Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 18.03.2011, 22:22
Mattius:n Avatar
Mattius Mattius ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 26.02.11
Sijainti: Suomi, Finland
Viestit: 66
Perusasetus

Terve,

Nexeneille hyvää ja turvallista ajoa!

Ostin aikoinani vanhoja US-Autoja ja rengastin niitä paremmilla renkailla seuraavia varten. Joskus harmittivat nuo nopeta vaihdot jälkikäteen, mutta nykyisin, kun olen saanut hyvien Dean-renkaiden tilalle erittäin hyvät Cooper renkaat (vain eteen, takana tunnetut Japanilaiset mud-renkaat), niin olen ollut tosi tyytyväinen asian laitaan.

US-renkaat US-Autoon, niin kulutuskestävyys-, pito- ja hiljaisuus yhdessä edullisen hinnan kanssa lyövät kättä keskenään. Entisenä meluvalli-keksijänä totean sarkastisesti, että pelkät (halvat) us-renkaat vähentävät meteliä selvästi enemmän, kun kalliit ja matalaprofiiliset eurot meluvallien kanssa yhdessä. Vaan eikö lie 1/4 kierroksen tyhjä, oikein säädetyssä, ohjauksessa sivuttaissuuntaan ole myös 1/4 tms. säästö päittäissuuntaankin? Vai miksi kaikki nykyisillä muoviläpykällä peitetyt "high-techmoottoreilla" varustetut autot ovat varustellut kivikovilla ja meluisilla 65-sarjaisista alaspäin olevilla renkailla? - Vierintävastus VS. profiilin korkeus.

Ei liittyne Off-roadiin, mutta korkeatprofiilit valmistetaan tulleistakin ja duunareiden palkoista huolimatta varmimmin USA:ssa kustannustehokkaimmin (ainakin all-road käyttöön) - johtuneeko pitkästä osaamisesta?

Viimeksi muokannut Mattius : 18.03.2011 22:29
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
kokemuksia Pitbullin renkaista? Tekniikka & Jutustelu 8 07.02.2008 07:59
Maxxis-Buckshot-Mudder renkaista kokemuksia. Tekniikka & Jutustelu 12 09.12.2007 14:46
Kokemuksia COOPERin renkaista?? Tekniikka & Jutustelu 3 02.04.2006 13:30
Kokemuksia Maxxis BigHorn renkaista! PatrolAss Tekniikka & Jutustelu 2 25.10.2005 13:23
Maxizís renkaista vielä kokemuksia ttapio Tekniikka & Jutustelu 10 02.09.2005 09:06


Sivu luotu: 15:42 (GMT +2).