![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Kävin kattomassa renkuloiden koot niin molemmat ovat 17", talvirenkaat 245/65 ja kesärenkaat 255/65. Salaa toivoin että kesärenkaat olisivat olleet hieman isommat ![]() Kyllä se taitaa olla niin että parin tuuman palikat menee alle kunhan keskustelen vielä aiheesta autonlaitto tuttavani kanssa. Katsotaan sitten kuinka hullulta näyttää noilla gummeilla ja laitellaan isompaa kun sopiva sauma tulee. Anteeksi laiskuuteni kun en jaksa alkaa googletteleen mutta onko jollakin lonkalta tietoa mitkä tuohon maksimissaan saa laittaa käyttäen 17" vanteita ja mitä maksimissaan kannattaa käyttää. Olen ihan noviisi näiden maastoauto rengas kokojen kanssa. Mesessäkin oli kesätassuina 19" matalaprofiilirenkaat joita ei kyllä maastorenkaiksi voinut kutsua edes unissaan
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ei nyt löytynyt STRO-taulukoita mistään, mutta laskennallisesti 265/70x17 (~803mm) rengas on n. 52 milliä isompi halkaisijaltaan kuin vakio 245/65x17, joten sillä hilkulla, onko sallittu. 255/70x17 on ainakin.
Itselläni on kesärenkaat jollain tarvikevanteilla ja niissä ET on pienempi kuin alkuperäisissä ja mielestäni leveämpi rengaskin mahtuisi olemaan. Vakiovanteissa ET on muistaakseni 50 ja niiden kanssa taitaa leveämpi rengas ottaa käännettäessä kiinni. Ei nuokaan nyt ihan varmaa ole, kun noiden asioiden selvittelystä on varmaan vuosi kulunut ja niin tarkkaan ei muista. |
|
#3
|
|||
|
|||
Korotettu Commander
Mulla on vm. 2006 Commander 2" korotuksilla, renkaina allla Bf Goodrich 245/75/17 Allterrainit, Talvirenkaina samanlaiset mut lisäksi nastoitettu jälkikäteen. Maavaraa on mun käyttöön ihan riittävästi. Lokarit vaatii kyllä hieman louhintaa. Aion jatkossa vaihtaa siihen 2,5" sarjaan niin saa samalla vähän lisätilaa renkaille. Pyöräkotelot vaatii lisätilan tekemistä tai joustojen rajoittamista jos meinaa syvälle metsään mennä.. Ajo-ominaisuudet parani näillä renkailla huomattavasti.
__________________
Jeep Commander 3.0 crd Limited 2" korotukset, 245/75/17 Bf Goodrich Allterrain, 3xlukot |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Jeep Chero KJ korotus | jarkko | Tekniikka & Jutustelu | 34 | 05.04.2018 20:31 |
| -04 Jeep kj:n korotus | Aapo-A | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 14.09.2009 12:40 |
| Jeep XJ vanne ja korotus kysykyksiä | Nemi | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 17.02.2009 22:53 |
| Ostetaan Jeep XJ korotus jouset | Nemi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 17.02.2009 21:02 |
| Jeep Grand cherokee -97 korotus | NBRT | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 15.05.2008 17:13 |