![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Saksassa saat ajella moottoritietä sen mitä auto kulkee keskellä päivää, ihan ookoo, mutta auta armias jos täällä hurautat yöllä moottoripyörällä kesäistä motaria (120) yksinäs ilman muuta liikennettä 161 km/h niin kortti poijes ja syyte vakavasta piittaamattomuudesta liikenteessä + 30 päiväsakkoa. Ihan sama veditkö keskellä päivää vai keskellä yötä, ei vaikutusta. Ei oo vaan reilua tuokaan. Vai väittääkö joku että em. teolla vaarantaisi oman tai ulkopuolisen henkiä, tai aiheuttaisi jotain muuta pahaa? Aivan eri asia jos tiellä on muuta liikennettä, silloin on paljon muutakin pelissä. Ja ei väliä onko alla Suzuki GSX-R 1100 tai Ural 650, uusi Porsche 911 tai 30-vuotias mätä Datsun Sunny. En puolusta ylinopeutta ajavia, mutta ymmärrän kyllä miksi tietyissä tilanteissa voi vähän lipsahtaa (tuo eka esimerkki). Mutta erityisesti taajamissa nopeuden pitäminen kurissa on tärkeää, tosin joskus tuntuu että 50-alue on jatkettu tarpeettoman pitkälle (esim. meilläpäin ajelet 50-aluetta: tulee pitkä suora ja peltoaukea missä ei ole minkäänlaisia liittymiä ja silti vielä lähes 400 metriä on tuota 50-aluetta kunnes rajoitus loppuu eli 80 alkaa). Varsinkin takaisinpäin pitkää suoraa tullessa ei tule todellakaan poljettua jarrua tuossa 50-lätkän kohdalla (ei ole taajamamerkki).
Viimeksi muokannut -MaTTi- : 21.06.2012 15:49 |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ylinopeus.... rikos... täällä ajettiin tuota tietä 80 rajoituksella siitä asti kun rajoitukset keksittiin. asutus ei ole täällä korvessa lisinyt päinvastoin tien varrella on enemmän autiotaloja kun asuttuja. Nyt sitten joku mulkku päättäjäntuttu osti kesämökiksi yhden näistä autiotaloista ja sai kun saikin tuohon 60 rajoituksen... kyseinen tyyppi on muutenkin tehnyt itsensä tunnetuksi ei kenenkään naapurin kaverina vaan kun idea on että minua kumarratte.
Kenenkäs henkeä se vaarantaa kun henkilö X ajaa kauniina päivänä maasturillaan moottoritietä 100 rajoituksella 100km/h.... Seuraavana yhtäkauniina päivänä hän käy katsastamassa maasturinsa huoltoautoksi (johtuen kateellisten tekemästä paskasta lainsäädännöstä) ja ajaa samaa moottoritietä samalla 100 rajoituksella 100km/h ja poliisisetä nappaa kiinni tämän törkeän liikenteenvaarantajan. Järjen käyttö ei ole kiellettyä sen kun oppisivat lainsäätäjätkin. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
eiköhän tästäkin viikonlopusta tule taas hyvä muistutus siitä että miksi niitä liikennesääntöjä tulisi noudattaa, käsittämätöntä hälläväliä asennetta tuntuu porukalla olevan. Pitääkö ensin sattua jotain että homma menee jakeluun ? toivottavasti ei.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Paljon vaarallisempaa ajaa satasen alueella sataa toisen hanurissa kiinni kuin sataakahtakymppiä itekseen. Kun ei nää nopeusrajoitukset ole se autuaaksi tekevä asia, paljon oleellisempiakin asioita mihin ei kiinnitetä tarpeeksi huomiota, esim. vanhojen ihmisten ajokunto/huomiointikyky, kännykän ynnä muun räplääminen kesken ajon, huomattavasti muuta liikennettä hitaampien ajokkien huomiointi ja toisinpäin. Liikennesääntöjä siis ehdottomasti noudatettava, mutta nopeusrajoitus isoilla teillä ei ole prioriteettijärjestyksessä ensimmäisenä. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
On muuten monta muutakin lakia vituillaan tässä maassa. Ihan vertauksena vaan tuo homma, että muualla saa vähän kovempaa rangaistusta. Itse en toki sitä koventamista halua, mutta omakohtaisesta kokemuksesta voin kertoa sen, että ei tullut muutosta ajotapoihin ennenkuin alkoi leipätyö menemään ja sakot alkoi olemaan pidemmälle 4numeroisia. Toki vituttaa se myös ajella fillarilla sinne käräjille kuuntelemaan tuomion johon et voi kuitenkaan vaikuttaa mitään. Maksaa pitkän pennin ENNENKUIN tajuat ottaa oikeusturvan vakuutukseesi. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Hurjassa nuoruudessa tuli ajeltua aika reippaasti, tosin ainakin omasta mielestä jonkinasteinen itsesuojeluvaisto ja vastuuntunto muista ihmisistä oli mukana. Korttikin oli kuivumassa ylinopeuksien takia. Pari kertaa ollut lähellä sen jälkeenkin, ylinopeuksien takia tietty. Sakot olleet päiväsakkojen ja rikesakkojen välimaastossa. Viimeisin sakko on tullut aika tarkalleen vuosi sitten, koneautotiellä ajoin firman lastutetulla 318 Sprinterillä 113km/h tutkaan... Kyseessä tietty kuorma-auto... Ajoin ns. muun liikenteen mukana, rekkaletkaa ohitin n. 10 muun henkilöauton kanssa, muuten ajoin koko matkan satasta. Ei lähteny kortti, mutta eipä oo varaa enempää ottaakkaan taas hetkeen.
Kaasujalka on rauhoittunut aika tavalla kun sisäistää sen tosiasian että yhtään enempää ei saa fyrkkaa firmalta vaikka vetäis kahtasataa kokoajan, varsinkin kun nykyään ajan pääsääntöisesti ajot omalla autolla. Omissa ajoissa on toi perillinen useimmiten kyydissä joten minkäänlaista riskiä omalla ajotavallani en halua aiheuttaa kenellekkään. Jos joku asia nyt näissä Suomen lainsäädännössä vituttaa niin lähinnä toi kevyt k-a-säännökset... Pakko myöntää ettei tuu hirveesti ajettua Suburbanilla 80km/h ainakaan motarilla, bussitkin roikkuu perseessä ja työntää ohi. Sais ajaa nyt edes sitä sataa niinkuin pakettiautoilla, se riittäis mulle. En pidä itseäni kovinkaan isona rikollisena vaikka ajaisin satasta. Ainakin tolla mun autolla ominaisuudet riittää loistavasti suomalaisiin moottorinopeuksiin, eikä sillä muutenkaan tartte olla tientukkona. Ainakin Audi-miehiä tuntuu kovasti vituttavan kun se pätkällä ostettu A6 TDi ei oikeen tunnu kiihtyvän noissa ohitustilanteissa vaikka kovasti ollaan osotettu menohaluja... Nykyisin yritän tavallaan välttää tota motarilla ajamista kuorma-autolla, ajelen mielummin sitten jotain pienempää tietä jos siitä ei tuu kohtuuton lisämatkaa/aikaa. Sakotuskäytäntö on mitä on, ainakin noi omat ylinopeudesta tulleet sakot on ollu senverta isoja että on vituttanu maksaa niitä. Joten siinä mielessä ok. Muutenhan tän maan "rikoksista" saadut sakot ovat ihan humoristisiä, jotain omakohtaisia kokemuksia esim. pahoinpitelystä saaduista sakoistakin on... Sanotaanko näin että senverta halpaa oli opettaa karvaranteille käytöstapoja ja miten Suomessa käyttäydytään naisia kohtaan (eli niitä EI puristella tisseistä ja perseestä varsinkin kun ne sanoo ei) että ilomielin teen saman uudestaan! Pari nistiä kun rauhottaa ettei ne saa kuristettua hengiltä jotain täysin tuntematonta just ylioppilaslakin saanutta poikaa niin tulee näköjään tästä tulee kanssa syyte ja sakkoja, oltiin kaverin kanssa kyllä kaikista suurimmat rikolliset vaikka parikin todistajaa kerto että pelastettiin ehkäpä pojan henki mutta mitäpä näistä kun ite tietää olevansa oikeessa. Eniten vituttaa näin lähes kymmenen vuotta myöhemmin edelleenkin että miten jollain tollasella paskahousunarkkarilla voi olla saatana 600€ silmälasit?!?! Nää vitun rillit olikin se kallin piikki koko laskussa... |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Mielenkiintoinen keskustelu näin juhannuksen kunniaksi.
Itsellä takana 30 vuotta autoilua henkilöautolla ja olisko n. 1,3 miljoonaa kilometriä rullattu. Kahdet ylinopeussakot on tullut ja nekin vuosikymmeniä sitten ihan omaa tyhmyyttä, oli muka kiire jonnekin. Asenteesta kaikki on kiinni. Lakipykälät ei aina tunnu kivoilta, onhan se joskus tyhmää ajaa 80 km/h hyvällä kelillä päiväsaikaan valtatiellä. Mutta sitä vauhtia mennään mitä rajoitus antaa myöten. Ei tässä elämässä mihinkään ole kiire, pääasia että pääsee hengissä perille. Ja nykypäivänä on helppo ajaa, kun säätää autocruisen tompan avulla silleen sopivasti 3-4 km/h yli sallitun ja ei muuta kun antaa auton mennä. Ei niitä sakkoja vahingossa tule, eikös kuljettajan tehtävä ole seurata liikennettä.
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Mulla kävi semmoinen kämmi että uuden omakotitaloalueen valmistuttua yhden taajamatien varteen myös taajamamerkkiä oli siirretty 800 m. Tuikkasin vanhasta muistista tuolta uudelta alueelta taajamatielle, mutta nyt merkkiä ei tullutkaan vastaan vaan rysä. Ja päiväsakkoa markka-aikaan 340,- kun päästin 69 km/h tutkaan taajamamerkin vaikutusalueella. Aito vahinkosakko?
Se on mullakin 30 -vuotisen ajouran ainut, mutta johtuu myös poliisille sattuneista vahingoista...Leivonmäki-Joutsa välillä oli kaikkien ratsioiden äiti pari vuotta sitten, ja tein ennen sitä oikein malliohituksen huonosti kiihtyvällä Terranolla. Sininen paku tuli vastaan niin tungin väkisin ohitetun auton ja tukkirekan väliin. Paku veti heti tien poskeen, ohi mennessä näin hihavirkamerkin tummennetunkin lasin läpi. Bingo, kohta oli viisi poliisiautoa ratsaamassa porukaa molempiin suuntiin ja yksi nätti poninhäntäpoliisi tähyämässä tulosuuntaani. Ilmeisesti autojen väli oli ollut niin tajuttoman pieni pakun kohdalla ettei rekkaria nähty eikä poninhäntätyttö sitten tunnistanut automerkkejä, tai jotain. Suht mukava lottopotti siinä jäi vaille maksajaa. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Itsellä takana 30 vuotta autoilua henkilöautolla ja olisko n. 1,3 miljoonaa kilometriä rullattu.
Kova poika ajeleen jos ei ammatikseen, joka vuosi 30 vuoden ajan yli 43000 km/vuosi? Tai vitun pitkä työmatka!
__________________
muistaakseni en ole koskaan ajanut ylinopeutta.. |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Valitettavasti kilsoja on tullut ajettua vähän liikaakin. Työn puolesta on joutunut ajamaan ja on tuo työmatkakin ollut joskus pitkä. Viimeisimmällä autolla tulee heinäkuun alussa eka vuosi täyteen ja nyt mittarissa on 48000 km. Sinänsä ajaminen on tyhmää puuhaa, koitan välttää sitä mikäli vaan mahdollista. Joskus nuorena ajaminen oli jopa hauskaa mutta ne ajat on jo muisto vaan.....
__________________
Tumpula Racing Team |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty jeep "HIGH BOY chief 2d " 3 hklö "paku diesel" | psychobilly | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 28.02.2012 00:28 |
| Myyty GR Partollin napalukot ja navat ""UUDET"" | oska80 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 07.01.2012 13:29 |
| "nysäakseli" miten virheetön sen tarvii olla?edit, entäs "hubi"? | lacrits68 | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 17.04.2011 17:00 |
| Myydään Patrol "super roof" VM-88 "purettu" +muuta palikkaa | Pörö | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 21 | 13.02.2010 21:22 |
| Ostetaan Tojotan "lantikan" 2henk. penkki "OSTETTU" | Cam1lla | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 24.11.2008 19:28 |