![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
joku mahdollisimman vanha moottori kannattaa ottaa aihioksi tuohon, saattaa magnetointi tapahtua jopa ihan itsekseen "huonon" raudan ansiosta..
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
1. kipaise ostamaan nettiauton halvin toimiva diesel mersu
2. osta paluumatkalla pari kolme hyvää akkua + niihin paksut kaapelit 3. osta pari kolme sopivan kokoista invertteriä 4. kytke akut ja invertterit autoon 5. tankkaa auto 6. aja vaikka liimakilvillä sinne missä sähköä tarvitaan, jätä käymään korotetulla tyhjäkäynnillä, kulutus noin 1 - 1.5 litraa tunnissa 7. nauti mersun omistajan elkein lämmöstä ja valosta tuvassa, ota viileä olut jääkaapista ja viittaa kintaalla muiden sähkökatko murheilulle - muista ilmoittaa tilinumerosi sähköyhtiöön ja odottele korvauksia katkoksesta... melko halpa, helppo ja hauska varavoimala ![]() ==*==![]() "oh Lord, wont you buy me a Mercedes Benz, just one more - GL..."
__________________
- Levannon We(l)ho - Viimeksi muokannut pee : 28.12.2011 23:02 |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Mulla on tallessa pari Mersun 200 diesel moottoria. Toista en ole koskaan kokeillut, se voi olla kunnoltaan parempi.
Sitten on ylimääräisenä Strömbergin 11 kw sähkömoottori, joka on viimeksi pyörittänyt kumpuraa. Poistin sen käytöstä kun moottori puski savua ulos, mutta ei lakannut toimimasta. En ole katsonut sisään mistä tämä aiheutui. Laakereissa oli sanomista. Laakeroin sitten uudemman 15 kilowattisen moottorin tilalle. Tämä vanhempi joutaa uuteen käyttötarkoitukseen jos se vielä jotain kiinnostaa. Jos jotakuta huvittaa rakennella noista jotain, välttämättä ei ole kovinkaan vaikea päästä kauppoihin. ![]() Voisin vaihtaa noi vaikka toimivaan sähkövinssiin! |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Trailerin teko | SoSo | Chit-Chat | 62 | 27.03.2018 20:57 |
| tulpanjohtojen teko itse????? | Jess | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 20.12.2010 21:10 |
| Ostetaan Vinssipuskurin teko | Rotta-Racing | O/M/V Muut | 5 | 08.01.2010 15:48 |
| Paisuntasäiliönkorkin teko | NisteR | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 04.01.2009 00:32 |
| sisälokareiden teko | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.12.2005 21:37 | |