Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.12.2011, 10:45
jyrze:n Avatar
jyrze jyrze ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 11.06.08
Sijainti: pori
Viestit: 583
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jyrze Näytä viesti
. 25mm hole siinä on johon tarvisi joku töttörö letkua varten kehittää.

Oman tontin aarteet kompattu läpi, kaikissa kunnon autoissa on metallinen letkulähtö.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 16.12.2011, 23:23
OssiP OssiP ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 17.11.10
Sijainti: Oulu
Viestit: 3
Perusasetus

Itsellä oli kans huohottimen lähtö muuttunut toffeeksi. Tilasin Rockautosta letkuhässäkän, missä oli huohotin ja bonuksena niitä mitättömiä pienempiä pillejä. Nikaleessa luki "China", mutta muuten oli asiallinen ja edukas.

linkki: http://www.rockauto.com/catalog/moreinfo.php?pk=586584

-Ossi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 16.12.2011, 23:31
OssiP OssiP ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 17.11.10
Sijainti: Oulu
Viestit: 3
Perusasetus

Ja asiasta seuraavaan, niin onko kokeneemmilla kokemuksia katsastusmiesten suhtautumisesta kallistuksenvaimentimen puuttumiseen taka-akselilla? Näkyi omassa cherokeessa olevan ko. tanko poikki runkohelan alta. Täytyneekö katsella ehyt tilalle ensi kevään katsastuskäyntiin?

-Ossi
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 16.12.2011, 23:37
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Takakallistuksenvakaajan voi poistaa ja muutoskatsastaa sitten sen poiston, kun autoa on saanut ilman sitä tehtaalta. Eipä sen puutetta kukaan kyllä välttämättä katsastuksessa muutenkaan ihmettele.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 17.12.2011, 02:25
piippu piippu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 31.05.05
Sijainti: Härmä & Jokioinen
Viestit: 316
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jyrze Näytä viesti
Oman tontin aarteet kompattu läpi, kaikissa kunnon autoissa on metallinen letkulähtö.
No tuosta omastani puuttui kans kaikki huohottimen lähdöt venttiilikopasta kun auto minulle tuli, ja pikaisena ensihätävirityksenä tumppasin reikiin väkisin jotkut putkenpätkät...jotka ovat niissä vieläkin! Ihan perus kamaa jostain raadosta mitä tallin pihasta löytyi....eli jonkun auton jäähdytinletkuja jossa sattui mitat hieman samalle hehtaarille. Takimmaiseen suora putki pystyyn, johon PORASIN kylkeen pienen reijän, johon taas sulloin väkisin ihan perus paineilmaputkea (sitä jäykkää muovista) joka sattui käymään siihen jakotukkiin putsarin lähellä ja siihen ylöspäin sojottavaan putkeen tulppa päähän (sekin taisi olla joku pullon korkki sikapaskalla kiinni )

Etummaiseen venakopan reikään samaa jäähdytin letkua, jossa sattui olemaan soppeli 90° kulma ja taas sen putken päälle (tai sisälle) sain sullottua jotain muuta letkua, joka taas jälleen kävi mitoiltaan siihen samaiseen jakotukkiin....ja Voilà! Minulla oli toimiva huohotusjärjestelmä, joka jatkoi täysin sitä samaa rautalankavirityslinjaa jonka edellinen omista oli jo aloittanut, eikä maksanut muuta kuin vaivan!

Oikeasti ei kai tuo mitään rakettitiedettä ole Jeepin huohotus ja hyvin on mennyt noillakin sen 3-4v mitä auto on minulla ollut!
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.12.2011, 20:58
piippu piippu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 31.05.05
Sijainti: Härmä & Jokioinen
Viestit: 316
Perusasetus

Onko MJ:n levikkeissä oikeesti paljonkin eroa XJ:n vastaaviin? Kun jenkkeissä isot pojat höpöttävät, että MJ:n levikkeet ovat pidemmät jolloin passaa paremmin paikoilleen, kun suurennellaan pyörän aukkoja!! ?
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 21.12.2011, 21:16
Jeeper:n Avatar
Jeeper Jeeper ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: PäHäMa/FJDC
Viestit: 4.133
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja piippu Näytä viesti
Onko MJ:n levikkeissä oikeesti paljonkin eroa XJ:n vastaaviin? Kun jenkkeissä isot pojat höpöttävät, että MJ:n levikkeet ovat pidemmät jolloin passaa paremmin paikoilleen, kun suurennellaan pyörän aukkoja!! ?
Etuset on samat...... Takalevikkeet ei mun mielestä paljoa eroa pituudesta.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 22.12.2011, 05:15
..Marko.. ..Marko.. ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 24.03.11
Sijainti: Maassa
Viestit: 229
Perusasetus

sanokaas nyt joku missä perkeleessä on vikaa ku laitoin uuden laturin mutta se puskee tyhjäkäynnillä sellasta 12.4-13.2..sitte kierroksilla se nousee 14.. no lyödään lisävalot tai letti täysille niin sitte tippuu ku hevosen häntä.. ja tää mitattu suoraan B+ laturin navalta..ja sama vika oli edellisessä ennenku meni paskaksi.. meneekös se B- ihan vaan suoraan maihin?? ja W on kiekkamittari..
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 22.12.2011, 06:40
Superlon:n Avatar
Superlon Superlon ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 31.01.11
Sijainti: Mynämäki
Viestit: 304
Perusasetus

Mä vaihdoin kans uuden laturin paikoilleen. Nyt mun voltit näyttää seuraavaa:
Akku (alle vuoden vanha Optima Yellow Top) 12,9V
Laturi 14,87V tyhjäkäynnillä, 15V huippukierroksilla.
Aika korkeita lukemia, mut laturin kyljestä luin, ettei tartte huolestua, jollei mene yli 15,1V, joten hyvä näin.

Ootko tarkistanu maajohtojen kunnon? Se vois olla yks mahollinen syy tollaseen ongelmaan, tai sit sulla on tosiaan se säädin rikki.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 22.12.2011, 10:09
jyrze:n Avatar
jyrze jyrze ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 11.06.08
Sijainti: pori
Viestit: 583
Perusasetus

Muistaako/viitsiikö kukaan katsoa vanhemmasta 4.0l moottorista mihin tulee imusarjasta tuleva alipaineletku joka on siinä "jakotukissa" johon huohotinkin tulee. ilmanputsariltapäin vasen ala?

Ja sitten mistä pitäisi tulla alipaineohjaus ilmanoton läpälle joka kääntyy lämpötilan perusteella joko kylmääilmaa taikka pakosarjasta lämmintä?

Tuossa mun vehkeessä on tulipellissä joku egr kikkare joka kylläkin ilmeisesti joku jälkeenpäin asennettu. Ainakin sen näköinen viritys. Siitäkin on yksi letku irti, saattaa olla että kohta on irti koko mollukka.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 00:15 (GMT +2).