![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
riippuu toki leveydestä suhteessa auton painoon, kevyt auto hyötyy kapean renkaan pistosyvyydestä mutta ainaki mun amerikan hapatus meni 100x paremmin hangessa 15.5" leveellä tassulla yhden talven lumia ku kapeemmalla tossulla, en tiä sitte kuinka olis käynyt jos olis odottanut vielä toisenkin talven lumet siihen päälle mut... sinällään joku perus 3X /1x.5"-xx nappularengas on huono hangessa koska pakkaslumessa se vaan sekottaa sitä hankea ja suojalumessa kiillottaa itteleen vaan mukavan pesäkolon, "oikea talvirengas" matalilla, useilla terävillä kuvionkulmillaan pelaa vähä paremmin. nastotettu ev21 pintainen 33" on ollu paras yleistalvirengas millä mä oon ajanut, ja 36" 15.5"-15 dick cepec FC paras umpihankirengas MT tyylisistä mitä oon ajanut paras ehkä wrangler mtr sitte jeepissä nyt olevat km2:t nastoilla tsl ei pääse pakkaslumessa ja boggerilla suoja ![]() muzzillalla pääse senkää vertaa ![]() mut silti ajoin mielummin niillä kun nastotetuilla cooper stt:llä talvella.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Iso ääni Kumho kl71
__________________
Tein itse ja säästin. RASOR |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tos on 37.5/13.5 Mudzilla ja ihan kohtuulliesti tuo tuntus hanges etenevän... Tiiä sitte jos tohon laittais kapeemmat alle?
http://www.youtube.com/watch?v=kv0ST...ature=youtu.be |
#4
|
||||
|
||||
![]()
x2. Pehmeää kumia ja pitää lumessa tosi hyvin.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on 235/75/15 nastat. Tuntuu että pitäisi saada isompaa rengasta ja harppusempaa.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kertoivat että hj+tönkkölukot+soa+fedima sirocco 35x10,5x16. Tiedä sitten, mutta voin kertoa oman mielipiteeni ensviikolla kun soa on valmis. Kaikki muu löytyy jo.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Kyllä se etenee pikku kuurassa, mut rupee fedimoista palaset lähteen, ku antaa renkaan pyöriä
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tähän voisi lisätä turbomiesten sanonnan:
Ilo alkaa kilosta! Eli tässä tapauksessa kannattaa kokeilla lumessa ajamisen helpottamiseksi pudottaa RENGASpaineita alle 1 barin, isommilla kumeilla jopa 0.1 bariin.
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
itse voin todeta että tuolla yhistelmällä menee vielä metrin hangessa jos ei ole kovaa lunta tai vanhoja raiteita haittona ![]() ![]() mielestäni lumirenkaaksi sopii paremmin kapia korkia ja karkia eli KKK ![]() |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Mistä muuten löytyy tuota fedima sirocco 35x10,5x16 ratasta?
Voisi noille toisille vanteille hommata tämän rattaan... |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#12
|
|||
|
|||
![]()
hyvät talvipyörät. putsaantuu ku antaa kierrosta ja pitää hyvin tiellä.KUNHAN EI AJA KESÄLLÄ.sitte menee hirmu huonoks tiepito.kokemusta on
![]() |
#13
|
|||
|
|||
![]()
näyttää nuo toimivan hyvin ja plussana testattu ihmiskokeilla
http://www.youtube.com/watch?v=qZ0IpUaGzs0&feature=fvsr |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Jäljet lumessa | toyovoima | Chit-Chat | 16 | 07.02.2008 16:04 |
Miten syvässä lumessa? | raw | Tekniikka & Jutustelu | 33 | 02.02.2007 10:07 |
Jäljet lumessa | Tapsa_ja_Dumbo | Tapahtumat | 65 | 19.04.2006 19:15 |
lumessa etenemiskyky | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 05.01.2005 14:43 | |
Lukot lumessa | Niko | Tekniikka & Jutustelu | 29 | 30.09.2004 08:42 |