![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
multa löytyy yks ylimääränen koeponnistettu kansi jos tarvetta
__________________
Joka toiselle kuoppaa kaivaa, saa siitä palkan
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kiitoksia tiedoista. Jos tällä viikolla sais kannet irti. Kyllähän toi Vähänikkilän Mikkokin opasti kun työkseen tehnyt noita.
saa nähdä mitä sieltä sit löytyy. Toivonmukaan pelkät pahvit.
__________________
"I love to drink beer, I need one bottle a beer a day" |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kaverille tehtiin aikoinaan kempsuhuollossa kansipokat supurpaniin, 7000 €€€€.....
__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Aika kallista, tolla rahalla saa tehdasuuden moottorin kaikkine tarpeellisten ja tarpeettomien apulaitteiden kanssa ja jää vieläpä useempi tonni rahaakin...
. Tietty jos Metro-autossa teettää niin sittenhän toi on ollut suorastaan halpa
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Joo melkoisen kallista. Vähänikkillä sanoi että heillä n 2000 euron hujakoilla remontti.
Osat maksaa n 200.
__________________
"I love to drink beer, I need one bottle a beer a day" |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Jos teet ite niin ole huolellinen. Eli sitä mukaa kun irrottelet suihkuputkia niin tulppaa/suojaa ne sitä mukaa kaikki suuttimet,pumppu ym. Jos siinä on valurauta kannet niin painaa sitten kuin synti joten moottorinosturi tms. on tarpeen ettei välilevyt lennä hiiteen tai kansi putoa johonkin mihin ei pitäisi.
Mutta ei kai tuo ny tekemätön homma ole. Neekerithän ne on kasannukkin. Mitäs vielä... Niin hommaa sitten LUOTETTAVA momentti avain ettei homma mene sen takia vi...ksi... Itellä meni yksi remontti päin persettä paskana olleen momentti avaimen takia.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Joo eipä tuota varmaan huonommin voi kasata mitä edellinen remontoija on tehnyt. Sikafleksi on näköjään ollut kova sana. Venttiilikopan tiivisteet sikafleksistä. Termarikotelolle menevät liitokset sikafleksillä.
Pultteja muttereita löysallä/puuttuu. Klemmareita puuttuu. Aika turaamalla kasattu. No saa nähädä mitä yllätyksiä viellä löytyy ennenkuin kannet on irti.
__________________
"I love to drink beer, I need one bottle a beer a day" |
|
#8
|
|||
|
|||
Momenttiavain, ja sen näyttämä: yms.Lainaus:
Itselläni Bilteman versio asiasta (saa nauraa) mutta kun sitä ei unohda säätöihin päiväkausiksi, ja pitää puhtaana toimii yllättävän hyvin. Yhden kerran lainasin hyvälle kaverille, ja sovittiin että jos ylihuomenna palauttaa mometti päällä, niin MINÄ käyn uuden biltemasta itselleni, ja olikohan 50-60e kun tuli takaisin n. 12kg säädettynä. No, nyt meillä molemmilla bilteman momenttiavain, ja kaverilta vois saada lainaan, minulta ei! Mutta momenttiavaimen calibroinnin tarkastus huomattavan yksinkertaista. ja nimenomaan kotikonstein: Ota ja laakeroi pultti jotenkin, esim. vanha teinicorollan perään hitsataan pinjoniakseliin 19mm jatkomutteri, ja kardaanilaippaan pistetään metri jatkoa; siis laakeripisteestä punnuksen ketjun keskipisteeseen vaakasuoraa 1000mm ja siis tuo 19mm jatkomutteri (toimii jopa alkuperäisellä pinjononin mutterilla-) on 1000 mm siis yksi metri, ja vastapuolelle hitsataan niin paljon vastapainoa, että tuo "punnitusvarsi pysyy suurinpiirtein vaakasuoarassa. ja calibrointitarkastus/punnitseminen tapahtuu siten että pistetään henkilövaakalle vaikkapa 20kg öljypönttö, ja nostetaan sitä esim 10kg/m asetetulla momenttiavaimella, samalla puntarin näyttämää lukien. Ja tuloksen pitäs olla naksaushetkellä 10kg vähemmän kuin alkupaino. Ja se, että momenttiavainta vääntää hankalasta asennosta, demotaan vetämäällä tuohon momenttiavaimen varteen kiinnitetyllä köydellä esim 15 asteen kulmasta sivuun.... Minun bilteman avain valehteli suoralla vedolla alle 5%, mutta tuolla n. vedolla jo yli 10%, ja nimenomaan siten että kiri liian tiukalle.... Ja tastä sitten saunaillan ohjelmanumero: Annetaan harrastajalle eri työkaluja, ja pyydetään vetämään esim. 1,8 kg/m tai 10kg/m momenttiin. Halpakaupan voimavääntimellä, siis sillä mikä tulee 1/2" sarjassa, tuo 10kg/m on aika paljon paljailla käsillä, mutta esim. Kamasan pitkällä (olikohan yli 600mm) ja parin sentin karhennetulla kahvalla tuo 10kg/m on Vähän.... Mutta alkuperäiseen aiheeseen: JOS kannen tms. pultit pohjaa, tai pulttien reiät on täynnä öljyä, tms. niin ei ole mitään väliä onko momenttiavain 5% vai 15% tarkkuuteen pystyvä, ja nuo kiristysmomentit on varmaan tarkoitettu "liukukitka" tilaan; siis jos väännön liikerata loppuu, niin momenttiavain naksahtaa ennenkä kierre kerkeää liikahtamaan.... Siis apteekista ostamaan noin 5millilitran muovimäntäisiä ruiskuja, ja sekatavarakaupasta 3mm sisähalkaisijaltaan olevaa muoviletkua... |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| 4Runnerin kansiremontti | Jooseppi | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 02.03.2010 20:25 |
| Patrol gr:n kansiremontti | Grr | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 25.02.2010 20:50 |
| kansiremontti | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 23.10.2004 20:20 | |