![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
niin ja vinssillekkin vissiin riittää tuotto ku oman kaapelin vaan vetää akulta asti ?
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Satunnaisessa käytössä yhdellä akulla selviää ihan hyvin, itsellä on kilpurissakin yksi akku vaikka kahdesta olisi usein hyötyäkin. Riittävän paksut johdot asennetaan tietenkin suoraan akulta (tai päävirtakatkaisijalta jos sellainen on asennettu).
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Huomasinpa vasta nyt että puhuit akun laittamisesta konttiin? Itsellä oli akku LJ:ssä taka-akselin päällä mutta johto oli 95 neliöistä. Helpommalla pääset kun laitat akun/akut alkuperäiselle paikalle.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
no kyl se edelleen ois konttiin tarkotus laittaa . mut kaapelihan pitää kyl kunnollista olla mikä konehuoneeseen viedään. syy on se miksi kontiin nii sen takia ku weba pitäs saada toisen akun tilalle ja toinen akku on vaan muuten haitalla ! |
|
#5
|
|||
|
|||
|
En edes jaksanut kaikkia posteja lukea, mutta. Laittaa yhden kunnon akun niin toimii. Mulla on itellä pajerossa 1x 55ah yellowtop, käytetty. Perusvermeet + lisärit + työvalot jaksaa tuo akku jauhaa. Ja perusvermeet + vinssin, ihan vittuilematta. Tallissa oottaa vielä toinen 55:nen ja yksi 75:nen. En ole vielä nähnyt tarvetta asentaa paikoilleen.
Nyt luin muutkin postit Tuosta kaapelipolitiikasta.. 1x 50 neliöinen OIKEA kuparikaapeli riittää kyllä aika helvetin pitkälle, vedä 2x niin ei ikinä mtn ongelmaa..
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Eikös niissä oo 2 akkua sen takia että lähtis täällä peräpohjolan kylmissä talviolosuhteissa paremmin käymään. ainaki joku sano et jossain etelän maissa niissä ei oo vakiona kun 1 akku.....
Jos akku on kontissa niin pitkälle matkalle paksumpi kaapeli. Mää ehkä laittasin toisen akun webastoa ja muita semmosia varten joita käytetään sillon kun auto ei oo käynnissä. Ja sen akun lataus releen taakse ettei tyhjennä käynnistysakkua..... |
|
#7
|
||||
|
||||
|
itsellä läjässä viiskymppinen optiman redtoppi ja ei ongelmia,on vinssiä ja muuta sälää..ei alunperinkään ole ollut kuin yhdellä akulla toi mun auto..
__________________
Pitäiskö palata takaisin,kromit sotkeentuu |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hj60 sec-316 onko tietoa? | jame80 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 10.01.2010 23:05 |
| Onko tietoa vinssiköydestä | PikkuMyy | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 23.03.2007 20:33 |
| Onko tietoa plasmaköysistä? | Micke | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 04.10.2004 16:59 |
| Onko tietoa va.pe.pa:sta......?? | Ahma | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 30.11.2003 21:36 |
| Vanteista, onko tietoa. | jarski | Yleiset | 0 | 01.07.2002 16:12 |