Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 14.03.2011, 22:19
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

ei mun silmään ainakaan pahalta näytä nuo kulmat, melkein päinvastoin

ajoon vaan, ja rasvaa niveliin ja liukuihin

__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 15.03.2011, 11:58
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sulopunkero Näytä viesti
On tossa norran alla lisäjousenlati ja akselin ja jousen välissä 2" bloki joka kääntää akselia jonkin asteen ja 2" riipukkeet
Meinasitko katkaista viikossa vai khadessa noi XJ:n jouset? Ihan oikeasti, noi ei suurella todennäköisyydellä tule kauaa kestämään, ja jos meinaat metsässä ajaa niin tulee olemaan ongelmana järkyttävä määrä axle-wrappia, sillä seurauksella että kardaanin ristikot sanoo riks-räks aika tiuhaan tahtiin. Voit myös ennakoida sellaista että kardaani saattaa tipahtaa tuolta slip-yokesta pois sopivan joustoliikkeen aikana.

XJ:n vakiojouset takana on heikkoa tekoa - ts. ne kyllä joustaa hyvin, mutta on niin letkua tavaraa että vääntyy ässälle, solmuun ja mihin tahtoo kun korottaa blokeilla. En voi missään nimessä suositella tuota. Vähintä mitä voit tehdä on sitten rakentaa traction bar tuonne taakse estämään akselin kiertymistä.

Toinen asia on se, että kun sulla ei ole SYE-kittiä asennettu tohon jakoaskin perään, ja sulla ei ole tuplaristikkokardaania, niin noilla kardaanikulmilla ja taka-akselin asennolla (pinioni suoraan kohti jakista) on maantienopeuksissa kardaanin värinät enemmän tai väghemmän varma juttu. Ja taas menee ristikoita, pinionin laakereita tai jakolaatikosta ulostuloakselin laakeri.

Nämä on kaikki enemmän tai vähemmän tuttuja juttuja XJ:ssä, tosin jokainen vehje tuntuu olevan vähän yksilö. Käy nyt ainakin koittamassa maantiellä eri nopeuksilla niin selviää kuinka pahasti tuo täristää.

SYE- kitti ei halvimmillaan maksa kuin ~170-180€, ja siihen romikselta XJ:n tuplaristikollinen etukardaani muutamalla kympillä.. ei ole sen jälkeen värinöitä, ei tartte ihmetellä ton slip yoken kanssa, ja ei tarvitse vähentää maavaraa jollain idioottimaisilla jakolaatikon tiputussarjoilla.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
ei mun silmään ainakaan pahalta näytä nuo kulmat, melkein päinvastoin

ajoon vaan, ja rasvaa niveliin ja liukuihin
No en tiedä jos jossain muussa autossa noi kulmat näyttää hyvältä, mutta mun silmään tuollainen kardaanikulma XJ:n alla näyttää lähinnä pelottavalta. Mulla on molemmissa XJ:ssä ollut paljon pienempikin kardaanikulma ja taka-akseli "oikeassa" asennossa, ja silti täristi molemmat niin perkeleesti. Toisella ei voinut ajaa yli 70km/h ennenkuin hommasi tuplaristikkokardaanin...

Joillain on kyllä vekottimet pelanneet jopa 5-6" korotuksella ilman ongelmia, mutta taitaa silloin olla PTO:lla varustettuja jakiksia joissa ei ole slip yokea. Ne toimiikin paremmin vaikka takakardaani on lyhkäsempi.

edit: ..niin ja noista XJ:n takakardaanien ongelmista ja orkkisjousien + blokkien (+ korotusriipukkeiden) yhdistelmistä on Jenkkien jeeppipalstoilla juttua niin pilvin pimein, että ei kannata tuolla lailla kovin pitkään ajaa jos meinaa auton pitää ehjänä. Ei myöskään ole mukavaa jos jousipakasta päälehti katkeaa kesken ajon.. Tulee ikävän kallis remontti.

Viimeksi muokannut Timo_L : 15.03.2011 12:03
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.03.2011, 14:19
helmapelti:n Avatar
helmapelti helmapelti ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Tampere
Viestit: 1.195
Perusasetus

Normaalikin kartaani sallii melko suuria kulmia jos molemmat kulmat ovat yhtäsuuret eikä kulma pääse ylittymään esim akselin kiertymisen vuoksi.Tuplanivelessä tulee kaksi yhtäsuurta kulmaa jolloin perässä kulma pitäisi olla nolla.Ongelmia syntyy helposti jos tulo ja lähtökulmat eivät ole yhtäsuuret.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.03.2011, 17:14
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

Jep

Hyvä että -Timo L- paikkasi oman kantani, näyttää ok lta ei siis taaskaan ollut sama kuin ok
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.03.2011, 18:47
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
Jep

Hyvä että -Timo L- paikkasi oman kantani, näyttää ok lta ei siis taaskaan ollut sama kuin ok
Juu, ei tuossa olisi oikeastaan mitään vikaa jos olisi ollut tuplaristikkokardaanilla ja tuo Jeeppien idioottimainen slip- yoke systeemi poistettu (miksi sinne ikinä onkaan sellainen laitettu?!).

Kuten Helmapeltikin tuossa yllä totesi, jos on "tavallinen" kardaani (kuten kuvassa), niin jakiksen ulostulon ja pinionin yoken pitää olla jokseenkin samansuuntaiset mutta saa tietysti olla eri korkeudella. Tuplaristikko-kardaanilla niin sitten pinioni osoittamaan jotakuinkin suoraan kohti jakiksen ulostuloa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 15.03.2011, 21:26
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Jos noi on pahat kulmat, niin mitähän mullakin sitten on tojotassa ollu?
Taitaa noi kardaanijutut olla vähä yksilöllisiä. Amerikkalaisissa se kardaani väristää lähes poikkeuksetta aina. Ainakaan mulla ei oo ollu vielä yhtään jenkkiä, jossa ei kardaani vatkais yli kaheksassakympissä. Sen sijaan mm. hojossa ei pahemmin kardaanin vatkaamiset tuntuneet, vaikka niitä kardaaneja tuli jatkettua vesijohtoputkella ihan silmämääräisesti pihamaalla. Ja kulmatkin oli jotain järkyttävää katseltavaa. :P

Myös toi blokeilla korottaminen: Amerikkalaisissahan on vakiona jo aika huimia blokkeja akselin ja latin välissä (mm. Rotkessa taitaa olla reilu 10cm) ja hyvin ne tuntuu kestävän. FSJ wagoneerissaki oli itellä joku 10cm palikat akselin ja latien välissä ja hyvin se kesti kivikoissa ja kallioilla pompotella. Sen sijaan SOA-HJ:lla sain napsittua kaksin kappalein pinjoneita poikki, ku pääs akseli jonkun kerran vähä pyörähtämään takana... Molemmilla kerroilla oli jopa jonkinlaiset "traction barit" mut neki anto periksi...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 15.03.2011, 22:31
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Viipo Näytä viesti
Jos noi on pahat kulmat, niin mitähän mullakin sitten on tojotassa ollu?
Taitaa noi kardaanijutut olla vähä yksilöllisiä. Amerikkalaisissa se kardaani väristää lähes poikkeuksetta aina. Ainakaan mulla ei oo ollu vielä yhtään jenkkiä, jossa ei kardaani vatkais yli kaheksassakympissä. Sen sijaan mm. hojossa ei pahemmin kardaanin vatkaamiset tuntuneet, vaikka niitä kardaaneja tuli jatkettua vesijohtoputkella ihan silmämääräisesti pihamaalla. Ja kulmatkin oli jotain järkyttävää katseltavaa. :P
Jos tosissaan väität että olet saanut vesijohtoputkella silmämääräisesti pihamaalla hitsaten kardaanin mikä on tasapainossa eikä täristä, niin on joko ollut helvetin hyvä tuuri, tai sitten olet todellinen taituri. edit: tietysti, tuossa voi vaikuttaa jo sekin että hojo on rungollinen auto, eliminoi kuitenkin jonkin verran tiestä tulevia tärinöitä? Ja toisaalta jos on ollut muutenkin korotettu auto ja maastokumit alla, niin ei sitä tärinää silloin edes niin helpolla huomaa. Toki eroja on autoissa muutenkin, ja yksi iso syy miksi ainakin osassa jenkkimaastureita on nuo kardaanivärinät niin yleisiä on tuo slip yoke mikä noissa jakoaskeissa on. Aivan turhanpäiväinen keksintö ja aiheuttaa vain ongelmia. Ja toisaalta ei noi vanhemmat jenkkipelit tehtaalta tullessaan mitään järin laatupelejä muutenkaan ole olleet - eikä sen puoleen tunnu olevan nykyisetkään

Mulla ei vakiona olleet Jeepit kumpikaan XJ:stä eikä tämä nykyinen ZJ täristäneet yhtään missään nopeudessa, korotusten jälkeen kyllä varsinkin noi XJ:t. Nyt ZJ:ssä syyllinen on edessä, idiottimainen vakionopeusnivelellä oleva kardaani missä ei ole oikein liukuakaan. Ei kestä korotusta juuri yhtään. Jos laittaa eteen ja taakse tuplaristikolla olevat kardaanit ja jakikseen SYE:n, niin ei täristä ollenkaan


Lainaus:
Myös toi blokeilla korottaminen: Amerikkalaisissahan on vakiona jo aika huimia blokkeja akselin ja latin välissä (mm. Rotkessa taitaa olla reilu 10cm) ja hyvin ne tuntuu kestävän. FSJ wagoneerissaki oli itellä joku 10cm palikat akselin ja latien välissä ja hyvin se kesti kivikoissa ja kallioilla pompotella.
Niin on monissa jenkeissä vakiona juu kun tehtaalta tulevat, mutta silloin ne on sellaisiksi suunniteltu. Mutta aika selkeästi tohon ylemmäs kirjoitin ettäXJ:ssä ja alkuperäisillä jousipakoilla ei todellakaan kannata blokkeja tai pidempiä riippuja käyttää koska ne on jousien, kardaanien yms. tuho.

Mutta fakta on se, että blokkien käyttö aiheuttaa aina akselia kiertävää momenttia enemmän kuin vastaavan määrän korottavat jousipakat. Axle wrapin saa toki saa kohtuu helpolla eliminoitua kun laittaa traction barin, eli ei se maailmanloppu ole jos vain jousipakat on vähän kestävämpää mallia kuin noi XJ:n alkuperäiset.

Viimeksi muokannut Timo_L : 15.03.2011 22:35
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty lj-70 kartaani vertti O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 27.06.2010 12:26
jeepin kartaani piippu79 Tekniikka & Jutustelu 9 10.08.2009 22:23
Ostetaan O: Kartaani fj40 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 27.06.2009 22:57
o: kartaani O/M/V Muut 0 20.05.2005 07:13
kulmat kuntoon? isojii Vuosimallit 1968-1982 1 30.07.2004 08:41


Sivu luotu: 19:16 (GMT +2).