Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.04.2012, 20:12
Lord of flies Lord of flies ei ole kirjautuneena
Sekalainen tyhjäntoimittaja
 
Rekisteröitynyt: 28.03.12
Sijainti: Suomi
Viestit: 427
Perusasetus

Mulla esiinty kans DW kun korotin omaa rotkea. Sitä ennen ei woblausta ollut esiintynyt, mutta kun 2.5" korottavat palat oli kiinni niin sitten sitä alko olla. Eka kerta säikytti pahasti, kun tuntu että koko auto leviää pieniksi paloiksi joka suuntaan.

Eka säädin aurauksen kohdalleen kun luulin että se aiheuttaa sen. Pienen selvittelyn jälkeen sain selville että caster-kulma vaikuttaa woblaukseen enemmän.

Tolta sivulta otin arvot.
http://dodgeram.org/tech/specs/00_steer_specs.html

Caster-kulmia en saanut ihan tasan noihin.
Vasemmalla 3.11 astetta ja oikeella 3.59 astetta. Ton lähemmäs ei saatu.


Komee rojekti sulla on. Tulee seurattua tätä.
PItää kattoa josko jossain vaiheessa tekis kans omasta romusta esittelyn/rojekti topickin tänne, kun maastoon pitää päästä (ja myös pois sieltä)


Viimeksi muokannut Lord of flies : 12.04.2012 20:54
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 27.06.2012, 09:09
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Vieläkään en ole kulmia kattonu kohdilleen, joutuu tekemään hieman pusla remppaa koska alempien varsien etupään puslien ruuvit on ruostunu kiinni, eli kun ruuvia kääntää niin kumi kääntyy mukana. Lämpöjen kanssa pusla on romua. Samaan syssyyn kun vaihtaa puslat niin vois värkätä jytkymmät alavarret, mitkä kestää ajaa kivien yli

Tollaset arvot on mein koneella:



Kompura olis seuraava mitä tohon pitäis rakentaa, on aika ikävää ku ilmat karkaa renkaan alapuolelta jossain keskellä ei mitään. Tommonen Yorkki tuli ostettua aikanaan, omiaan tähän hommaan kun siinä on oma öljy kampikammiossa.



Tuo vissiin ollut Fordissa, yksi kiilahihna ja iso värinänvaimennin. Vaimentimen kiekko irtos helposti kun tarjos hydraulista voimaa siihen, kiinnitys oli niinkin yksinkertainen kuin soiro kumimattoa välissä. Sit pitäis vielä sorvata kiilaura pois.



Tilalle pitäis sit saada 8-urainen pyörä, ja Scanian vesipumpun pyörä olis aika sopiva. Keskiö pois ja reikä kohdalleen, niin istuu hyvin.



Kaikinpuolin sopiva osa.



Ainoa mitä pitää varoa on että ei tee liian tiukkaa sovitetta, keskiötä irrottaessa huomasin että tuo valettu pyörä lohkeaa aika helposti. Liimalla kiinni, ja jos ei kestä niin sorvaa teräksestä uuden minkä sit tiggaa kiinni.

Kompuran ajattelin asentaa nykyisen laturin paikalle, ja laturi taas asentuisi ton kompuran kylkeen. Pidempi hihna ja yksi välipyörä lisää niin pitäis toimia. Oishan tuossa mahdollisuus laittaa kampuralta oma hihna kompuralle, mutta meinaa iskeä tilan ahtaus eikä se mielestäni näytä hyvältä

Hihna saattaa ylikuormittua siinä vaiheessa kun kompura käy ja ilmastointi menee päälle, mutta se hoituu yksinkertaisesti yhdellä releellä. Siinä vaiheessa kun säiliön painekytkin käynnistää kompuran, samalla se katkaisee ilmastoinnin kompuralta ohjauksen.

Viime mettäreissulla hajos repsikan puolelta peili, ja kun olin tottunut isoihin peileihin niin piti äkkiä saada jotain väliaikaista tilalle. Yllättävää että taas käytettiin Scania osaa

__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.06.2012, 09:16
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Joo ja pitäis tuo värittääkin, aika tylsän näköinen nykyisellään. Tosin kunhan pahimmat klommot oikoo ensin. Mustaksi ei, niitä on kolmetoista tusinassa, samaten AN-11 sävyä on ihan liikaa käytössä. Työkaveri ehdotti sitten hyvää väriä, ja tykästyin siihen heti. Kävin jo alustavasti kysymässä työkonemaaleja myyvästä kaupasta saatavuutta. Ainoa harmi on että joutunee vetämään pellille ton kun saattaa ottaa ja keittää alkuperäisen värin. Tosin pitää se kokeilla ensin.

Niin ja se väri



Temaspeed NT266, Hitatchin sävy myös DuPont/Northstar 497353
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96

Viimeksi muokannut HeikkiH : 16.06.2015 05:00
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.06.2012, 10:22
dodge ram pystyputket:n Avatar
dodge ram pystyputket dodge ram pystyputket ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.09.08
Sijainti: Turku
Viestit: 53
Perusasetus

Ei Keitä maalit. Oman kanssa maalasin raskaan kaluston maaleilla ja vain karhentamalla alkuperäisen maalin. joissain vanhemmissa jenkki autoissa on sellasta paskaa maalia mikä ei näitä liuotin värejä kestä.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 27.06.2012, 10:35
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja dodge ram pystyputket Näytä viesti
Ei Keitä maalit. Oman kanssa maalasin raskaan kaluston maaleilla ja vain karhentamalla alkuperäisen maalin. joissain vanhemmissa jenkki autoissa on sellasta paskaa maalia mikä ei näitä liuotin värejä kestä.
Hyvä tietää. Helpottaa isosti homma ku voi jättää pellille hiomisen pois.
80-luvun thermoplastiset maalit ainakin kiehuu, yhen Chevyn maalasin aikoinaan niin vaikka sen hioi puhtaaks ni joihinkin hankaliin rakoihin jätin vanhaa maalia, ja kyllä se kupli ku sai tuoretta maalia päälle.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 30.06.2012, 21:47
Sami89:n Avatar
Sami89 Sami89 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.02.11
Sijainti: Kotka
Viestit: 3.343
Perusasetus

Veiks dodge tänää koti asti? saiks siel lootas pysymää öljyä?
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 30.06.2012, 23:01
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Joo, hyvin pääs kotiin Se reikä oli onneks sen verran korkeella että ei ihan kuivaks päässy. Olihan se kardaani vieny jakiksen käyttötangonkin, huomasin sen ku lähettii pois ni kone kiers kaks tonnia eikä vauhtia ollu ku neljänkympin luokkaa, piti vielä ryömiä auton alle kääntämää hidas alue pois.
Sit ajeltii varovasti Rajahoviin kahville, ilmaa etupyöriin ja jakikseen pikkasen lisää öljyä.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
cummins, dodge, ram


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Käyttis LJ Gulo Maasturiprojektit 36 24.03.2018 17:53
Ostetaan käyttis JariTi O/M/V Ajoneuvot 4 07.03.2011 13:40
Ostettu Dsl käyttis ranke O/M/V Ajoneuvot 1 03.04.2010 18:20
Ostettu Halpa käyttis karvanoppa O/M/V Ajoneuvot 0 23.10.2009 10:32
NORT:in safarointi päivä 29.8.09 JV73 Tapahtumat 63 22.10.2009 09:18


Sivu luotu: 03:30 (GMT +2).