![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Nyt loppu hihnojen vikinä ainakin toistaiseksi. Otin hytikkapumpun hihnapyörän irti ja ei voi muuta sanoo ku huh huh. Siitä puuttu melkein kokonaa toinen kylki. Ikinä nähny vastaavaa. Se nyt ei taas toisaalta tarkota mitää... ![]() Uutta ja valmista ei mistää sattunu kohalle, niin piti turvautua omiin kätösii; tei itse ja säästin... Ja valmiina näyttää kokolailla tämmöseltä: Ja ettei eilinen ihan siihen jääny, niin saatii etulukko toimimaa! Kytkentävivusta oli tippunu se pultti, joka liikuttaa sita lukkosysteemin mäntää... ![]() ![]() Sitte jatketaa Mogin rakentelua sen ensimmäisii kisoihin. Vielä pitää selvittää miksei vinssit meinaa jaksaa vetää. Nyt ei hihna luista, pumppu pyörii, mutta mitään ei tapahdu. Ja tämä silloin ku on paljon vetoa. Mitähän tälläsessä voi olla max. paineet? Pitää omasta mitata mitä ne on, ja kattoo sitte mitä tapahtuu. Suunnistaa mennää kuitenki näillä mitä nyt on.
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jos siulla on siinä se westinghousen pumppu niin käsittääkseni 150bar pitäs irrota. Jaksaako se pumppu avata venttiililohkossa olevaa varoventtiiliä?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mites sen tietää?
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Yleensä äänestä, pitää yleensä huomattavasti kovempaa suhinaa kuin muut hydrauliikka venttiilit yms. Siulla oli vissiin etuvinssi pikaliittimillä? Ota liitin irti ja aja sitä toimintoa, eli painetta siihen linjaan. Siinä vaiheessa pitäis varoventtiilin aueta, jos ei aukea ja pumppu pyörii, ettei hihna luista, niin silloin pumppu on todennäköisesti aika väljä ja ei jaksa nostaa painetta, josta johtuu taas se ettei vinsseissä riitä voimaa. Tietysti tuossakohden olisi hyvä olla painemittari niin näkisi oikeasti mitä tapahtuu eikä homma jää arvailujen varaan.
Lisäystä vielä sen verran että tietysti jos siulla on siellä jossain linjassa venttiili tms jonka voit sulkea niin on turvallisempi kuin ajaa pikaliitintä vasten. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Muistin jossain nähneeni painemittarin, joka on pikaliitin sovitteinen.
Pienen etsiskelyn jälkee sekin löytyi... Painetta tuottaa noin 140bar, ehkä vähän yli. Jos pumpun maksimi paine on se 150bar, niin ei liene kannattavaa yrittää nostaa sitä?
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ja millanen moottori siinä vinssissä on, oisko merkkiä, mallia, tyyppikilpeä? |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() ![]() Ei kai mitää virtausta pitäis tapahtua, kun ottaa paineen vain toisesta letkusta? Etuvinssi on joku 2-nopeuksinen 12000lbs, tyyppikilpeä tai merkkiä en siitä löytäny. Takanen on Hiab-nosturin pilkin kela, nostokapasiteetti muistaakseni 1000kg, tai 2000kg. Siitä oli ihan tyyppikilpi. Sen voin kattoo päivällä...
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty nuffield universal four | hj | O/M/V Muut | 0 | 18.11.2010 19:27 |
Speed Motor Circus | lantikka | Tapahtumat | 29 | 12.04.2010 19:33 |
Blower motor | MakeO | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 17.09.2005 15:10 |
Shift motor? | Moparmies | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.08.2005 21:08 |
CANAL MOTOR | jeeppi-eki | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 09.06.2004 22:09 |