 24.05.2010 09:17
Miten saa kalibroitua Pajeron mittarin psk123 Tekniikka & Jutustelu 15 01.05.2006 14:02


Sivu luotu: 18:40 (GMT +2).