![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kuva 1: Osat valmiina sovitukseen. Alkuperäinen riipuke sovitettu liikkumaan vapaasti aina vaakasuoraan kulmaan (0°) asti. Kuva 2: Riipukkeen orkkis kiinnike rälläköitynä puhtaaksi taitteista, jotta uusi kiinnike mahtuu paikalleen. Kuva 3: Ensimmäinen sovitus. Sielläpä se sitten makaa ison riipukkeen varassa. Jopa muuttui kulma, kun vertaa orkkiskiinnityskohtaan!!! (kuva alempana) Ottaa vielä vähän kiinni mutta mistäpä ei pikku hionnalla selviäisi. Auton korkeuskin on juuri se sama, mitä ennen palikoiden asennusta; sikäli onnistunut mittaus, kunhan hionnan jälkeen ei tipu lisää... Tämä iso riipuke on meininki laittaa pysyvästi ja jos ei rupea asettumaan, niin sitten laitetaan orkkisriipuke. Olikos kellä kommetteja tuon riipukkeen "oikeaan" kulmaan?
__________________
Raha ja romut rauhottaa. Viimeksi muokannut WinChester : 09.04.2011 19:38 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
minusta max sisäänjoustossa ei saisi loppua riipukkeen liike.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
riipukkeen kulmalla on ihmeellisen suuri osa kun haetaan mukavuutta maantie ajoon. tästä löytyy kyl netistä faktaa. mut kummiskin: mitä mie oon noita riipukkeita hipelöiny ni normi ajo asennossa pitäs riipun olla ihan inan verra olla jo menos "jouston" suuntaan. pääsee jousi helpommalla versus tilanne mis riippu iha pystyssä ja tulee äkki tälli jouselle. tai jotai. väliäkös hällä oha siul tuota säätöä. eiku kokeilemaan
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Säätövaroja kun ei ole lopulta montaa. Pitkällä riipukkeella kaksi etummaista ja orkkiksella toiseksi takimmainen. Kaippa pienellä väkivallalla muitakin vaihtoehtoja saa väännettyä, mutta pitäisi löytyä sellainen, jossa riipuke ei pohjaa ja korotuksen millit ei ylity nykyistä enempää (=jousen silmukka kuvan mukaisessa paikassa). Siispä sovittelemaan.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Eipä taida saada muuta toimivaa kuin tämä. Muilla asetuksilla joko pohjaa heti tai sitten menee liian korkeaksi. Kunhan saan palikat vielä koneistettua loppuun ja maalattuna alle, niin pitää vielä kokeilla pitkiä riipukkeita vastaavalla kulmalla korkeudesta huolimatta. Jos toimii, tulee meinaan jo melko monta korotustuumaa (=kiikkerä sivusuunnassa?), niin sitten laitetaan vain leimalle mennessä pikkuriipukkeet. On meinaan nyt tosi nopea vaihtaa.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Mikset laita revolvereja?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
On niin eksoottisen näköinen ja hintainen laite, että taidan pysyä mieluummin perinteikkäämmässä tekniikassa... On jo mennyt sen verran tunteja ja "tupakkia", että kokeillaan nyt miten noi omatekoiset vimpaimet toimii. Mutta kiitos tiedosta. Empä ole moisia ennen nähnyt tai niistä kuullut.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Jeep Cherokee ltd 4.0 -91 | Traveler | O/M/V Ajoneuvot | 10 | 10.06.2009 23:18 |
| Myydään jeep cherokee | kaiffari | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 14.04.2009 21:41 |
| Jeep Cherokee 4.0?? | mattijun | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 30.12.2008 16:33 |
| Jeep Cherokee Xj vm.-89 | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 29.06.2006 19:48 | |
| Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet | O/M/V Muut | 5 | 16.12.2005 21:50 | |