Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.06.2012, 22:38
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.464
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rytö Näytä viesti
Mikäs tämä juttu on?
Muistan lukeneeni muutamastakin eri paikasta kun Pekkaniska on kannustanut työntekijöitään kuntoiluun, tupakasta eroon pääsyyn, ja muutenkin toiminut kohtalaisen reilusti työntekijöitä kohtaan. Näkynyt sitten saikkutilastoissa aika lailla. Voi olla että muistan firman väärin, mutta iso kotimainen nostokoneyritys se oli.

Tai sitten vain ollut helvetin hyvää propagandaa


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FROM Näytä viesti
vähän epäilen että suuri ja mahtava räty olisi jättänyt tommosen irtisanomisperusteen
vieläkö räty nauttii duunari puolen luottamusta?
Meiltä on duunareita potkittu pois viinan takia, irtisanomisperusteena tietääkseni ollut töissä alkoholin vaikutuksen alaisena oleminen. Tosin en ole virallisia papruja ikinä nähnyt. Jos ei suostu työpaikan alkometriin puhkumaan tai epäilee tulosta, niin passitetaan verikokeeseen. Miksi muuten jurrissa töissä olemisen takia irtisanomisesta edes alkaa valittaa? Jurrissa ei olla töissä.. Tietysti eri asia istua toimistossa pienessä, kuin ajaa työkonetta tai ottaa vastaan tavaraa ahtaissa tiloissa tjsp.. Tosin meilläkin useimmat olleet ihan perus "taatelintallaajia" olematta vastuussa muusta kuin omasta hengestään.

En tiedä kuinka paljon Räty yleisesti nauttii luottamusta enkä ota muiden mielipiteeseen kantaa, mutta ei ainakaan nauti minun luottamuksesta pätkänkään vertaa. Pässi mikä pässi koko sälli..

__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 02.06.2012 22:49
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.06.2012, 08:13
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.324
Perusasetus

Työsopimuslaki sanoo seuraavaa (kansanomaisesti sanottuna, ei suora lainaus lakitekstistä):

Irtisanominen alkoholin käytön johdosta

"Työnantajan suorittama irtisanominen on yleensä lainmukainen, jos työntekijän alkoholin tai huumeiden käytöstä aiheutuu ongelmia työpaikalla. Käyttö voi ilmetä työpaikalla tai myös vapaa-ajalla, jos tästä aiheutuu työkyvyn alentumista ja ylimääräisiä poissaoloja. Jo työturvallisuuslaista johtuen alkoholin käyttö työaikana on yleensä kiellettyä. Toisaalta työnantaja voi sallia työntekijän alkoholin käytön esimerkiksi neuvottelutilanteissa. Jos työpaikalla noudatetaan hoitoonohjaus säännöstöä, tulisi työnantajan aluksi ohjata työntekijä hoitoon. Irtisanomisperuste voi muodostua myös jos työntekijä tupakoi varoituksista huolimatta tiloissa, joissa se on kielletty".

Asiasta on varmaan niin monta sovellusta kuin mitä Suomessa on yrityksiä. Mutta tiukasti lakia tulkiten jos olet kännissä töissä, saat laakista potkut. Usein annetan ensin suullinen varoitus, toisesta kerrasta kirjallinen varoitus, jossain vaiheessa velvoitetaan menemään hoitoon ja jos mikään ei auta niin lopulta potkut.

Juurikin tuo Timo_L:n mainitsema Pekkaniska on onnistunut hyvin johdon ja henkilöstön välisessä yhteistoiminnassa.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 04:31 (GMT +2).