![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Yksi asia mikä ei varmaan helpota miehen asemaa on, että avioerotilanteessa lapset määrätään hyvin pääsääntöisesti äidille. Tuntuu, että äiti ei voi tehä mitään niin isoa rikosta tai elää muuten niin persiilleen ettei lapsia määrätä äidin huostaan. Isällä pari rikettä niin pahimmillaan ei saa nähdä lapsiaan ollenkaan. Avioeroprosessi ja pelko lasten menetyksestä varmaan on ainaki osalla se liipaiseva tekijä monen muun ongelman purossa.
__________________
- eskimo kaenuusta |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Nyt en ole oikein edes uskaltanut seurata uutisia. Siellä on kuitenkin joku perkuleen tärkeä ihminen kertomassa kuinka vastaavat murhe näytelmät voitaisiin estää jollain yhdellä ja helpolla taikatempulla. Eihän se vaan toimi niin. Kuten Bj Andy sanoi, suomea pitäisi alkaa kunnolla taas rakentamaan oikeaksi hyvinvointiyhteiskunnaksi. Se vie aikaa ja rahaa, jonka takia kukaan politiikko ei vissiin puhukkaan että pitäisi alkaa tekemään asian eteen jotain. Helppohan se pahoitella ja ehdotella esim. aseiden kieltämistä tai jotain muuta yhtä hölmöä ja "helppoa" ratkaisua.
Uteliaisuuttani olisi mukava tietää että onko perhesurmat lisääntyneet kuinka, vai onko median retostelu niillä vain kasvanut. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tuo on valitettavasti täysin totta. Tiedän suunnilleen kymmenkunta avioeroa tuttujen ja tutuntuttujen kautta. Ainoastaan yhdessä tapauksessa lapset jäi isälle. Toisaalta tiedän tapauksen missä äiti on täysi nisti ja jokainen ihminen normaalilla maalaisjärjellä varustettuna osaisi sanoa että äidillä ei ole mitään annettavaa lapselle (tyttö 5v) kuin kärsimystä. Karuselli on pyörinyt monta vuotta siten että lapsi otetaan huostaan koska äiti on jatkuvasti aineissa, eikä pysty huolehtimaan lapsestaan. Äiti tekee sitten muka ryhtiliikkeen ja saa lapsen takaisin, jonka jälkeen alkaa taas sama kuvio alusta. Sokerina pohjalla, äiti ei menetä tapaamisoikeuttaan lapseen. Vaikka olisi kuinka aineissa. Tuossakin ilmeisesti on ajatuksena että oma biologinen äiti on paras lapselle. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
__________________
- eskimo kaenuusta |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Tässä tapauksessa isäkin on valitettavasti täysi nisti, uhannut tappaa lapsen ja äidin. Mutta kun ei ole tehnyt muuta kuin uhkaillut niin säilyttänyt myös tapaamispikeutensa. Onneksi isä ei pidä mitään yhteyttä lapseensa.
|