Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.03.2012, 20:58
pjtk:n Avatar
pjtk pjtk ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 22.04.03
Sijainti: Pirkanmaa, Suomi.
Viestit: 1.741
Perusasetus

Aktivoituminen tapahtunut tämänkin kanssa. Syy moottorin huonoihin öljynpaineisiin paikallistettiin koneen alakertaan.

Kuva (nokia laatua) alakerran laakereista. Laakerit aikas kuluneet ja tosi naarmuset. Samoin kampiakselissa runko ja kiertokankien laakerien kaulat kovasti naarmuset ja uraset. Eli hiottavaks lähti tokaan alikokoon. Koneen mukana tuli paperit, että kolmevuotta sitten oli hiottu ekaan alikokoon. Missähän hiekkalaatikkossa kone oli oikeen kasattu. Ei pitäs tuossa ajassa laakerien olla vielä loppu.
Kampiakseli poka tuli tehtyä alakautta. Niin miks tehdä asiat oikein kun ne voi tehdä vaikeestikkin.
Hiottu kampura leijumassa paikalleen.


Tommosten pitempien pulttien varaan akseli eka ja niitä kirimällä ja lyhyempiin vaihtamalla akseli paikalleen.


Uudempaa vaihteistoa paikalleen.


Jakista seuraavaks paikalleen, kunhan muutamat puuttuvat stefat siihen saapuu. Samoin tomaatin jäähdytys tarvis nakertaa uusiks, vanhasta kun loppu jäähdytys kapasiteetti metsäajossa vielä syyskolealla.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 01.07.2012, 10:34
pjtk:n Avatar
pjtk pjtk ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 22.04.03
Sijainti: Pirkanmaa, Suomi.
Viestit: 1.741
Perusasetus

Tääkin on nyt toistaseks häädetty ulos hallista ja haettu tilalle uudet kätten voiteet.


Eipä sillä etteikö tossa suorakylkisessäkin jumppaa riittäs. Pari ehtoota harrastin pura, putsaa, kasaa ja testaa leikkiä kaasarin kanssa. Loppupelissä tyhjäkäynti vaelteli miten sattu. Lopulta kyllästyin ja lähdin MMCen ajoihin. Siellä joutu toteen, että ei mulla oo koskaan noin hyvin kaasari pelannukkaan. Mikä lie venäläinen itse korjautuminen matkalla. Tai sit pihasta lähdön parit kaasari backfiret puhalsi roskat pois.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Jenkkiprojektia (-76 suburban) tare Maasturiprojektit 151 07.02.2019 12:47
Myydään Dodge w150 4x4 5.9l v8 power ram -84(voi poistaa) ovaska O/M/V Ajoneuvot 0 25.06.2009 22:25
Myyty dodge W-450 4x4 tare O/M/V Ajoneuvot 7 29.03.2009 23:01
Dodge Ram Swoop Tekniikka & Jutustelu 8 22.08.2008 16:59
M:DODGE 4X4 -95 MURSU O/M/V Ajoneuvot 2 29.09.2006 14:22


Sivu luotu: 01:12 (GMT +2).