Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.12.2011, 17:58
sepi:n Avatar
sepi sepi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.01.03
Sijainti: Lieto, .
Viestit: 291
Perusasetus

En oo paljon taas ehtiny ähräämään, mutta jotain sentään. Koeajelin hiukan ja tuntui laiskalta meno. Sytkää rukatessani en muita piuhoja tutkinut muutakuin ykkösen. Nyt selvitin että kakosessahan ei kynttilä syty. Vaihdoin edelliseen jakajaan hankkimani motonetin kannen ja pyörijän paikalleen ja alkoi viesti kulkea. Että sikäli hyvin.
Sitten aloin seosruuvia pyörittään ja se jäi yhtäkkiä käteen.
Kunhan työn, levon tai muun sairauden alistamana ehdin niin otan taas hainessin käteen ja alan säätämään. Seosmittaria ei oo saamaksissa ja takokin on ihan vaan mallia viisaribiltema, mutta pitäis se kaii näilläkin eväillä sallittuihin rajoihin saada viilattua.
Kauhee kiire ei ole, nuo Saharat oli vielä viime lumilla ihan terävät ja hyvin pärjäsin. Nyt ovat pyöristyneet, parempi varoa jääkelejä ettei käy niinku patrollivainaalle. Yritti kietoutua kuusen ympärille, muttei onnistunu kuin parikytä senttiä sitä ohittaan molemmin puolin.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.12.2011, 17:14
sepi:n Avatar
sepi sepi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.01.03
Sijainti: Lieto, .
Viestit: 291
Perusasetus

Jo alkoi toimia. Käänsin jakajaa yhden hammasvälin ja hyvin riittää säätövarat, siis tuon tein jo edellisen postin toimenpiteiden yhteydessä. Seoksista en tiedä, mutta n. 2,5 kierrosta väänsin ruuvia pohjasta aukipäin kun ensin olin dremelöinyt tapin päähän uran meisselille.
Koeajolla ei tykännyt vastata kaasuun, moo sanoi vain ensin. Menin konepellin alle ja tempaisin huohotinletkusta pultin pois tukkimasta. Heti sai ruuvata tyhjäkäyntiä alemma. Huomenna meinaan vaimon vastalauseista huolimatta lähtee sillä töihin. Eukko on jo kaks kertaa hinannut meitin kotio, jänskättää...
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.12.2011, 21:15
sepi:n Avatar
sepi sepi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.01.03
Sijainti: Lieto, .
Viestit: 291
Perusasetus

Käypi toi ny.
Yks juttu taas, tuuletin puhaltaa lujempaa ulos ku kabiiniin. Onko tosiaan ainoo keino putsata kenno purkaa koko helkkarin kojetaulu niinku hainessi ohjeistaa?
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.12.2011, 21:47
bluevan:n Avatar
bluevan bluevan ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 31.03.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 4.234
Perusasetus

http://www2.izook.com/?page_id=258
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 20.12.2011, 22:48
sepi:n Avatar
sepi sepi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.01.03
Sijainti: Lieto, .
Viestit: 291
Perusasetus

Kiitos. Olipa hyvä kun tuli kysyttyä. Olen mamman imurin ainoa laillistettu käyttäjä, mutta kun tuo lähtee harrastamaan jotakin vien imurin salaa ulos.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.12.2011, 15:54
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.324
Perusasetus

Kuten ohjeissa jo mainittiinkin niin varo sitä kennoa. Paineilmalla saa vähän moskaa irti ja taas imua. Lämppärin imuaukon päälle kannattaa rakentaa joku suoja tai ritilä, jottei isot roskat mene uudestaan kennolle saakka. Kun kenno on puhdas niin johan tulee sisään lämpöä.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 21.12.2011, 21:59
sepi:n Avatar
sepi sepi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.01.03
Sijainti: Lieto, .
Viestit: 291
Perusasetus

Juu alko puhaltaa. Eri paikkaan piti reikä tehdä kuin ohjeessa, rarion aukosta kairasin. Kolmisen senttiä oli tauhkaa grillen päällä, ei takuulla ole ikuna siivottu. Jalkatilan läpän välistä laitoin paineistettua ilmaa ja reijästä imuroin. Seuraavaksi väsään tiheämmän seulan imuaukon päälle.
Asiasta toiseen, kolmonen loikkii päältä ja kun pysyy niin kuuluu ääni kuin ois puhallin laitettu isommalle. No, kestää minkä kestää.
Ja samaan konkurssiin, liikkuuko niitä hitaammaksi välitettyjä jakolooria markkinoilla? Voip kyl ol et jos jollai o se ei sitä my.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään sj410 tomima O/M/V Ajoneuvot 5 20.12.2008 15:54
M.sj410 T.T.T O/M/V Ajoneuvot 4 14.01.2008 14:18
M:SJ410-85 Suizaman O/M/V Muut 0 25.07.2005 14:35
M: SJ410 -85 O/M/V Muut 0 03.10.2004 20:04
M:sj410 O/M/V Muut 0 02.09.2004 10:48


Sivu luotu: 20:21 (GMT +2).