Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.07.2011, 17:08
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Samsung xcover 271 Kokemuksia?


Onko kellään kokemusta tuommoisesta elämää kestävästä puhelimesta.

Nyt nimittäin tuo nokian känny otti aikalisän, ja ajttalin tuommosta iskun/vedenkestävää.

Käyttö olisi nimenomaan puhelimena, jonkinverran kalenteria.

ja tuo kamera olisi vaan suuntaa-antavaan kuvaukseen(nyt nokiassa 1,3Mp kamera, ja hyvin riittää).

Kuuluukohan heikossa kentässä? mainostavat seikkailupuhelimena, mutta sehän
ei tarkoita mitään kuuluvuudesta.

Kiitokset kommenteista jo etukäteen.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.07.2011, 17:24
Nostokurki:n Avatar
Nostokurki Nostokurki ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.09.09
Sijainti: Siilinjärvi, pohjois-savo, Suomi
Viestit: 1.310
Perusasetus

Mulla on ollut nyt melkein puoli vuotta työkännykkänä toi. Simppeli, ei ole tiltannut kertaakaan, ja kestää lähestulkoon mitä vaan. Saatiin työkaverin kanssa kunnia olla koehenkilöt ja testaukseen tollaset luurit, eli piti kirjaimellisesti paiskoa niitä pitkin seiniä ja kastella uhallakin. Veden alla kentät häipyy, muuten on kuulunut ihan joka paikassa... Myös siellä missä E52 hävitti kentät.

Ekana päivänä heitin sen lumipenkkaan, pyyhkäisin puhtaaksi ja heitin vesilammikon keskelle. Ei vaikutusta toimintaan.

Seuraavana päivänä heittelin sitä kahvituvalla lattiasta kattoon, ja kun meni pölyiseksi, pesin vedellä ja astianpesuaineella. Ei vaikutusta.

Kolmas päivä, heitin uima-altaan huollon ajaksi luurin altaan syvään päähän videokamera päällä. Puoli tuntia kestänyt huolto tuli kokonaan talteen 2,5m syvyydestä. Ei vaikutusta toimintaan. Saman päivän iltana rupesi kyrsimään kloorin haju, ja otin luurin mukaan saunaan. 80C/30min, jonka aikana kolme puhelua, tämän jälkeen suihku ja pesu AXElla. Ei vaikutusta.

Neljäs päivä, nakkasin ensimmäisen kerroksen katolta lumipenkkaan joka oli jäässä, ja josta se kimposi betonilattialle. Ei vaikutusta.

Viides päivä, heitin kolmannen kerroksen katolta kaaressa suuntaan X, jolloin lensi grillikatokseen ja siitä otti kimmokkeen lumipenkkaan. Videokamera oli päällä ilmalennon ajan. Taskulampun nappi irtosi, tosin löytyi ja meni takaisin paikoilleen ihan painaisemalla. Työkaveri yritti heittää sitä takaisin katolle, jolloin osui tiiliseinään ja tippui laatoitetulle maalle. Antenniin tuli naarmu ja näytöstä lähti suojakalvo. Ei vaikutusta toimintaan.

Viimeisin kirjattu testauspäivä, ajoin autolla yli. VW caddy ja nastarenkaat, alla asfaltti. Nastasta tuli hiusnaarmu näyttöön, joka näkyy vain kun näytössä ei ole virtaa, eli ei vaikuta käyttöön. Tämänkin tuli vasta kun tempaisin kytkimen ylös kierroksilla ja pyörä suttasi hetken aikaa puhelimen päällä, jonka jälkeen luuri lensi helmaan kopsahtamisen kautta takarenkaan alle. Ei vaikutusta toimintaan.

Voisin sanoa kestäväksi

Soittoäänet ja puheluäänet kuuluu todella lujaa, taustamelun vaimennus toimii hemmetin hyvin (rälläköidessäkin pystyy puhumaan ja vastapuoli ei kuule rälläkkää lainkaan), näyttö on kirkas ja muutenkin koko luuri toimii hienosti. Akkukin kestää ahkeralla käytöllä 3-4 päivää moitteetta.

Pari miinuspuolta kuitenkin on:
-näppäinlukon aikaa ei pysty muuttamaan
-näppäinlukko lähtee pois päältä kun puhelu tulee
-taskulamppu toimii omasta napistaan eikä näppäinlukolla ole vaikutusta toimintaan
-näppäimet on jäykät kirjoittaa viestejä


Siinäpä omat kokemukset
__________________
Kuka muka on niin laiska, että jättää lauseen ke
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.07.2011, 18:36
DarkestMessiah:n Avatar
DarkestMessiah DarkestMessiah ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 23.10.09
Sijainti: Ylistaro, Finland
Viestit: 514
Perusasetus

Samoja kokemuksia Nostokurjen kanssa täälläkin, kestää aivan mahotonta rääkkiä tosin näyttö ei ole alkuunkaan niin naarmunkestävä kuin mainostetaan, joten suosittelen hommaaman tämän. Tosin omassa käytössä ei ole ihmekkään että näyttö naarmuuntuu, senverran paljon metallipölyä ja hiekkaa taskuissa 8h jokapäivä. Myös kaiutin on ottanut reikänsä täyteen likaa joten äänet on vaimentunu jonkin verran, mutta sen varmaan sais putsattua un vaan ehtis.

Mutta suosittelen erittäin lämpimästi noista parista miinuksesta huolimatta.
__________________
Suzuki = Way of Life!
'97 Subaru Legacy Outback
'99 Citroën Xantia Break 2.0 16V AT
'82 Suzuki SJ410/SJ419TDic 35" MT "Zombie Hunter"
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.07.2011, 19:42
Flugfiske:n Avatar
Flugfiske Flugfiske ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 05.11.05
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 1.113
Perusasetus

Joo, positiivista on palaute täältäkin. Toi fikkari tosin menee päälle päivittäin taskussa, mutta akku on silti kestänyt 3-4 pvää/lataus. Puhelimen gepsu + googlemaps on pelastanu pari kertaa, kun oli hiukka vanhat päivitykset Miossa... Hinta/laatu on mun mielestäni parempi kuin hyvä.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 20.07.2011, 20:48
KarvaTurpa KarvaTurpa ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 08.03.06
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 609
Perusasetus

Annetaan palautetta täältäkin. Hyvin on pelannut puolisen vuotta pakkasessa, sateessa, helteessä, betonin-, hiekan- ja metallinpölyssä. Pudoteltu on ja kerran sain siitä jonkun muoviosan irvistämään vähän rajumman vahingon jälkeen. liittyiköhän jotenkin niihin sivuilla oleviin kumijuttuihin...en muista enää.
Itse olen erikoisen tyytyväinen ollut kaiuttimen ääneen. Toimii hyvin tämä itsesäätyvä kaiuttimen voimakkuusjuttu ja onnistuu mainiosti melussakin puhua puheluita.
GPS saisi näyttää nopeuden myös. Normitallaajalle aivan hyödytöntä pelkkää sijaintia tuijottaa.
__________________
Toyota 4runner diesel 1991
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 20.07.2011, 22:38
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.069
Perusasetus

Viime lokakuussa ostin ko. hepulimen. Hyvin on kestäny, uimassa on käynyt ja tippunut milloin mistäkin. Akku kestää sen 3-4 päivää, taskulamppu on hyvä ja näppäimistökin ihan sopiva mun makuun.

Plussat:
-kestävä
-näyttökin kestää kohtuu hyvin naarmuja vastaan, kuten myös kameran silmä
-akku kestää ok
-taskulamppu
-ei liian iso
-kamera ottaa kohtuullisia kuvia tän tason puhelimeks
-nettiäkin/sähköpostia voi selata jotenkuten

Miinukset:
-taustakohinan vaimennus niin hyvä ettei aina tiedä onko kaveri enää linjoilla vai onko puhelu poikki
-taskulamppu palaa joskus omia aikojaan (ei näppäinlukkoa sille)
-kamera ottaa kuvan tosi hitaasti (ainakin parhaimmalla laadulla)
-osoitekirjaan ei voi syöttää äätä eikä öötä (saattaa olla joku vika tuossa, ihan kuin alkuun olisi voinut? Onko muilla vastaavaa tautia?)

Eli puhelimen virkaa hoitamaan loistokapula. Voin suositella lämpimästi!

Tässä esimerkkikuva kauhisteltavaksi:
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 21.07.2011, 11:19
Harde:n Avatar
Harde Harde ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.11.09
Sijainti: Espoo
Viestit: 119
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja DarkestMessiah Näytä viesti
tosin näyttö ei ole alkuunkaan niin naarmunkestävä kuin mainostetaan, joten suosittelen hommaaman tämän. Tosin omassa käytössä ei ole ihmekkään että näyttö naarmuuntuu, senverran paljon metallipölyä ja hiekkaa taskuissa 8h jokapäivä.
Itse EN suosittele kyseistä (ZAGG invisibleshield) kalvoa. pehmeää epätasaista kalvoa joka lähti kulmista repsottamaan viikon käytön jälkeen ja eräs päivä kun otin puhelimen taskusta, oli kalvo tarrautunut lompakkoon kiinni ja venyi tuplapituuteen, mainostaavat pestävyyttä mutta millään normaalin keittiön aineilla en saanut pölyjä pois liimapinnalta. joten roskiin. nykyään insmat merkkinen kalvo ja on ollut paikoillaan 9kk ja kalvolla vain pieniä minimini naarmuja
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 21.07.2011, 13:25
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Kävin ostamassa, ja kovasti muistuttaa nokialaista perusluuria käytettävyydeltään.

Saapa nähdä mitä kestää, en toki ole yrittänytkään särkeä, mutta
tuo nokian luuri sai kosteusvaurion (hikeä vaatteiden läpi)

Kiitoksia kommenteista.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 21.07.2011, 14:05
DarkestMessiah:n Avatar
DarkestMessiah DarkestMessiah ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 23.10.09
Sijainti: Ylistaro, Finland
Viestit: 514
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Harde Näytä viesti
Itse EN suosittele kyseistä (ZAGG invisibleshield) kalvoa. pehmeää epätasaista kalvoa joka lähti kulmista repsottamaan viikon käytön jälkeen ja eräs päivä kun otin puhelimen taskusta, oli kalvo tarrautunut lompakkoon kiinni ja venyi tuplapituuteen, mainostaavat pestävyyttä mutta millään normaalin keittiön aineilla en saanut pölyjä pois liimapinnalta. joten roskiin. nykyään insmat merkkinen kalvo ja on ollut paikoillaan 9kk ja kalvolla vain pieniä minimini naarmuja
Kiitos tiedosta, en oo ite vielä kerinny kalvoa tilaamaan ja tuo on ollut ainoa mikä on vastaan tullu (ei kyl kovin aktiivsesti oo tullu etittyäkään)
__________________
Suzuki = Way of Life!
'97 Subaru Legacy Outback
'99 Citroën Xantia Break 2.0 16V AT
'82 Suzuki SJ410/SJ419TDic 35" MT "Zombie Hunter"
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 24.07.2011, 07:57
Ex_inkkari:n Avatar
Ex_inkkari Ex_inkkari ei ole kirjautuneena
Korpraali
 
Rekisteröitynyt: 29.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 6.030
Perusasetus

Pojalle miettinyt puhelinta kun sen käsissä hajoaa kaikki, no laitoin sitteä tämän tilaukseen jos vaikka kestäisi.
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Samsung värilaser Eskimo O/M/V Muut 0 22.09.2010 21:58
Myyty Digipokkari samsung NV7 OPS Ex_inkkari O/M/V Muut 0 09.02.2009 12:53
Myydään Samsung Omnia greensj O/M/V Muut 0 26.11.2008 14:47
M: Samsung 28' laajakuva TV kuningaskulkuri O/M/V Muut 1 17.05.2008 20:33
Samsung 210 Kaivuri legro Chit-Chat 13 14.03.2008 11:20


Sivu luotu: 13:29 (GMT +2).