![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() kysymys: 1,8 tärpättikone. hakusessa 300+ hp. mikä ahdin? muistaakseni 7200rpm, ahtoa annetaan tarpeen vaatiessa noin 1,5bar. mitsut lähinnä sydäntä, niin olisko se sitten td05h-20g? vai riittääkö 16 tai 18? heräävyydestä pyritään olemaan karsimatta.
__________________
rocky projekti odottaa kesää. |
#2
|
|||
|
|||
![]() Turpo
Herätelläänpä vanhaa aihetta, isuzussa alkaa olla hevot poneja nykyään ja ajatus koneen peruskunnostuksesta heräsi mieleen. Mitäs byrokratiaa tarviaa että sais ihan muutoskatsastettuakin vielä kyseisen kikareen, kone on siinä 2.5 direct injeksön ja tarkotus olisi ahtaa vain hyvin miedosti noin 90 - 100 hevosen kieppeille ( bensa campossa 95 hp ja vetää ihan tarpeeks ) tehon lisäys maks 20 % mallisarjan tehokkaimmasta koneesta tais olla yksi ehto mutta katotaanko se tosta bensakoneen 95 hepasta vai dieselin 75 hepasta ??
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#4
|
|||
|
|||
![]() 91
1991 vuoden suzi kyseessä
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Löytyykö täältä foorumilta ketään ketä olis turbottanut -88 vuoden nissan kingcabin 2.4 bensakoneella? Onko noissa Z24 moottori??
![]() Kauheen vaikea lypsää tietoa mistään täältä, kunnei ketään vastaa.. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kysellään täältä kun niin läheltä liippaa aihetta.
Lantikkaan pitäis turbo vaihtaa mutta mikähän turbo mahtaa olla? Rekisteriotteessa lukee Garret GT25 (muutoskatsastettu), mutta googlen kuvahaun perusteella ei ole ko. turbo. Autoon on laitettu välijäähdytin joten kompressorin lähtö on eri suuntaan kuin vakiossa, pakosarjaan on tehty muunnos T25 laipalle ja pakoputken lähtö on vaihdettu, samoten öljyn meno ja paluu. Jos jollain on edes likimain vastaava turbo jouten niin voisin ostaa pois! ![]() ![]() ![]() ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ei kait tuossa tarvi murehtia oikeastaan kun että pakoouolen laippa on samanlainen kaikki muuhan on muutettavissa kompuran komppaa ja pakopesää voi käännellä mieleisekseen tosin käytetyissä turboissa nuo pakopesän pultit on luutavasti niin jumissa että katkeaa ainakin osa. Nuo öljyn tulon kierteetkin taitaa olla aika vakio kokosia noissa ja lauppojakin niihin saa halvalla.
__________________
Tatsuni on mun ratsuni |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään 2l turbo | pulu | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 16.03.2009 23:20 |
Myydään iso turbo | Nutti | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 06.11.2008 22:09 |
Ostetaan Turbo lj:hin | LarppaV | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 22.09.2008 15:03 |
M: Patrollin turbo kone,jarrusatuloita,turbo osia. | tapsa4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 7 | 24.05.2007 12:34 |
M/V Turbo | Nemi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 13.04.2006 06:35 |