![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Jos Nivaan laittaa edes 30X9.5" renkaat niin pelkkä siivenkaarien sipistely ei riitä... No silloin riittää jos ajelee vain tietä myöden eikä paljoo joustattele. Eikä kääntele hirveesti rattii... Se korottaminen kannattaa tehdä ajatuksella kun monella tuppaa katoamaan alustan pehmeys, auto on kuin KössiKenguru... Toinen pikkujuttu on välitykset tai paremminkin niitten puutteet. 31" alla on varmasti näyttävää touhua kun kytkin nostaa voimasavua pusikossa... Yksi vaihtoehto olisi riittävän sileät renkaat... Ne alla ei kytkin luista, kylläkin etenemiskyky kärsii... Tuolta hyvä rengas alle (vaatii muutoksia). Rohviilissa kuvia muutoksista.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tuommosta nyt saanut aikaseks, huomenna pitäs päästä testailemaan että toimiiko systeemit
Etupäätä nostettu tuohon tyyliin: http://www.ladaniva.co.uk/baxter/res...shTubeLift.jpg
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Alkaa olemaan valmista, jarrupaineensäätimen vipu on vielä maalauksessa ja pitäs nuo takajouset vaihtaa vielä uusiin vakiojousiin niin olisi varmaan kohallaan korotukset(vai onko parempia vaihtoehtoja, korotusta ei jousilla tarvi tulla?). Etuylätukivarren pohjaanlyöntikumet täytyy vielä hankkia uudet ja laittaa sillain että ovat tukivarressa kiinni. Ja takaa vielä sahata pätkä pois.
Ja täytys noita pyöränkulmia hieman tutkia varsinkin edessä että tekeekö tuo 15mm spaceri yläpallon luona tarpeeksi korjausta. Tuollainen etupään korotussatsi olisi yksi ylimääräinenkin jos jotakuta kiinnostaa. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mietin tuota vinssin laittamista ja ajatuksena olisi vaihtaa sellaiseen ohueen sähköflektiin ja siirtää jäähdytintä taakseppäin niin paljon kun mahtuu. Sitten saisi vinssin hieman paremmin istumaan keulille.
Myös pohjapanssareita tarvis alkaa suunnittelemaan, eilen oltiin jo melkein jakiksesta kiven nokassa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lähti sitten tilaus Hankookin Dynapro ATM RF10 nakeista koossa 215/80-15. Noilla olis sitten tarkotus talvi pärjätä, täytynee vielä nastoittaa. Vielä kun saisi aikaseksi noi etupään nivelet ja kardaanit rempata niin oltaisiin valmiita talven rientoihin. Huomenna vien nuo hankkimani ferozan vanteet maalaukseen.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Nyt on Hankookit alla, hyvältä kyllä vaikuttivat mitä tuossa nyt kerkes jäällä/sohjolla ajelemaan ennenkuin taas kaikki suli pois. Saapa nähdä tarvitseeko edes nastoittaa.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Sain tuossa ähellettyä hieman pidemmät jouset taakse. Kun vakio on 44cm nuo oli 48cm, paitti kierroksia yks vähemmän ja jonkun 0,5mm pienemmällä langalla.
Hieman pehmeemmiltä tuntu mutta silti nousi jonkun sentin tuo takapää, hieman paremmin palanssissa eteen nähden nyt sitten.. Takana maasta lokarinkaareen 83cm ja pyörän ja kaaren välissä 12cm. Nämä mittailtu tolla kuormalla mitä töissä on aina mukana, tyhjänä sit nousee hieman ylemmäs. Nuo jouset tempasin kaverin mökiltä romuvarastosta, Fiat 131 etujousia lähdin hakemaan kun sellasia on kuulemma laitettu mutta noista ei nyt sit oikeen tiiä mistä ne on kun lojuivat vaan irrallaan. Täytyy kysellä kaverilta vielä minkä ne mahtas olla.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Käyttis LJ | Gulo | Maasturiprojektit | 36 | 24.03.2018 17:53 |
| Käyttis k5 Blazer | tappokinnas | Maasturiprojektit | 95 | 18.03.2016 14:27 |
| Ostetaan käyttis | JariTi | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 07.03.2011 13:40 |
| Ostettu Dsl käyttis | ranke | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 03.04.2010 18:20 |
| Myydään käyttis polo | HELLE | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 11.09.2008 08:28 |