Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 10.03.2011, 22:16
jonetzu:n Avatar
jonetzu jonetzu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 06.10.07
Sijainti: Hollola
Viestit: 411
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikjus Näytä viesti
Ite just katoin putkia linkkejä varten ja hakusessa on 51mm ulkohalkasijalta oleva putki 6,3mm seinällä. Painaa jotain 6-7kg/m. Kolmi + nelilinkkiä varten vaadittavat matskut maksaa jo "halvoilla" hinnoilla noin 400e Noissa linkeissä käsittääkseni tuo ulkohalkaisija tekee äkkiä enemmän vahvuutta kuin seinämävahvuus suhteessa.

Tässä vähän billavistaa mutta lienee tuttu:
http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/Links/
Joo mikjuksen kanssa ollaan ettimässä putkia linkkijen tekoa varten ja kiikarissa on todellakin tuo mikjuksen mainitsema putki.
Mulle tilattiin jenkeistä linkkijen päiksi Trailgearsin creeper jointseja ja samoja mutikoita sillä mikjuksellakin on alustaan menossa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 10.03.2011, 23:16
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.459
Perusasetus

Tjooh.. no ilmotelkaapa ihmeessä jos jotain sopivaa löytyy, minä teen samoin. Tarvetta tosiaan ois hyvälaatuiselle kestävälle putkelle..

Itse ajattelin ottaa noi Ballistic Fabin nutipäät, vaikka onkin hivenen kalliita. Mutta jos kerran suurin osa crawling- kisojen ajajista sekä todella paljon Jeepspeed- ukoista niitä käyttää ja kestävät helposti jopa useammankin ajokauden niin ei ne voi huonoja olla.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.03.2011, 07:50
jonetzu:n Avatar
jonetzu jonetzu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 06.10.07
Sijainti: Hollola
Viestit: 411
Perusasetus

www.pajakallio.fi

Tuolta ainakin saa kyseistä materiaalia.

Eli putki on saumatonta putkea 51x6.3
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 12.03.2011, 07:48
454SS:n Avatar
454SS 454SS ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.02.06
Sijainti: Luumäki, Finland.
Viestit: 3.362
Perusasetus

Miulle tulee XJ takapäähän 36/20 S355 ainesputkesta varret. Laskelmien mukaan pitäisi kestää vaikka varmuuskerrointa on reilusti..
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 12.03.2011, 10:47
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.459
Perusasetus

Aika ohkaselta halkaisijan puolesta vaikuttaa, tosin seinämää on kyllä.. mutta mä otan mieluummin isolla ulkohalkaisijalla ja ~6-7mm seinämällä. Halkaisija kuitenkin tuo kummasti vahvuutta, ja toisaalta pitäis saada 1.5" ja 1.25" kierteet aikaiseksi niihin putkiin.

Mulla kun tulee tuplakolmion mallisena noi takapään nelilinkit että pysyy joustoliike ja sivusuuntainen tuki kunnolla hanskassa, niin vaatii vähän enemmän vahvuutta putkiin kuin suorilla alavarsilla. Tossa nelilinkkilaskurissa mikä mulla on (se excel- pohjainen mikä löytyy piratesta) niin se antaa aika tarkkaan voimat mitä varsiin & niveliin kohdistuu.

Ja niinkuin sanoin aiemmin, se mitä noilla jöötimmillä linkeillä tulee muutama kilo lisää painoa ei haittaa, vituttaa ankarasti jos tukivarsi hajoaa.. niistä tulee pirun kalliita remontteja kun hajoaa yleensä samalla paljon muutakin.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.03.2011, 13:15
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.459
Perusasetus

..ja tuli mieleen, että mulla oli xj:ssä ohjausvarret 1.25" läpökäsiteltyä cromoa ja raidetangonpäät 22mm kierteellä, ja siitäkin sain raidetangon vähän mutkalle..
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 12.03.2011, 13:29
ideanikkari:n Avatar
ideanikkari ideanikkari ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 04.02.03
Sijainti: Orimattila
Viestit: 593
Perusasetus

Omat tukivarret tuli tuosta 51x6.3 saumattomasta putkesta ja kyllä ne aika tukevilta tuntuu käsissä hypisteltynä:



Jos menee mutkalle, niin veikkaanpa että on vinssattu kohtuu rajusti tai ajettu kohtuu reippaasti päin kiviä...

... mutta taipumatonta rautaahan ei ole olemassakaan, tai sitten nostureiden rakentajat ovat onnistuneet pimittämään sen olemassaolon todella hyvin ; )
__________________
__________________________________________________ ________________

"Pimeässä risukasassakin voi olla hyvällä mielellä" sanoo pikku filosofi minussa
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HDJ:n Tukivarsien puslat Jeeper Tekniikka & Jutustelu 7 20.10.2008 19:11
M: Tukivarsien kiinnityslaipat sakari65 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 11.01.2008 20:53
LJ-70 tukivarsien puslat jampeli Tekniikka & Jutustelu 0 04.11.2007 19:31
o: LJ:n tukivarsien korvakkeet Jii-Jii O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 24.02.2006 10:30
sj:n tukivarsien paikka? Turboic Tekniikka & Jutustelu 1 15.11.2004 16:09


Sivu luotu: 02:58 (GMT +2).