![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tuo 5%:n luisto vastaa normaalia rajunpaa kiihdytystä, kuivalla asfaltilla enemmän kuin tuo aloittajan auto kykenee? toki tuo noin 5% jakaantuu kahtia, siis toinen pää sutii, ja toinen jarruttaa. kulutus varmaan kasvaa märällä asfaltilla muutamalla litralla, siis jos perät kestää 100 km. ja renkaat kuluu silmissä? Mihin autoon nbf vaihtoi nuo välitykset, ja mitkä ne oli? -> mielestäni jäykällä nelivedolla pitää ehdottomasti olla samat perävälitykset! ja renkaat (siis jos ajetaan neliveto päällä olosuhteissa missä vois ajaa takavedolla, esim. talvella tiellä) jatkuvalla nelivedolla voi olla pientä eroa, mutta 1% kuulostaa paljolta.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jos oletetaan, että autossa on 33" renkaat, jonka kehän pituus 2630mm, niin e.m välityksillä kilometrin matkalla etu, ja taka-akselin välinen kierros ero on 20,5!
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 Viimeksi muokannut HeikkiH : 16.10.2011 10:59 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Olinpas todellakin kirjoittanut epäselvästi.
![]() Elikkäs tuo minun entinen Nissan King cap diesel vm-91 siitä hajosi etuperä ja laitoin bensa king capin perän sinne. Hyvin tuo on nyt kulkenut ja ihan juurikin testin vuoksi ajettiin nopea nelikko päällä asfaltilla niin ei sieltä kuulunut mitään ylimääräistä ja ei se takerrellut, 31/10.5 kumit oli alla. Kaverille möin auton ja ei hänkään ole mitään ylimääräistä huomannut Viimeksi muokannut nbf : 16.10.2011 11:24 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Apuja pajeron tunnistukseen | Pete | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 25.11.2006 12:35 |
| mig pula apuja | Rälläri | O/M/V Muut | 1 | 07.04.2006 22:21 |
| Polttoainepainemittari apuja??? | JAMANT | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 24.02.2006 11:33 |
| Apuja ongelmiin | Ex_inkkari | Chit-Chat | 10 | 16.08.2005 21:23 |
| apuja bj muutoskatsastukseen | tare | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 09.09.2004 12:57 |