![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kaivellaanpas vähän wanhoja, ja haaveillaan porukalla hieman lisää isopyöräisistä jimnyistä! ![]() Kovasti visioissa pyörii aika ajoin mielikuva jimnystä 35"-38.5" renkailla, tojotalaisilla akseleilla, ulkoisilla kaarilla ja mieluiten juurikin tuolla harvinaisemmalla dieselikoneella. ![]() Ei oikein täällä kotomaassa tunnu dieseleitä olevan tarjolla, mutta saksastahan niitä saisi. Onko kellään tietoa millaisia teho- ja vääntölukemia tuosta koneesta on revitty maailmalla irti? Haaveilu jatkukoon, ja laitetaan muutama kuva lisää tähän jatkoksi, jos vaikka muillakin alkaisi kuumottamaan vastaava laite, niin me persaukiset sitten voitaisiin seurailla rakentelutopikkeja ![]() ![]() ![]() 37" ![]()
__________________
-Pauli- |
|
#2
|
|||
|
|||
|
jumppahuiti, onneks on peukalo sen verran keskellä kämmentä ettei tuu ihan herkästi alettua veisteleen mun jimnystä tollasta
![]() finlex.fi antaa tuota alla olevaa tietoa. Onkohan kukaan koskaan saanut suomessa lupaa jimnyn korin korottamiseen? (Omapaino on lähempänä 1000 kg kuin 1500 kg) 24 § Korin korotus 1. Maastoauton, jonka omamassa on suurempi kuin 1500 kg, korin saa korottaa erilliseen runkoon nähden korotussarjalla seuraavin ehdoin: a) korin ja rungon väliin tulevat korotuspalat ovat korkeintaan 76 mm:n mittaiset; ja b) korotetussa avomallisessa autossa on käytettävä 27 §:ssä tarkoitettua turvakaarta, jollei turvakaari ole autossa vakiovarusteena. 2. Korotettaessa maastoautoa, jonka omamassa on enintään 1 500 kg, tai jos korin korotukseen käytetään omavalmisteisia osia, on noudatettava seuraavia ehtoja: a) korotuksen vaatimat muutokset hallintalaitteisiin ja jarruputkiin sekä -letkuihin ja korotuksessa käytettävät osat on yksilöitävä; b) mahdollisten korin ja rungon välisten kumityynyjen on oltava paikallaan myös muutoksen jälkeen; c) lupahakemuksessa on selvitettävä mahdollinen jousituksen korotus; ja d) auto ei muutoksen jälkeen saa olla kaatumisherkkä. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Itellä tommonen renkaiden virkaa toimitaa 35/16/15 boggeri ja joutus oikeen sahaamaan ja lekaamaan
vielä edellisen omistajan tekemien sahailujen lisäksi , ettei nappulat kaikki häviäisi pois jos joku jostain löytää semmoisen diesel koneen niin saa ilmoitaa , ite mietiskellyt vw konetta mutta orgis ois silti parempi. sitten vois miettiä jo hytikka vinssiä.. auton alla huoltopäällikkö tuimana miksi ei puslat korjaannu!
__________________
Harrastajatason autourheilu on 99.9%:sti rakentamista -mutta kannattaa sen 0.1%:n edestä- Viimeksi muokannut MOGGI : 29.12.2010 00:57 Perustelu: korjattu kirjoitus virheitä |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Mitenkäs tota Moggin autoa on korotettu? Jousien korotus kuinka paljon? Korin korotus kuinka paljon? Onko suzukin omat akselit alla?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
takana rupee olemaan jo hiukan kuolleet.. korotus senteistä ei oo tietoa.
__________________
Harrastajatason autourheilu on 99.9%:sti rakentamista -mutta kannattaa sen 0.1%:n edestä- |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Mitä sä sille entiselle omistajalle teit lekalla ja sahalla?
__________________
Harbor Cruisers |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| M: Suzuki Jimny | raw | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 04.04.2008 11:07 |
| M/V 215/75/15 MT:t Suzukiin (SJ, Samurai, Jimny) | riude | O/M/V Renkaat ja vanteet | 6 | 10.10.2007 07:20 |
| Jimny hyötykäytössä | raw | Linkit | 1 | 03.02.2007 20:04 |
| M: Offi-Jimny 31":lla (Virossa) | -MaTTi- | O/M/V Muut | 0 | 14.06.2005 19:18 |
| Offi-Jimny | -MaTTi- | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 29.11.2004 13:32 |