Tämmöset on pyöriny mielessä. Elikkäs mulla on Toyota land-cruiser hj-60. Ajoneuvo luokka otteessa on N1/Pakettiauto. Kyseiseen vehkeeseen on joskus vaihdettu riipukkeita ja otteessa lukee näin:
"Ajoneuvoon asennettu alustasarja. Etäisyys pyörän navan keskeltä lokasuojan kaaren ylimpään: edessä 575mm takana 535mm.
KORIA KOROTETTU VAIHTAMALLA ETUJOSIEN ETU- JA TAKAJOUSIEN TAKARIIPUKKEET. SILMÄVÄLI 160MM."
Eli jos nyt haluisin lähteä ko. laitetta korottelemaan ja isontamaan pyöriä, niin minkä verran saisi korottaa ilman erityislupaa?
Lähinnä toi askarruttaa kun AKE sanoo näin:
"Auton kokonaiskorkeuden lisäys yhdessä mahdollisen korin korottamisen ja renkaiden muutoksen kanssa saa olla enintään 100 mm, M1G- tai N1G-luokan ajoneuvon kuitenkin enintään 150 mm."
Että mistä katsastusinssi tässä tapauksessa mittaa lähtökorkeuden jonka päälle saa laittaa tuon 100mm/150mm (kumpi nyt sitten mun tapauksessa on oikea millimäärä).