![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
NastatKummat Hiluxiin alle? Continental 4x4 ice contact BD Nokian hkpl 5 suv Molemmat ois kokoa 235/75/15 ja hintaeroa 65e Contin hyväksi...
Viimeksi muokannut samppaa : 17.12.2012 14:50 |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Minkä moinen homma vaihtaa Hiluxiin sisempi murroksen suojakumi?
__________________
Köyhät ajaa tiisselillä
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Mullon Hodarissa noi contin 4x4 ice contactit. Ovat muutaman vuoden vanhat, mutta helvetin hyvät olleet. Jarrupitoo löytyy liukkaalla, eikä susi kun lähtee liikkeelle. Umpihangessa ei oo kovin pitkiä matkoja menty.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Täälläpäin Varsinais-Suomessa uutteran kyselyn ja tinkimisen jälkeen halvimmillaan Nokialaisen ja Continentalin olis saanu samaan hintaan. |
|
#5
|
|||
|
|||
Kardaanin kannatinlaakerin vaihto
Hankittuna tuossa vieressä pötköttää uusi takakardaanin tukilaakeri.
Asennushomma vaikuttaisi päällisin puolin siltä, että merkkaa noi jakolaatikon ja perän laipat pistepuikolla, irrottelee nuo pultit ja vanhan kannattimen niin plutsahtaa tuo koko komeus lumessa selällään makaavan asentajan sylkkyyn. Meneekö tää näin vai tartteeko jonkun erikoisavaimen esim. jättilenkin tms.?
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Hoodeejiii vaihtui tuollaseen 2003 hiluksiin jota korotettu ja 33 pyörää alla ymymym.... Kuinkas raati on mieltä millanen vinssi kannattais heittää nokalle ? Entäspäs onko nuista lastuista kokemusta ?
http://www.racechip.de/en/chiptuning...75kw/index.php |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Jep eli koko komeus irti perästä, jakolaatikosta ja tukilaakerihässäkästä kiinnityspultit irti. Sitten takimmainen kartaani irti ja takaa paljastuu 27mm kannalla oleva mutteri. Mutteri on naputeltu läjään yhestä kohtaa. Mutteri irti ja laakeri pois.
Kannattaa varautua samalla vaihtamaan ristikoita kartaaniin. Liuku kannattaa myöskin putsata vanhoista vaseliineistä, sitä on siellä yleensä aivan liikaa ja rajoittaa liun toimintaa! Nimimerkillä: viimeviikonloppuna omaani vaihtanut |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Just toi laakerin irrotus oli mysteeri kun kattelin tuota kannatinlaakeria, niin sitä ei voi lämmittää eikä akseliakaan oikein jäädyttää, niin tuo mutteri pelasti päiväni ja vielä kun ei ole sellainen atomijäänsärkijän potkurimutteri, niin löytyy siihen työkalutkin ![]() Noista ristikoista vielä, mutta mistäs niistä tietää, että onko ne niinku pashana vaikkei ookkaan pääsiäinen ? Onko vain väljät ja lonksuu ? Tuolla liu'ussa voi olla hiukka vaseliinia, ehkä just sen verran kun tohon putkeen mahtuu kun sitä tunki hiukka uloskin kun viimeksi tursottelin ![]() Jouluna hyvää aikaa maata hangessa ja vaihdella kardaania. Tarkennus tähän vielä, että se mutteri on 24 mm kannalla. Tää vaan niille joille tuo tieto olennainen jos ei sattuisi olemaan 24 mm avainta.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. Viimeksi muokannut Porvoon Hilma : 22.12.2012 10:16 |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Kokeilet ristikoita sillee, et kääntelet kartaania, ei saa lonksua. Tiellä oli ostohetkellä niin väljiä ristikoita, et kun lähti liikkeelle, kuului ikkunat auki naks -ääni. Siirtyi kaapit toiseen laitaan..
Ristikoita saa motonetistä noin 20 e tsipale. |
|
#11
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Vaikee selittää, mutta ymmärrät kyllä kun olet saanut sen liukuosan irti ja ruuvipenkkiin, ei mene sisäänpäin vaikka kuinka painais. Mutta kun otat ylimääräiset vaseliinit pois niin johan liukuu. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? | henteri | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 02.03.2008 20:02 |
| LN 65 Hiluksiin korotus jouset? | -Ville- | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.02.2008 21:15 |
| käykö HDJ:n jouset LJ:hin? | Jari_M | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.05.2007 20:24 |
| M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! | A45 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 25.04.2006 18:14 |
| MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.12.2004 21:34 | |